ביקורת על יוזמת שר החינוך גדעון סער להביא תלמידים לחברון

לדברי יו"ר מרצ מדובר ב"שטיפת מוח במסווה של מורשת"; במשרד החינוך אמרו כי התוכנית מוגדרת לפי שעה "ניסוי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תוכניתו החדשה של שר החינוך, גדעון סער, לעידוד ביקורי תלמידים במערת המכפלה עוררה אתמול סערה. בימין בירכו על התוכנית, בעוד בשמאל גינו את היוזמה. לדברי יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, "מצער שבמסווה של הנחלת מורשת, עוסק שר החינוך בשטיפות מוח ושולח את תלמידי ישראל למחוזות ההזיה ולסדום המודרנית - היא חברון". גם חבר הכנסת אחמד טיבי (רע"מ תע"ל) מתח ביקורת על ההחלטה, ואמר כי "חיוב תלמידים לבקר בשטח כבוש הוא כפייה אידיאולוגית".

ח"כ דב חנין (חד"ש) תקף גם הוא בחריפות את כוונתנו של שר החינוך לשלוח תלמידים לטיולים בחברון. לדבריו, "הממשלה מנסה למחוק את הקו הירוק כבר לילדים קטנים. אך למרות המאמצים של הממשלה - היא לא תצליח. ציבור התלמידים והמורים ידירו את רגליהם מסיורים אלו. אני קורא למחאה ציבורית של ציבור ההורים, התלמידים והמורים להתנגדות למהלך שהופך את ילדי ישראל לפיונים של מדיניות הכיבוש והסיפוח של ממשלת הימין".

ח"כ נינו אבסדזה (קדימה) טענה אתמול כי החלטתו של סער התקבלה בעיתוי לא מקרי, סמוך לציון יום השנה לטבח שערך ברוך גולדשטיין במערת המכפלה. אבסדזה הוסיפה ואמרה ל"הארץ" כי "אסור לזהם דברים קדושים כמו חברון או מערכת החינוך בהחלטות פוליטיות".

מנגד, חברי כנסת מן הימין בירכו אתמול על החלטתו של סער. ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) אמר כי "נצחיותה של עיר האבות תקנן מעתה גם בלבותיהם של התלמידים שיגדלו להיות דור שבעיניו ארץ ישראל, על מקומותיה הקדושים, בלתי ניתנת לחלוקה". ח"כ ציפי חוטובלי (הליכוד) אמרה אתמול כי, "ראוי שכל תלמיד ואזרח במדינת ישראל יבקרו בחברון ויכירו את המורשת ההיסטורית של עיר האבות. היוזמה להפוך את חברון לאתר ביקור רשמי של מערכת החינוך היא חשובה ויסודית".

אמש, באירוע בירושלים לזכר צבי שילוח, שהיה ח"כ מטעם מפלגת "התחייה", אמר השר סער כי "ההכרה וההיכרות עם ההיסטוריה והשורשים של עם ישראל בארץ ישראל הן חלק חשוב בחינוך. יש ניסיונות הכחשה לעבר שלנו כאן, למורשת שלנו, אבל חובתנו היא לעמוד על האמת".

במשרד החינוך אמרו אתמול כי התוכנית מוגדרת לפי שעה "ניסוי", אשר יתחיל בשנת הלימודים הקרובה במחוז ירושלים. עם זאת, במשרד לא הסתירו את הכוונה להרחיבה בהמשך לכלל תלמידי מערכת החינוך. ככל הנראה, תפעל התוכנית במתכונת דומה לפרויקט "נעלה לירושלים", במסגרתו תומך המשרד במימון ההסעות והדרכת התלמידים בביקורים במספר אתרים בעיר הבירה, בהם הכותל המערבי ומנהרות הכותל, הרובע היהודי, "עיר דוד" ועוד. בראיון ב"קול ישראל" אמר סער עצמו כי "מוזר" שיש צורך להסביר "מדוע המורשת שלנו והקשר שלנו לחברון הם דבר שצריך לחנך את הנוער אליו".

לדברי מנהל תיכון עירוני א' בתל אביב, רם כהן, "אי אפשר להתייחס לסיורים בעיר דוד וחברון באופן תמים. טיול ברחוב השוהדא יהיה בתוך מרחב סטרילי, מוגן על ידי גדרות תיל וכידוני חיילים, וכמה מטרים מהכניסה למערת המכפלה אפשר למצוא שביל להולכי רגל שמיועד לפלסטינים, ושביל אחר ליהודים. אלה מראות שמזכירים סרטי תעודה מגרמניה של 1933 ואילך".

בקרב הורים לתלמידים בתיכון, הדעות באשר לתוכנית החדשה חלוקות. חלק מהם תקפו אתמול את ה"פרובוקציה הפוליטית" כהגדרתם, בעוד אחרים לא ראו בכך פסול. כמה מההורים גם הביעו חשש מהסיכונים הביטחוניים הכרוכים בסיורים. "אני לא אשלח את בני לסיורים האלה, שמטרתם העיקרית היא החדרת ?גאווה לאומית'", אמרה טלי פרנקל מתל אביב, "אין קונצנזוס על השטחים ובוודאי שלא על קריית ארבע". לעומתה אומר אב לתלמיד ממודיעין, כי "חשוב שהתלמידים ייחשפו למקורות ההיסטוריים של העם שלנו".

ארגון "שוברים שתיקה", שהוקם על ידי חיילים משוחררים ששירתו בחברון, פנה אתמול לסער, וביקש להכלילו בארגון הסיורים לתלמידים בחברון. "מתוך אמונה כי כל ישראלי צריך לבקר בעיר חברון ולהתמודד עם הנעשה בה בשמו, ברצוננו לברך על היוזמה", כתבה מנכ"לית "שוברים שתיקה", דנה גולן, לסער. "כל תוכנית חינוכית אשר תעסוק בקשר החשוב שבין עם ישראל לעיר חברון אך תתעלם מהנעשה בה כיום, תחטא לערכי השוויון והדמוקרטיה על פיהם חונכנו", הוסיפה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ