ויקיליקס: שר החוץ הבחרייני הציע להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו

בעבר קיים שר החוץ הבחרייני קשר עם שרת החוץ הקודמת, ציפי לבני

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ של בחריין, שייח חאלד בן אחמד אל-חליפה, הביע נכונות בראשית כהונת ממשלת נתניהו להיפגש עם ראש הממשלה הישראלי ועם בכירים ישראלים נוספים כדי לקדם את תהליך השלום, כך עולה ממסמכים חדשים שנחשפו באתר ויקיליקס בסוף השבוע.

בשנים האחרונות קיימו ישראל ובחריין מערכת קשרים חשאיים ובכירים משתי המדינות נפגשו כמה פעמים באירופה או בשולי עצרת האו"ם. בנוסף, מלך בחריין מינה את הודה נונו, יהודיה-בחריינית, לתפקיד השגרירה בארה"ב.

עדות לעמדותיה המתונות של בחריין הופיעה במברק מאוקטובר 2007 על פגישה בין שר החוץ הבחרייני למשלחת של הוועד היהודי האמריקאי. "הפליטים הפלסטינית צריכים לחזור למדינה הפלסטינית ולא לתוך ישראל", אמר.

שר החוץ של בחריין אף קיים מערכת יחסים הדוקה עם יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, כשזו שימשה שרת חוץ, וזאת חרף ביקורת ציבורית קשה. אחרי שנחשפה פגישה בין השניים בעצרת האו"ם באוקטובר 2007 זומן שר החוץ לשימוע בפרלמנט והגן בחירוף נפש על חשיבות הפגישה. עם זאת, המברקים שנחשפו מגלים נכונות בחריינית להמשיך בקשרים גם עם ממשלת נתניהו-ליברמן.

ב-16 ביולי 2009 התפרסם בוושינגטון פוסט מאמר חסר תקדים של יורש העצר של בחריין, השייח' סלמאן בן-חאמאד אל-חליפה. במאמר תחת הכותרת "הערבים צריכים לדבר עם הישראלים", קרא יורש העצר הבחרייני לשליטים הערבים לרענן את יוזמת השלום הערבית והדגיש כי "הערבים לא עשו מספיק כדי לפנות ישירות לציבור בישראל" ולהסביר לו מה יהיו פירות השלום עם הפלסטינים.

המאמר גרר ביקורת חריפה על יורש העצר בתוך בחריין. השגריר האמריקאי כתב כי התגובות מצד אנשי קשר של השגרירות וכן בבלוגים בחריינים היו שליליות מאוד. מנגד, שבוע אחרי פרסום המאמר החמיא ראש הממשלה בנימין נתניהו בפומבי ליורש העצר הבחרייני והביע תקווה שאחרים בעולם הערבי ילכו בדרכו.

ביום שבו פורסם המאמר נפגש השגריר האמריקאי במנאמה עם שר החוץ שייח' חאלד בן אחמד אל-חליפה, שהפתיע בנכונותו לקחת יוזמה ולחדש את המגעים עם ממשלת נתניהו. "למרות שישראל לא עשתה את הצעד הראשון, בחריין מוכנה להיפגש פנים אל פנים עם בכירים ישראלים במסגרת ועידות בינלאומיות ולדבר אל הציבור הישראלי בצורה ישירה ומיידית דרך התקשורת הישראלי, כדי לעודד גישה חיובית כלפי שלום עם העולם הערבי", אמר שר החוץ הבחרייני.

ב-28 ביולי נפגש השליח האמריקאי ג'ורג' מיטשל במנאמה עם יורש העצר הבחרייני. האחרון יצא מגדרו כדי להבהיר שיש לצאת מהקיפאון המדיני. "עכשיו זה הזמן לשלום", אמר. "אנחנו צריכים לטפל בפחדים של הציבור הישראלי ולדבר אליו ישירות. זה יעשה את עבודתו של נתניהו קלה יותר".

הבחריינים המשיכו לפעול כדי לקדם את הפנייה לציבור הישראלי. כ-20 באוגוסט 2009 נפגש סגן השגריר האמריקאי במנאמה עם יועצו של שר החוץ הבחרייני שעידכן אותו כי יורש העצר או שר החוץ מעוניינים להעניק ראיון לתקשורת הישראלית במסגרת העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק, חודש לאחר מכן. "אנחנו נמצאים בקשר לפחות עם עיתונאי אחד מ'הארץ' ומחכים לאישור של ההנהגה לקיום הראיון", אמר יועצו של שר החוץ לדיפלומט האמריקאי.

עם זאת, הראיון לא יצא לפועל, ככל הנראה בשל חוסר ההתקדמות בתהליך השלום והאכזבה הבחריינית מנתניהו. ב-5 בדצמבר 2009 נפגש שר החוץ הבחרייני עם דיוויד הייל, סגנו של ג'ורג' מיטשל וציין כי הקפאת הבניה בהתנחלויות אינה מספקת כיוון שהיא לא כוללת את מזרח ירושלים. "אין סיכוי שנצליח למכור את ההצעה של נתניהו לעם שלנו או לפרלמנט", אמר.

ב-11 בינואר 2010 העלה השגריר האמריקאי שוב את נושא הראיון לתקשורת הישראלית בשיחה עם שר החוץ הבחרייני, לקראת ביקור של האחרון בוושינגטון. "אני עדיין שוקל את זה", השיב שר החוץ. הראיון לא התקיים עד היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ