גבי אשכנזי העיד בפני המבקר על פרשת הרפז

עדות הרמטכ"ל לשעבר על המסמך נמשכה ארבע שעות, והוא נשאל גם על הליכי מינוי הרמטכ"ל ה-20 ועל יחסיו עם שר הביטחון ברק

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, העיד אתמול בפני מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס ואנשיו, החוקרים את פרשת הרפז. העדות, שנמסרה במשרדי המבקר בירושלים, נמשכה קרוב לארבע שעות.

זו הפעם השנייה שאשכנזי נפגש עם המבקר בעניין. בסוף אוקטובר אשתקד, כשהחליט על פתיחת חקירה רשמית בפרשה, נועד לינדנשטראוס בנפרד עם אשכנזי ועם יריבו של הרמטכ"ל היוצא, שר הביטחון אהוד ברק. בפגישה אתמול נטל חלק גם האלוף (מיל') יעקב (מנדי) אור, ראש החטיבה הביטחונית במשרד המבקר.

אשכנזי סיים את כהונתו כרמטכ"ל ה-19 לפני שלושה ימים. בימים האחרונים הקדיש זמן לא מבוטל להכנות לקראת המפגש עם המבקר ואנשיו. בדיקת המבקר עוסקת בשלושה היבטים הקשורים זה בזה: פרשת המסמך שזייף סגן-אלוף (מיל') בועז הרפז במטרה להשפיע על המרוץ לרמטכ"לות, הליכי מינוי הרמטכ"ל ה-20 ומערכת היחסים הקשה בין ברק ואשכנזי.

בעבור אשכנזי, הקושי העיקרי נוגע לפרשת הרפז. תחקירים עיתונאיים שנעשו בחודשים האחרונים חשפו אי סדרים קשים במערך המ"מ (מבצעים מיוחדים) באגף המודיעין, שבו שירת הרפז. למרות הבעיות בתפקודו של הרפז, העיד אשכנזי לטובתו בכמה הזדמנויות סביב סילוקו מאמ"ן.

בשלב מאוחר יותר, באפריל או במאי 2010, קיבל אשכנזי מהרפז את המסמך המזויף, שבהמשך עמד במוקד הסערה במטכ"ל.

הרמטכ"ל היוצא אמר בעדותו במשטרה כי לא ידע שהמסמך מזויף וכי קשריו עם הרפז לא היו עמוקים. לפני כשבועיים הודיע היועץ המשפטי לממשלה על פתיחת הליך בדיקה משטרתי, כדי לבדוק אם קיימים חשדות לפלילים בחומר שהצטבר אצל המבקר בפרשה. מדובר בהיבטים הקשורים לפעילותו העסקית של הרפז ולקשריו עם מערך המ"מ. עם זאת, משרד המשפטים הבהיר כי לאשכנזי עצמו אין קשר לחקירה זו.

טיוטת דו"ח המבקר תגובש כנראה בחודש הבא ותועבר למעורבים בפרשה, לצורך קבלת תשובותיהם.

על פי ניסיון העבר, עוברים בדרך כלל כשלושה עד ארבעה חודשים מגיבוש הטיוטה ועד לפרסום הדו"ח הסופי. במקרה זה, לנוכח העניין הציבורי הגדול בפרשה והמעורבות של פרקליטים מטעמו של כל אחד מן הצדדים, ההליך עוד עשוי להתארך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ