ישראל בעקבות ההצבעה על גינוי ההתנחלויות: רק חזרה למו"מ תקדם את תהליך השלום

משרד החוץ הגיב להצבעה על ההצעה הפלסטינית ולווטו האמריקאי: "תמוה שהמועצת הביטחון בוחרת לעסוק בהיבט אחד מתוך מכלול סוגיות הליבה"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

משרד החוץ בירושלים פרסם הודעה בשם ממשלת ישראל, בתגובה לדיון במועצת הביטחון בהצעת ההחלטה הפלסטינית לגינוי ההתנחלויות ולווטו שהטילה ארה"ב בהצבעה. בהודעה, קרא המשרד לפלסטינים לשוב למשא ומתן ישיר.

"מו"מ ישיר בין ישראל לפלסטינים היה ועודנו הדרך היחידה לפתרון הסכסוך בין הצדדים", נאמר בהודעת משרד החוץ. "המרחק בין רמאללה וירושלים קצר, וכל שנדרש מהפלסטינים הוא לשוב אל שולחן המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים. רק כך, ולא באמצעות פנייה למועצת הביטחון, ניתן לקדם את תהליך השלום לטובת שני הצדדים ולטובת השלום והביטחון באזור".

עוד אמרו במשרד החוץ כי "בימים אלה, כאשר המזרח התיכון עובר שינויים בעלי משמעות היסטורית לעתיד האזור כולו, תמוה שמועצת הביטחון בוחרת לעסוק בהיבט אחד בלבד מבין מכלול סוגיות הליבה של המשא ומתן הישראלי-פלסטיני, תוך התעלמות מההקשר הרחב של האירועים באזורנו.

"ישראל מעריכה את העמדה האמריקאית, המקדמת את חידוש התהליך המדיני, ומביעה צער על כי שאר חברות המועצה נמנעו מלתרום לקידום התהליך".

שגריר ישראל באו"ם מירון ראובן אמר בנאומו במועצה כי הצעת ההחלטה מעולם לא היתה צריכה להיות מוגשת למועצת הביטחון. "במקום זה מועצת הביטחון היתה צריכה לקרוא לפלסטינים לשוב למו"מ", אמר. "מה שקרה כאן היום יפגע בנסיונות לחדש את המו"מ וישדר מסר לא נכון לפלסטינים כי ביכולתם להימנע ממו"מ עם ישראל".

מועצת הביטחון הצביעה הערב על הצעת ההחלטה של הפלסטינים ושל מדינות ערב, המגנה את ההתנחלויות ומגדירה את הבנייה בהן מכשול מרכזי לשלום. 14 חברות במועצה הצביעו בעד, אולם ארה"ב התנגדה והפילה את הצעת ההחלטה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ