מחלוקת בין השר יעקב נאמן לרב שלמה עמאר ערב מינוי מנהל בתי הדין הרבניים

הוועדה למינוי דיינים תתכנס בעוד כשבועיים, אך שר המשפטים יעקב נאמן והרב הראשי שלמה עמאר תומכים בשני מועמדים שונים

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

עימות בין שר המשפטים יעקב נאמן לרב הראשי שלמה עמאר מעכב מינוי מנהל לבתי הדין הרבניים, תפקיד שאינו מאויש מאז אוגוסט.

הרב הראשי, מגובה בידי פטרונו הרב עובדיה יוסף ובידי יו"ר ש"ס השר אלי ישי, פועל להביא למינוי הרב בנימין אטיאס, אחיו המבוגר של שר הבינוי אריאל אטיאס, וזאת בישיבת הוועדה למינוי דיינים שצפויה להתכנס בתוך פחות משבועיים. לטענת גורמים בש"ס, ראש הממשלה בנימין נתניהו תומך אף הוא במינוי אטיאס.

נאמן, לעומת זאת, פועל למנות לתפקיד את הרב ישראל וייס שהיה הרב הצבאי הראשי, ואולם ספק אם תושג ההסכמה הנחוצה עד כינוס הוועדה ב-1 במארס. ההחלטה על המנכ"ל כבר נדחתה בעבר. בישיבה אמורה הוועדה למנות גם שלושה דיינים לבית הדין הרבני הגדול, נושא שגם הוא מעורר מחלוקת עזה.

ש"ס היא בעלת הכוח הגדול בוועדה למינוי דיינים, אבל לשר המשפטים נאמן, היו"ר, יש זכות וטו, וכך גם לרב הראשי עמאר. על רקע חוסר ההסכמה בין השניים בעניין המנכ"ל, מועמדותו של בנימין אטיאס גורמת גם מתיחות בצמרת ש"ס בין מי שקוראים להסלמת המאבק למענו, ובין מי שחושבים כי יש לוותר על המינוי. עיקר התמיכה שאטיאס זוכה לה היום לא באה מאחיו השר, אלא מהיו"ר אלי ישי.

ש"ס התגייסה למען אטיאס - דיין צעיר מבית הדין האזורי בתל אביב - כבר בקיץ שעבר, משעה שנאמן החליט על הדחת מי שהיה המנכ"ל במשך כמעט 20 שנה, הרב אלי בן דהן. הרבנים וייס ואטיאס היו בין עשרות המועמדים שהציגו את מועמדותם להחלפת בן דהן והשניים, יחד עם עוד מספר רבנים, העפילו לשלב הסופי בהליך שניהלה ועדת האיתור לבחירת מנכ"ל והושלם זה מכבר. מאז מתנהל מאבק פוליטי בין הצדדים שגורם הקשור בו הגדיר אותו "מכוער" ו"פוליטי לחלוטין".

נאמן מתנהל בנושא כמעט בחשאיות, מסרב להתבטא בתקשורת על הנושא, ובפרט על מועמדו - תא"ל במילואים הרב וייס. בסביבתו אומרים, כי הוא מתעקש למנות לתפקיד את וייס, ובכל מקרה להותיר את עמדת המנכ"ל בידי "גורם ממלכתי" מהציונות הדתית, כפי שהיה בזמן בן דהן. נאמן אמר את הדברים בשיחות פרטיות בין השאר לנציגות של ארגוני הנשים, שהביעו בפניו חששות שמינוי מנכ"ל חרדי ודיינים חרדים לבית הדין הגדול יאיץ מגמות של התחזקות הכוחות השמרניים הפוגעים בזכויות נשים. לכך ענה גורם בלשכת הרב עמאר: "הספרדים הם יותר מתונים מהכיפות הסרוגות. הכיפות הסרוגות הם היום הכי קיצונים במערכת". הוא ציין ביחס לווייס, כי בכל מקרה סיכוייו קלושים מפני שהוא עצמו אינו מוסמך רשמית כדיין, ובמצב זה הוא יזדקק לתמיכת הוועדה כולה, ולא רק של הרב עמאר.

ש"ס מצדה פועלת בכל הכוח להביא לבחירת הרב אטיאס, שעשה את ההתמחות שלו כדיין אצל הרב עמאר בבית הדין האזורי בפתח תקווה. הוא כבר זכה לתמיכת המפלגה ב-2007, כשנבחר כדיין לבית דין אזורי, ובשלב מסוים אף נחשב למועמדו המוביל של הרב עובדיה לתפקיד הרב הראשי של פתח תקווה. אבל אם בתחילת הדרך הוא חסה תחת צלו של אחיו השר, כיום אטיאס זוכה למעמד עצמאי בבית הרב עובדיה יוסף, ויש לו ערוץ ישיר לבני הרב וליו"ר אלי ישי.

המנהיג הרוחני אירח לפני כשלושה חודשים את שר המשפטים נאמן בביתו, בפגישה בארבע עיניים שבה ניסה להבקיע את סירובו בעניין בנימין אטיאס. באותה פגישה דחה השר את דרישת הרב. מסרים מטעם הרב עובדיה הועברו גם לראש הממשלה בבקשה שירכך את התנגדות השר נאמן, בינתיים ללא תוצאות.

ואולם דווקא השר אריאל אטיאס החל באחרונה להשמיע אמירות צוננות על המועמדות של אחיו, ומבקש להתרחק מהמאמצים למנותו. בשיחות שהיו בעניין בבית הרב עובדיה, אטיאס-השר אמר כי הוא "לא מוכן להתערב בנושא", והעריך כי המאמץ שמושקע בעניין אחיו הוא חסר סיכוי ו"בזבוז זמן".

בזמן שהשר אטיאס חושש גם כי שמו ייקשר בנפוטיזם, מי שהרים את הכפפה היה יו"ר המפלגה. השר אלי ישי אמר לאחרונה ל"הארץ" כי הוא "מתעקש על מינוי הרב אטיאס. הוא בחור מוכשר ביותר, שהגיע למקום גבוה בהליך האיתור בזכות עצמו. אי אפשר לפסול אותו רק בגלל אחיו".

בש"ס עלו בחודשים האחרונים שמות כמועמדים חלופיים לתפקיד המנכ"ל, ובהם בין היתר הרב שלמה שטסמן, גם הוא דיין צעיר יחסית מתל אביב, שלא ברור כלל אם הוא מעוניין בתפקיד. אנשי ש"ס משבחים את כישוריו של שטסמן, המצויד גם בתואר שני במשפטים, אבל מה שעשוי לתפוס את תשומת הלב הציבורית הם דווקא קשריו - אביו של שטסמן הוא רופאו האישי של הרב עובדיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ