חוק האוסר ליזום חרם על ישראל - לקריאה ראשונה

ועדת החוקה של הכנסת אישרה את הצעת החוק המטילה קנסות ועונשים נוספים על מי שיקרא להחרים מוסדות ומוצרים ישראליים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת החוקה של הכנסת אישרה היום (שלישי) להצבעה בקריאה ראשונה הצעת חוק האוסרת הטלת חרם על ישראל. לפי החוק המוצע, המדינה תטיל קנסות ועונשים על ישראלים הקוראים לחרם על ישראל, תמנע כניסת זרים הקוראים לחרם לתחומי מדינת ישראל, ותטיל סנקציות על מדינות שיקבעו בחוק חרמות נגד ישראל.

את ההצעה מעוררת המחלוקת יזמו יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין ויו"ר סיעת קדימה, ח"כ דליה איציק, על אף התנגדותו הנחרצת של משרד החוץ להצעה. לדברי ח"כ אלקין, "הצעת החוק באה לתת מענה לתופעה של חרם אקדמי וכלכלי אשר לאחרונה מתרבה בישראל". הוא הוסיף כי "לא ייתכן שמדינת ישראל תיתן יד למי מחרימים אותה וחברות ישראליות, שנפגעות מהחרם רק בשל העובדה שהן נמצאות בשטחי ישראל".

"אם בארה"ב ישנו חוק מקביל האוסר להחרים מדינות ידידותיות כישראל, קל וחומר שיש מקום לחוק כזה גם כאן, שישים סוף לחתרנות הבלתי נלאית של שונאי ישראל", נימק אלקין את נוסח ההצעה.

הפגנה בעד חרם על ישראל. תצלום: אי-פי

היועץ המשפטי של משרד החוץ, אהוד קינן, קבע בדיון שיש כיום מספיק כלים למאבק במטילי חרמות ושהדבר יפגע ביכולתה של ישראל להיאבק במחרימים מחוץ לגבולות המדינה.

ממלא מקום יו"ר סיעת קדימה, ח"כ יוחנן פלסנר, התנגד גם הוא להצעה שיזמה יו"ר סיעתו דליה איציק. פלסנר אמר בדיון כי "הצעת החוק נועדה במקור להילחם בתופעה בה מדינות וגופים זרים מטילים חרם כלכלי על מדינת ישראל ובמקביל ממשיכים לקבל כספים מהמדינה".

לדברי פלסנר, "יו"ר ועדת החוקה, ח"כ דוד רותם, שינה את החוק, נתן להגדרות בו פרשנות מרחיבה והפך אותו לחוק שכל כולו מתמקד בהגבלת חופש הביטוי של תושבי ואזרחי מדינת ישראל. קדימה ביקשה לדחות את ההצבעה על רקע השינויים שבוצעו ולאור ההתנגדות החריפה של כל הגורמים המקצועיים, לרבות היועצת המשפטית של הוועדה. מדובר בהתנהלות חסרת אחריות שתגרום נזק מדיני וכלכלי למדינת ישראל. לאור ההערות לעיל קדימה תדון בסוגייה החדשה ותגבש את עמדתה בהתאם".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ