ארה"ב הפעילה לחץ כבד על הפלסטינים לסגת מגינוי ההתנחלויות באו"ם

14 חברות מועצת הביטחון, כולל בריטניה וצרפת, תומכות בהצעת ההחלטה הפלסטינית. ארה"ב, היחידה שמתנגדת, צפויה להטיל וטו

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ארה"ב הפעילה לחץ כבד ביותר על הרשות הפלסטינית ועל מדינות ערב כדי שימשכו את הצעת ההחלטה לגינוי הבנייה בהתנחלויות במועצת הביטחון של האו"ם. בשלב זה נראה כי המאמצים האמריקאיים נכשלו וההערכה בירושלים הינה שההצבעה על ההחלטה תתקיים ביום שישי. ארה"ב צפויה להטיל וטו על ההחלטה בפעם הראשונה מאז כניסתו של הנשיא ברק אובמה לבית הלבן.

מקור בכיר במשרד החוץ ציין כי ארה"ב הפעילה לחץ כבד על הפלסטינים לסגת מהצעת ההחלטה. שרת החוץ הילרי קלינטון שוחחה בטלפון בעניין זה לפני יומיים עם יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן). שגרירת ארה"ב באו"ם, סוזן רייס, נפגשה ביום שלישי עם שגרירי מדינות ערב באו"ם והבהירה להם כי ארה"ב מעוניינת לגבש פשרה שתייתר את הצורך שלה להטיל וטו על ההחלטה.

הנוסח של הצעת ההחלטה לגינוי ההתנחלויות מתון יחסית וכולל אמירות כגון הקביעה שההתנחלויות הן מכשול לשלום ואינן חוקיות לפי המשפט הבינלאומי. 14 חברות מועצת הביטחון, כולל בריטניה וצרפת, תומכות בהצעת ההחלטה הפלסטינית וארה"ב היא היחידה שמתנגדת לה.

האמריקאים נבוכים כיוון שנוסח ההחלטה משקף את עקרונות המדיניות שלהם, ודבר זה יקשה עליהם להתנגד. מנגד, הממשל סבור שאם ההחלטה תאושר במועצת הביטחון יהיה זה מכשול נוסף בפני חידוש תהליך השלום. עם זאת, האמריקאים מנסים להימנע בכל מחיר מהטלת וטו, במיוחד לאחר ההפיכה במצרים, כיוון שהדבר יפגע עוד יותר באמינותם בעיני הפלסטינים ומדינות ערב.

לדברי מקור במשרד החוץ, האמריקאים הציעו לפלסטינים "חבילה מדינית" כתחליף להחלטת מועצת הביטחון. האמריקאים הציעו להגביר את הלחץ על ישראל להפסיק את הבנייה בהתנחלויות ולפרסם הודעת גינוי חריפה של הקוורטט או של הנשיא אובמה נגד ההתנחלויות.

לפי דיווח בסוכנות הידיעות בלומברג, השגרירה האמריקאית באו"ם אמרה לנציגי מדינות ערב כי בתמורה להסרת ההחלטה מסדר היום תתמוך ארה"ב ביוזמה הרוסית לקיים ביקור משותף של נציגי כל חברות מועצת הביטחון במזרח התיכון כדי לקדם את תהליך השלום. עם זאת, נראה שהפלסטינים ומדינות ערב דחו את הצעת הפשרה האמריקאית. סגן השגריר הלובי באו"ם, איבאהים דבאשי, אמר לבלומברג כי ההצבעה על הצעת ההחלטה תתקיים ביום שישי.

מקור בכיר בלשכת ראש הממשלה אמר כי "ישראל פועלת בנושא במספר ערוצים ונמצאת בקשר ישיר עם הממשל האמריקאי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ