הנשיא ברק אובמה שוחח עם מחמוד עבאס על גינוי ההתנחלויות

ארה"ב פועלת למנוע את ההצבעה המתוכננת להיערך מחר במועצת הביטחון. גורמים באו"ם: לא רק ארה"ב מעוניינת למנוע ההצבעה

שלמה שמיר
נטשה מוזגוביה
(ארה"ב)
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
נטשה מוזגוביה
(ארה"ב)

נשיא ארה"ב ברק אובמה שוחח היום עם יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), בניסיון למנוע מהפלסטינים להגיש מחר הצעת גינוי למועצת הביטחון של האו"ם על הבנייה בהתנחלויות, כך מסר דובר הבית הלבן, ג'יי קרני. הערב קיימו חברות המועצה דיונים בלתי רשמיים לקראת כינוסה מחר להכריע בנושא.

גורמים באו"ם מסרו הערב ל"הארץ" כי מהמגעים המתנהלים בין חברות המועצה מתברר כי לא רק ארה"ב שוללת את קיומה של ההצבעה בנושא. "ארה"ב איננה לבדה בהסתייגות מהצבעה", אמר דיפלומט בכיר, "המעצמות חברות המועדון הבלעדי של חמש הקבועות אינן אוהבות הצבעות שהתוצאות שלהן חושפות פילוג ושסע בין החברות הקבועות". בשל כך, ייתכן כי מועצת הביטחון תסתפק בפרסום הצהרה נשיאותית במקום הצבעה על הצעת ההחלטה הפלסטינית המגנה את ההתנחלויות.

לדברי הדיפלומט הבכיר, "התחושה הכללית שבאה לידי ביטוי בהתייעצויות הבלתי רשמיות היא להעדיף מהלך שלא יצור עימות במועצה". הצהרה נשיאותית נחשבת לשנייה בחשיבותה בסולם התגובות של מועצת הביטחון אחרי החלטה רשמית שמתקבלת בהצבעה.

ההצהרה הנשיאותית היא בלתי מחייבת אבל הנוסח שלה מותנה בהסכמה כללית של כל החברות ולכן היא מבטאת את השקפתה המלוכדת של מועצת הביטחון. אם אכן יעלה בידי ארה"ב למנוע הצבעה - תוכן ההצהרה הנשיאותית צפוי להיות בוטה ויכלול התנגדות חריפה להתנחלויות ולבניה בשטחים.

בוושינגטון נשמעה ביקורת על הכוונה לגנות את ישראל בקרב חברי קונגרס רפובליקאים ודמוקרטיים. "וויתור על התמיכה בישראל במועצת הביטחון זו לא אופציה", אמרה חברת הקונגרס הדמוקרטית ניטה לאווי. "ארה"ב חייבת להטיל וטו על ההחלטה ולהבהיר שאנו לא נתמוך במאמצים האלה לחבל בתהליך השלום". חברה למפלגה אנתוני ויינר מניו יורק אמר שהצעת הפשרה של הממשל "פתחה דלת למאמצים נוספים נגד ישראל באו"ם".

ואולם הרפובליקאים היו בוטים יותר: הקואליציה הרפובליקאית היהודית כינתה את הפשרה לפרסם הצהרה נשיאותית - "השלכת ישראל מתחת לגלגלי האוטובוס". "במקום להציע לתמוך בהחלטה נשיאותית המגנה את ישראל באו"ם, על ארה"ב היה להגן על ישראל ולהטיל וטו על ההחלטה שמקדמים הפלסטינים", אמר מנכ"ל הארגון מאט ברוקס. "ארה"ב התנגדה תמיד ליוזמות במועצת הבטחון שייחדו את ישראל. ממשל אובמה פוגע במסורת ארוכת השנים הזאת".

ארגון הנוצרים המאוחדים למען ישראל גינה את מאמצי ממשל אובמה לפייס את הפלסטינים על חשבון ישראל. "האו"ם אובססיבי לגבי גינוי ישראל", נמסר מהארגון. "כל מאמץ של הממשל לתמוך בתנאים מוקדמים לשיחות רק דחה את הסיכויים להגיע להסכם שלום. ובמקום לעודד את האו"ם לגנות את המדינה היהודית, אנו קוראים לממשל אובמה לעבוד עם שני הצדדים לקידום שלום אמת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ