מערכת כיפת ברזל תהפוך למבצעית תוך שבועות

בכל התרגילים שבהם המערכת נוסתה הצליחו הטילים המיירטים להשמיד בהצלחה את הרקטות. בחיל האוויר מעריכים שיצטרכו כ-13 מערכות על-מנת לספק הגנה מיטבית

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר

מערכת כיפת ברזל ליירוט טילים ורקטות לטווחים קצרים תוכרז מבצעית תוך מספר שבועות. בפעם הראשונה נערכו אתמול ושלשום מספר שיגורי ניסוי של המערכת על ידי אנשי חיל האוויר, שאמורים להפעיל את המערכת באופן מבצעי.

השיגורים לעבר טילי מטרה בוצעו בהצלחה ומדובר בבחינת השלב הסופי של בדיקת הכשירות של היחידה החדשה.

ניסוי בכיפת ברזל. תצלום מהטלוויזיה: ערוץ 2

המבצעים בוצעו בשדה הניסוי שדמה שבדרום ותירגלו חמישה תרחישים שונים של שיגור רקטות לטווחים שונים. בכולם הצליחו הטילים המיירטים של משגרי כיפת הברזל ליירט ולהשמיד בהצלחה את הרקטות.

הסוללה הראשונה מתוך שתי סוללות כיפת ברזל שבנייתן תוקצבה עד כה כבר נמצאת מספר חודשים בידי חיל האוויר. בשל שורה של תקלות טכניות, ההכרזה על המערכת כמבצעית נדחתה וצפויה לההתרחש תוך מספר שבועות. חלק מהמרכיבים של הסוללה השנייה כבר נמסרו לחיל האוויר. את השיגורים השבוע ביצעו קציני וחיילי חיל האוויר עם ליווי מיחידת מפא"ם ממשרד הביטחון שניהלה את פיתוח כיפת ברזל יחד עם רפא"ל.

בחיל האוויר מעריכים שיהיה צורך בכשלוש עשרה מערכות כדי לספק הגנה מיטבית לאזרחי ישראל מפני טילים לטווח קצר. עוד לא ברור האם ומתי תיפרס הסוללה החדשה באזור הדרום. תוכנית חיל האוויר היא להציבה בבסיס ולפרוס אותה רק בשעת הצורך. לעומת זאת, חברים בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת דורשים להציב אותה כבר עתה באזור יישובי עוטף עזה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ