אשכנזי פרש ועקץ: אני בטוח שגנץ יזכה לשיתוף פעולה עם השר ברק

בני גנץ הועלה אתמול לדרגת רב-אלוף ומונה לרמטכ"ל ה-20 של צה"ל

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

חודשי הטלטלה הארוכים שעברו על צה"ל, עד לחילופי הרמטכ"לים, רק נרמזו בין השורות בטקס החילופין אתמול בבוקר במשרד ראש הממשלה בירושלים. פרשת גלנט - והאלוף שכמעט היה רמטכ"ל ועכשיו כבר לא - בקושי הוזכרה.

לכאורה, נשמרו בירושלים כל כללי הטקס. הנאומים נישאו והרמטכ"לים התחלפו במועד. התמונה הגדולה יותר הצטיירה מהמחוות הקטנות: אופן ישיבתו של ראש הממשלה, שתפקד כחיץ אנושי בין שר הביטחון לרמטכ"ל היוצא, הכרת התודה הכללית ששיגר רב-אלוף (מהיום במילואים) גבי אשכנזי לשרי הממשלה, בלי להתעכב על שר הביטחון, ודברי הפתיחה של המנחה, שהזכירו את החלטת הממשלה על המינוי מ-13 בפברואר, שלשום (כלומר: ברגע האחרון). בהרמת הכוסית בתל אביב לא התאפק אשכנזי ואמר לגנץ שהוא בטוח שיזכה לשיתוף פעולה "מהצד השני של המגדל".

בירושלים הוזכר האלוף יואב גלנט רק פעם אחת. זה קרה בנאומו של גנץ. הרמטכ"ל הנכנס, ג'נטלמן כתמיד, זכר להודות לגלנט על "שירות מקצועי, מבצעי, מסור וארוך בצה"ל למען ישראל".

אבל אי אפשר היה שלא לחשוב אתמול, לרגע, גם על גלנט. האם צפה גם הוא בטקסים, ששדרי הטלוויזיה ניסו נואשות לשוות להם נופך חגיגי, ספון בביתו בעמיקם? האם הרהר כמה קרוב היה אל מטרתו, עד שפרשת הקרקעות שללה אותה ממנו?

כרגיל במקרים כאלה, אנשי הצבא נשאו נאומים מהודקים, מנוסחים למופת, בזמן שהפוליטיקאים אלתרו (וטעו פעמיים בתוארו של הרמטכ"ל האמריקאי האורח, מייק מאלן, כשכינו אותו "גנרל" במקום "אדמירל"). בנימין נתניהו מיחזר את נאומו מערב הפרידה שלשום מאשכנזי, בהרבה פחות חן. אהוד ברק הזהיר ש"דברים לא קופאים על שמריהם במזרח התיכון" והקפיד על קשר עין מינימלי עם אשכנזי.

ברק קבע שהרמטכ"ל "משפיע בצורה העמוקה ביותר לא רק על צה"ל ויכולותיו, אלא על הצורה שבה נתפשים צה"ל ועוצמתה של מדינת ישראל באזור". שר הביטחון לא הזכיר מה עשה הוא עצמו כדי לקעקע את מעמדו של הרמטכ"ל בימים אלה ממש.

אשכנזי תיאר את מלאכת השיקום שעשה צה"ל בראשותו, אחרי מלחמת לבנון השנייה. נדרשנו, אמר, "להפשיל שרוולים, לחזור ליסודות, לתקן את שדרוש תיקון. לא בנינו את צה"ל, אבל בנינו מחדש את האמון של חיילי הסדיר והמילואים במערכת, וחשוב לא פחות - גם את אמונו של עם ישראל בצבאו".

הוא התעכב גם על מדיניותו התקשורתית. "האמנתי שהאחריות הניצבת על כתפיי מחייבת אותי להקדיש את כל כולי למען המטרה שאליה נקראתי, לדבר פחות ולעשות יותר", הסביר. אשכנזי ציטט את יצחק רבין המנוח: "לא בונים מדינה בכותרות העיתונים. מדינה נעשית במעשים קטנים, אפורים, יומיומיים".

גנץ הזכיר בנאומו כי "אפשר שמתפתחים להם אתגרים ביטחוניים חדשים. אירועי טרור וסכנות מלחמה אינם בבחינת דבר שאינו אפשרי". צה"ל, אמר הרמטכ"ל הנכנס, "יתאים עצמו וייערך מול אתגרי העתיד". הדרך לקבלת המינוי, העיר ביובש, "לא היתה פשוטה, אך דומני כי נכון שנותירה מאחור".

נדמה שגם פקודיו החדשים רואים את הדברים באופן דומה. על המדרכה ביציאה ממשרד ראש הממשלה, ליד שרשרת רכבי האבטחה האינסופית של שני הרמטכ"לים, עמדו ושוחחו ארבעה מן האלופים. אחרי הדיון הבלתי נמנע בפרשה ובספיחיה, הסביר אחד מהם, כי נבנתה על "עשרה אחוזי עובדות מבוססות וכל השאר פרשנויות וקשקושים". עמיתו הוסיף: "האווירה במטכ"ל הרבה יותר טובה ממה שאתם חושבים ומתארים". הרמטכ"ל ה-20, בני גנץ, יצטרך להפוך כעת את ההערכות האופטימיות הללו למציאות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ