אמנים ואנשי אקדמיה: "אנחנו הופכים למשטר אפל"

אסף שטול-טראורינג
יעל געתון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג
יעל געתון

אישור הצעת החוק בוועדת החוקה של הכנסת גררה אתמול תגובות סוערות בקרב אנשי עולם האמנות והאקדמיה. עודד קוטלר, יושב ראש איגוד הבמאים, אמר אתמול: "מה שחסר כרגע לפי דעתי זה שאם האזרח חושב מחשבה רעה על מדינה, הוא יצטרך הצהרת חשיבה, והוא ייבדק על ידי מכונות אמת ויוטל עליו מס. כך נוכל להגדיל את הרזרבות הכלכליות במדינה, וכך נוכל לפתור את גירעונות התיאטרון. המדינה יורדת מהדעת. כשמדובר בבית משוגעים, הכל אפשרי. קראו דרור לשיגעון, ובעל הדמיון העשיר ליברמן, האיש עם החשיבה היצירתית, הוא מנהל את המדינה כפי שהוא רוצה ונתניהו עושה כדברו".

המחזאית ענת גוב הוסיפה: "אני מפנה את כולם לקרוא את הספר 'לבד בברלין'. ראו איך אנחנו מתקדמים לשם בצעדים די גדולים. החוק הזה הזוי לגמרי, הדרך היחידה להפסיק עם החרמות זה להפסיק עם הכיבוש. זה מביך אותי כמדינה לדבר בצורה כזו". המחזאי יהושע סובול אמר: "זו דמוקרטיה בפאניקה עמוקה מאוד, אם הגענו למצב שמתחילים לחוקק חוקים כאלה. ליצירה זה טוב, זה יאלץ את היוצרים להיות מתוחכמים יותר. במשטרים דיקטטוריים הסאטירה פורחת. זה מצביע על משטר בפאניקה עצומה".

גם אנשי אקדמיה שהביעו בעבר תמיכה כזו או אחרת בהטלת חרם אקדמי או חרם כללי על ישראל, הגיבו אתמול בחריפות וכינו את הצעת החוק אנטי-דמוקרטית. ד"ר ניב גורדון מהמחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בן-גוריון, שהכריז במאמר בלוס אנג'לס טיימס כי הוא תומך בהטלת חרם על ישראל, אמר כי "יש פה תהליכים שבהם אתה לא שם לב מתי נחצה הקו האדום. אנו בתהליך להפוך למשטר אפל. כלפי הפלסטינים זה קיים כבר שנים ועכשיו זה מתחיל להתגבש כלפי השמאלנים".

ד"ר ניר גוב מהמחלקה לפיזיקה כימית במכון ויצמן למדע, שיזם עצומה הקוראת להחרים את המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון בחתימת 188 מרצים, אמר כי "זה חוק אנטי-דמוקרטי המגביל בצורה דרסטית את חופש הביטוי, את חופש ההתאגדות ואת האפשרות של אזרחים בישראל להביע את המחאה שלהם בצורה לא אלימה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ