רק 80 איש שנעצרו בהתנתקות ביקשו חנינה

כך עלה מנתונים שפרסמה הפרקליטות בתשובה לעתירה של ארגון שמאל שדרש להשוות את התנאים. על פי חוק החנינה, כ-1,500 בני אדם רשאים להגיש בקשה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

רק 80 איש מתוך 1,500 ביקשו חנינה על פי חוק החנינה של עברייני ההתנתקות, כך עולה מנתונים שמסרה הערב (רביעי) פרקליטות המדינה לבג"ץ. הנתונים נמסרו במסגרת עתירה של מפגינים משייח ג'ראח, שביקשו להיכלל גם הם בחנינה. לחלופין, ביקשו העותרים לבטל את החוק בטענה שהוא מפלה מפגיני ימין מול מפגיני שמאל.

בדיון שהתקיים לפני מספר חודשים, הוציאה נשיאת העליון דורית ביניש צו על תנאי המורה למדינה להסביר מדוע החוק לא יבוטל. המדינה טענה בתגובה לעתירה, כי החוק אמנם חריג, אבל בא לענות על אירוע חריג ועל הצורך לאחות את הקרע.

במסגרת הנתונים שנמסרו הערב על ידי פרקליטות המדינה, עולה כי מתקופת ההתנתקות ישנם 2,367 אנשים בעלי רישום פלילי. החוק מחריג כאלו שעברו עבירות חמורות. בסך הכל, יכולים לבקש חנינה 1,483 איש, אך בפועל ביקשו חנינה רק 80 איש. מתוך כמות זו ניתנו 35 חנינות, 22 פניות נדחו והשאר נבדקות במשרד המשפטים.

המדינה טענה כי החוק בא לענות על אירוע חריג. תצלום: ניר כפרי

נתון אחר מעניין העולה מתשובת המדינה הוא כי מתוך קבוצה זו של 1,483 איש, רק ארבעה תיקים הסתיימו בהרשעה. השאר או הסתיימו ללא הרשעה, או עוכבו על ידי היועץ המשפטי לממשלה, או נסגרו מעילות שונות.

עו"ד עומר שץ, המייצג יחד עם עו"ד יפתח כהן את העותרים, אמר בתגובה כי "לדברי המדינה חנינה לפעילי ימין נועדה לאחות את הקרע בין כל חלקי הציבור, והעותרים פעילי שמאל, הופתעו לגלות כי בעיני המדינה הם כבר לא חשובים כחלק מהציבור וכך צו מצפונם אינו זקוק לאיחוי בדמות פטור מכתב אישום".

לדבריו, "היסטוריונים של העתיד ייחקרו כיצד תהליכי פשיזציה כאלה הביאו מחוקקים ומשפטנים להעניק חנינה ל-1,500 אזרחים שהתנגדו לפינוי יהודים מבתיהם, וסרבו לנהוג כך ביחס למי שהתנגד לפינוי ערבים מבתיהם באל-עראקיב, בלוד ובשייח' ג'ראח. העותרים מדגישים כי אינם מבקשים לשלול את החנינה לפעילי הימין, אלא להחילה באופן שוויוני, למשל גם על 1,500 אזרחים שהתנגדו למלחמות בלבנון ובעזה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ