הביקורת בעולם גוברת, ובנימין נתניהו כמעט ולא יוצא מהארץ

הבידוד הבינלאומי נותן את אותותיו: מבדיקת לוח הנסיעות עולה כי רה"מ הפחית בשנה האחרונה באופן משמעותי את נסיעותיו לחו"ל, בעיקר בשל הקיפאון המדיני

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

על רקע הקיפאון המדיני בתהליך השלום נמצא ראש הממשלה בנימין נתניהו תחת לחץ ובידוד בינלאומי הולך וגובר. מנהיגים בכירים באירופה אינם מאמינים לו, מספר נסיעותיו לביקורים מדיניים בחו"ל ירד בצורה דרמטית, הסינים זועמים על כך שביטל ביקור ברגע האחרון וההודים מתחמקים בדיפלומטיות מבקשותיו להגיע לביקור.

בידודו הגובר של נתניהו בעולם בולט במיוחד לאחר בדיקה של לוח נסיעות העבודה שלו לחו"ל. נתניהו נסע לראשונה לחו"ל כראש ממשלה באפריל-מאי 2009 כאשר ביקר בקהיר וברבת עמון לשיחות קצרות עם הנשיא מובארק והמלך עבדאללה השני. בשנה הראשונה לכהונתו קיים נתניהו כ-13 נסיעות לחו"ל שבמסגרתן ביקר בתשע מדינות.

לשם השוואה, בשנה השנייה קיים נתניהו שמונה נסיעות בלבד שבמהלכן ביקר בשש מדינות. עם זאת, שלוש נסיעות היו למצרים ושלוש נסיעות היו לארה"ב. בשנה השנייה לכהונתו קיים נתניהו ביקור אחד בלבד במדינה מרכזית באירופה במהלך נסיעה לכינוס ה-OECD בפאריס במאי 2010.

עדות נוספת לבידוד הגובר היא העובדה שנסיעתו היחידה של נתניהו בעתיד הקרוב תהיה לסופיה ולפראג בתחילת חודש אפריל. הנסיעה תתקיים אחרי חמישה חודשים שבהם לא עזב נתניהו את גבולות ישראל, למעט ביקור בזק של שלוש שעות במצרים בתחילת ינואר.

בולגריה וצ'כיה הן חלק מקבוצה מצומצמת של מדינות באיחוד האירופי שאינן מותחות ביקורת מכל סוג שהוא על ישראל, במיוחד בנושא ההתנחלויות. מתקבל הרושם שנתניהו נמנע בשנה האחרונה מלבקר במדינות מרכזיות באירופה כמו בריטניה, גרמניה או ספרד כדי להימנע מביקורת או לחצים מדיניים בנושא הפלסטיני.

זה תקופה ארוכה זוכה נתניהו לכתף קרה מצד כמה מדינות נוספות. בשנה האחרונה ניסתה לשכת ראש הממשלה כמה פעמים לתאם לנתניהו נסיעה להודו. עם זאת, הממשלה ההודית התחמקה כמה פעמים מלתאם מועד לביקור בנימוקים של לוח זמנים עמוס. נתניהו גם ניסה לתאם נסיעה נוספת לירדן אולם המלך עבדאללה השני לא שש לפגוש אותו.

אחרי מאמצים של חודשים רבים קיבל נתניהו באוקטובר 2010 הזמנה לביקור רשמי בסין. הנסיעה היתה אמורה להתקיים במהלך נובמבר שנה שעברה אולם ברגע האחרון הודיעה לשכת ראש הממשלה לסינים על ביטול הנסיעה, כיוון שנתניהו העדיף לטוס לכינוס הקהילות היהודיות בארה"ב. הסינים נעלבו על הביטול וגורמים במשרד החוץ ציינו כי לא נראה שנתניהו יקבל מועד חדש לביקור בבייג'ינג.

לדברי דיפלומטים זרים ופקידים בכירים בירושלים, הבעיה העיקרית של נתניהו היא שמנהיגים בכירים בעולם מעלים ספקות עמוקים בדבר רצינותו לגבי קידום תהליך השלום. לפני חודשיים נפגש נתניהו עם שר החוץ הנורווגי יונס סטורה שסיפר לו על התחושות לגביו באירופה. "אני חושב שאתה רציני, אבל רבים מעמיתי באירופה חושבים בדיוק ההפך", אמר סטורה לנתניהו. "אתה חייב להתקדם בתהליך השלום".

חוסר האמון לגבי נתניהו בלט גם בביקורה האחרון של קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בישראל. מרקל ניהלה שיחה קשה ביותר עם נתניהו בנושא הפלסטיני. "מה התוכנית המדינית שלך?", שאלה מרקל. הקאנצלרית התאכזבה במיוחד מכך שנתניהו הסתפק באמירות כלליות כי "אולי אשא נאום מדיני בעתיד".

מרקל הדגישה בפני נתניהו שעליו לבצע צעדים מעשיים ולא להסתפק בהצהרות בלבד ואף נשאה נאום פומבי חריף בתל אביב למחרת הפגישה עמו. נתניהו קיבל את נאומה של מרקל בכעס רב ולמרות שאיש מהשניים לא יודה בכך בפומבי, החשדנות והמתיחות בין השניים מעולם לא היו עמוקות יותר. "מרקל פשוט לא מאמינה לו", אמר בכיר ישראלי ששוחח עם הקאנצלרית לאחר ביקורה.

אך מרקל אינה היחידה. יחסיו של נתניהו עם נשיא צרפת ניקולה סרקוזי מתוחים גם כן ומינון שיחות הטלפון בין השניים ירד בצורה דרמטית. כך גם לגבי יחסיו של נתניהו עם נשיא איטליה סילוויו ברלוסקוני. אם נתניהו לא הבין את המסר עד כה, היתה זו שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון שהבהירה לו את מצבו. "אי אפשר להמשיך ולגרור רגליים", אמרה לו אשטון. "אתה חייב להבין: אתם מאבדים את הידידים הגדולים ביותר שלכם באירופה".

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "לישראל קשר אמיץ וחזק עם מדינות רבות בעולם ומספר הנסיעות לחו"ל אינו נייר לקמוס לקשר עם אותן מדינות, אלא לנכונות ראש הממשלה נוכח עיסוקי הפנים הבוערים. רק לפני כמה ימים ביקרה בישראל קנצלרית גרמניה, ובימים הקרובים יבקר נשיא פולין עם ממשלתו. ישיבות דומות יתקיימו עם ממשלות איטליה, צ'כיה ויוון. ראש הממשלה קיבל הזמנות רבות לביקורים שאותן עדיין לא מימש. כמו כן ישראל נמצאת במגעים מתקדמים עם כמה מדינות שחלקן כבר פנו אליה עם הזמנות כמו אוסטרליה, סין, אנגליה, צרפת, הונגריה, רומניה, רוסיה, הולנד, ארה"ב, יפאן, ברזיל ועוד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ