ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בהמשך לגל עזיבות בלשכת ראש הממשלה בחודשים האחרונים הודיע הערב (ראשון) היועץ לביטחון לאומי עוזי ארד על התפטרותו. ארד הודיע לראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא מעוניין לסיים את תפקידו ולחזור לעבודתו באקדמיה. בשבוע שעבר הטיל שר החוץ אביגדור ליברמן וטו על כוונתו של נתניהו למנות את ארד לשגריר ישראל בלונדון.

סימנים לעזיבתו של ארד הופיעו כמה פעמים בשנתיים האחרונות על רקע שורה של סכסוכים פנימיים בלשכה בהם היה ארד גורם דומיננטי. עם זאת, הדברים הגיעו לשיא בשבוע שעבר כאשר גורם בלשכת ראש הממשלה הדליף לעיתון "ישראל היום" ידיעה לפיה ארד יחליף את רון פרושאור כשגריר בלונדון. שר החוץ ליברמן זעם על מה שנראה כניסיון לכפות עליו מינוי והודיע כי חרף הערכתו לארד, האחרון לא יהיה שגריר בלונדון.

ארד. מעוניין לחזור לאקדמיה. תצלום: מיכל פתאל

הודעת ההתפטרות של ארד גרמה לסערה בלשכת ראש הממשלה. לפנות ערב ערך נתניהו התייעצויות על נוסח ההודעה שתפורסם לתקשורת לגבי עזיבתו של ארד. נתניהו, ששקד על ניסוח ההודעה, ביטל עקב כך שיחות טלפון מתוכננות שהיו לו עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל וראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון.

בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה נמסר כי חרף הודעתו של ארד על כוונות לשוב לעבודה באקדמיה, נתניהו ימשיך לנסות ולהגיע להסכמה עם שר החוץ ליברמן על מינויו של ארד לתפקיד דיפלומטי בחו"ל. נתניהו מעוניין לעשות מאמץ נוסף כדי לשכנע את ליברמן למנות את ארד לשגריר בלונדון.

נתניהו מתקשה במציאת מועמד שיחליף את ארד כיועץ לביטחון לאומי. נתניהו פנה בשבוע שעבר לאלוף במילואים מאיר כליפי, ששימש כמזכירו הצבאי עד לפני שנה. כליפי, ששבע מרורים בלשכת נתניהו, סירב בנימוס. אתמול התקשר נתניהו לכליפי בשנית והציע לו שוב את התפקיד.

אחרי סירובו של כליפי פנה נתניהו גם לאלוף במילואים יעקב עמידרור, שהיה בעבר ראש חטיבת המחקר באמ"ן. עמידרור הינו איש ימין ומקורב לנתניהו וליועציו. כיום הוא בעל טור קבוע בעיתון "ישראל היום" שמזוהה עם נתניהו.

אם עמידרור אכן יצטרף ללשכת נתניהו יהיה זה חיזוק משמעותי לאגף הדתי-ימני בלשכת ראש הממשלה. כיום לא פחות מחמישה יועצים בכירים של נתניהו הם חובשי כיפה ? מנכ"ל משרד רה"מ אייל גבאי, היועץ המדיני רון דרמר, מנהל הלשכה גיל שפר, ראש הלשכה נתן אשל ויועץ הסקרים ישראל בכר.

בהודעה שפרסם נתניהו אתמול הוא שיבח את ארד ואף ציין את החברות הקרובה ביניהם. ארד שימש כיועצו של נתניהו עוד בכהונתו הראשונה ולאחר מכן ליווה אותו בשנותיו באופוזיציה. חרף מחמאותיו של נתניהו נראה כי ברקע לעזיבתו של ארד עומד קרע בין שניהם.

מחד, מדובר בהתפטרות של ארד שהתאכזב מנתניהו על כך שלא נלחם על מינויו ללונדון. מנגד, נתניהו לא הזיל דמעה על לכתו של ארד שהיה מוקד למתיחויות הן בלשכת ראש הממשלה והן מול לשכות מנהיגים בעולם.

מוקד למתיחות

מהיום הראשון בלשכת ראש הממשלה הסתכסך ארד עם שאר בכירי הלשכה כגון מזכיר הממשלה צבי האוזר, השליח עו"ד יצחק מולכו, המזכיר הצבאי יוחנן לוקר ויועץ התקשורת ניר חפץ. חלק גדול מהריבים היה על סמכויות וקירבה לראש הממשלה. סכסוכים רבים אחרים היו סביב הדלפות לתקשורת, כאשר ארד זכה לכינוי "הפוליגרף" על כך שבכל הדלפה דרש לשלוח את כל היועצים לבדיקה במכונת אמת.

ארד, שכל ויכוח עמו הידרדר במהירות לצעקות, מיהר גם להיעלב ובכמה מקרים שבהם חש שממדרים אותו או לא מעניקים לא את היחס הראוי היה עוזב את הלשכה באמצע היום ושב לביתו. במקרים אחרים, העדיף שלא להגיע ללשכה בירושלים ולעבוד בתל-אביב.

ארד גם הסתכסך עם ראש המוסד מאיר דגן, עם הרמטכ"ל גבי אשכנזי ועם ראש הוועדה לאנרגיה אטומית שאול חורב וקיים יחסים מתוחים עם כמה מעמיתיו בחו"ל דוגמת היועץ לביטחון לאומי הגרמני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ