מינוי גנץ: מרגש כמו הרמת כוסית במקום העבודה

טור אישי

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

בתקשורת הישראלית לחוצים שמשטר הגנרלים הזמני שנפנף את מובארק במצרים לא יעזוב בסופו של דבר. יש להם על מה להסתמך: עוד ממלחמת השחרור, הצבא נכח בפוליטיקה הישראלית ולא עושה סימנים שהוא מסתלק. כמעט כל המנהיגים הם אנשי צבא. בכלי תקשורת אחד סיפרו שאשכנזי חלף במכוניתו וכל הנוסעים בכביש צפרו לו לתמיכה. בעיתון אחר מבקשים לשלוח לו מכתבי אהבה. כמה שונה התקשורת כאן מהעיתונות המצרית, שאנחנו כל כך בזים לה.

כשאני מתקרב לשער הקריה בתל אביב, דלת הכניסה ננעלת במפתיע, כי הרמטכ"ל היוצא אמור לצאת. כל החיילים כועסים. קצינים זוטרים דורשים להיכנס. איכשהו אומרים את שמי ואני היחיד שמצליח לחדור, אבל אני לא יכול לצאת מהטרמינל, כי סגרו גם את דלת היציאה. "נהלים", מסביר לי מישהו עם פאות לחיים, שעובד קבלן זריז ממהר לאסוף מאחוריו בדלי סיגריות. כולם עצבניים וצועקים, קדימה ואחורה.

לאחר כרבע שעה, אנחנו ממהרים למעלית כדי לא לאחר להרמת הכוסית, אבל המעלית לא פועלת. החיילת לוחצת כמה פעמים על הכפתור. כלום לא קורה. ממהרים במדרגות המילוט, ומגיעים לאירוע השקת הרמטכ"ל.

החדר מלא נשים כבודות וקצינים. אני לא מזהה את המפורסמים הצה"ליים, ונעמד ליד צ'ייני מחיל הים, כי מסיבות שונות הוא בכל זאת סלב. "אשכנזי כבר לא יהיה?" שואלת מישהי באכזבה כשהיא רואה רק את גנץ וברק. הרמטכ"ל ה-20 הוא עדיפות שנייה, ואת שר הביטחון הזה איש לא סובל, אפילו לא הביטחוניסטים. אבל יש משהו טוב ברמטכ"ל החדש: הוא חתיך. עיניו יוקדות, והוא גבוה בראש וצוואר מאהוד ברק. אני משוכנע שהמראה של הרמטכ"ל יעניק לצה"ל את ההרתעה שכולנו רוצים כל כך.

הרמת הכוסית הזו לא יותר מרגשת מהרמת כוסית לחגים במקום עבודה. הסקסופוניסטים מהלהקה הצבאית מתלחשים. אבי בניהו מסתכל מוזר על ברק, במרחק ממנו, צריח שערותיו כאילו כהה מאז שיצא לחנויות הספר "הבור" על אשכנזי.

"אני צריכה להתרגל לגובה הזה", מתבדחת המנחה לאחר שגנץ נואם, ומישהו מתאים את הגובה של המיקרופון לברק, שרומז שגם סגן הרמטכ"ל יאיר נווה נמוך כמוהו.

הרמת הכוסית מסתיימת במהירות. ברק לועס פפאיה יבשה, בזמן שגנץ מנשק כמאה דודות. חברה קרובה של משפחת גנץ אומרת לי משהו יפה: "אני מאחלת לגנץ להיות רמטכ"ל אפור ומשעמם".

למטה, בשבילי הקריה, בחורה יפה למדי, בחצאית קצרה, מצטלמת כדוגמנית. מתברר שהנערה, שמדגמנת פוזות סקסיות, היא בת אחותו של גנץ. "היום מותר לה, זה יום חג, דוד שלה רמטכ"ל", אומרת בגאווה אמה, אחותו של גנץ. אני מאחל בהצלחה. טוב לשמור קשרים. לכו תדעו.

הזהירו אותי לצאת עם ליווי ולא ללכת לבד בקריה. לא כדאי להסתבך. אני ניגש לחיילות בכניסה ומבקש ליווי. אחת מהן ממשיכה אתי.

- היית בטקס? "נראה לך. לא הרשו לי, כי אני סתם. כל היום הזה משעמם ברמות. אנחנו פה משש בבוקר, בלי הפסקות, לא אכלנו ולא שתינו. זה יהיה עד עשר בלילה. אתמול בשלוש בלילה היתה הפעם האחרונה שאכלתי משהו. אנשים יכולים להתייבש. ככה זה בצבא המטומטם הזה".

פניתי לדובר צה"ל לתגובה וגם ביקשתי שייתנו לבנות לאכול. אחרי הכל, הצבא הישראלי צועד על בורקסיו. הנער על הקו הכחיש והעיד "אני אכלתי הרבה מאוד". אמרתי לו שלא התכוונתי לנערי דו"צ או לאהוד ברק, שראיתי לוגם יין לבן ולא נשקפה לו סכנת התייבשות.

לבסוף הגיעה תגובה רשמית: "החיילות קיבלו סנדוויצ'ים ב-11:30". אמרתי שהחיילת התלוננה לפני על ההרעבה משלוש לפנות בוקר. "אולי היא לא רצתה לאכול", ענתה הבחורה מדו"צ.

אשכנזי נואם בוועידת הנשיאים אמש בירושלים

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ