7 שנות מאסר לשוטר מג"ב שהורשע בגניבת רובים מבסיסו

השופטת ציינה בהחלטתה כי מדובר בעבירה צינית תוך בגידה באמון כלפי המדינה וכי יש להענישו בחומרה כדי למנוע את הפיתוי משוטרים וחיילים

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

בית המשפט המחוזי בנצרת גזר היום (חמישי) שבע שנות מאסר בפועל ושנתיים על תנאי על שוטר משמר הגבול, עידן סמה בן 22 ממושב מגן שאול, שהורשע בגניבה ובסחר ברובים ואמצעי לחימה מבסיס מג"ב בגן-נר.

שמונה רובי אם-16, 36 רימוני הלם וציוד צבאי נוסף, שכלל משקפות ומצפנים היו בין אוסף הגניבות של הנאשם, אשר במשך תקופה של מספר חודשים פרץ למחסן הנשק ולאפסנאות שבבסיס בו שירת וגנב את אמצעי הלחימה על פי הזמנת גורמים עברייניים.

שבעה בני אדם נוספים הורשעו בעבירות הקשורות בהזמנת הגניבות ובסחר באמצעי הלחימה. בין היתר הם הורשעו בעבירות של סחר בנשק, רכישת נשק, מרמה והפרת אמונים, קשירת קשר לפשע, התפרצות, איומים, שיבוש מהלכי משפט ועוד.

מכתב האישום שהגיש עו"ד משה סעדה ממח"ש עלה בין השאר כי אחד ממקרי הגניבה התבצע בעקבות הזמנה שהפנה מאור בן-מוחה, בן 26 מבית-שאן. בן-מוחה ביקש ממנו לגנוב רובים עבור גורמים עברייניים. סמה הצליח לגנוב מהנשקייה בבסיס ארבעה רובי אם-16 ארוכים ושני רובי אם-16 קצרים. על פי המחירון שהציג בן-מוחה מחיר הנשק הארוך עומד על 40 אלף שקלים בעוד מחירו של הקצר עומד על 20 אלף שקלים. בכתב האישום הטען כי הנשקים נמכרו לבסוף על ידי ראמז זועבי, בן 25 מעפולה לראעד זועבי, בן 20 מנצרת.

במקרה אחר גנב השוטר רימוני הלם מהבסיס. הרימונים נועדו להיזרק על ביתו של מנכ"ל מועצת הלול, בכדי להפחיד אותו, בעקבות החלטתו לסגור עסק למיון ביצים של עאקל דבאס מטירה. מחירו של רימון, על פי כתב האישום, עמד בעסקה המדוברת על 350 שקלים, בעוד המחיר עבור השלכת הרימון נקבע על 5,000 שקלים.

מי שהיה אמור לזרוק את הרימון על ביתו של המנכ"ל במושב נהלל היה אושר בן מוחה, בן 22 מהישוב גן-נר, אולם בניגוד להצהרתו בפני מזמיני העבודה, לא עשה כן. לאחר שאויים בעקבות התחמקותו, השליך לבסוף בן מוחה את הרימון על הבית המבוקש.

השופטת נחמה מוניץ ציינה בהחלטתה כי מדובר בעבירות שבוצעו "בציניות, חוסר אכפתיות ותוך בגידה באמון כלפי המדינה".

בית המשפט הוסיף וקבע כי השוטר המורשע הפר את אמון המדינה ומג"ב עבור בצע כסף. "מדובר בסכומים משמעותיים מאוד ובכסף קל, ויש למנוע את הפיתוי משוטרים שאין להם כסף ואינם נרתעים להפר את האמון שניתן בהם. הרתעה זו ניתן להשיג על ידי הטלת עונש קשה ומשמעותי. ענישה מקלה יכולה לפגוע באלמנט ההרתעה ומחובתו של בית המשפט במקרים אלו להעביר מסר ללובשי המדים הירוקים והכחולים, מסר חד וברור שאינו משתמע לשתי פנים, לפיו כל מי שיפגע באמון הציבור או המשטרה, דינו לעונש כבד ומשמעותי למען יראו וייראו".

יתר הנאשמים נדונו לעונשי מאסר שונים, על פי חלקם בפרשה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ