יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת החוץ והביטחון של הכנסת נפרדה היום (שני) מהרמטכ"ל היוצא, גבי אשכנזי.

חברי הכנסת מהקואליציה והאופוזיציה כאחד שפעו מחמאות לאשכנזי. יו"ר הוועדה, שאול מופז, אף הצדיע לרמטכ"ל היוצא ואמר לו בדיון כי "ביצרת את כוח המגן של מדינת ישראל. היום צה"ל חזק מרתיע ונותן לישראל חופש פעולה לקבלת החלטותיה. ראינו בשבועות האחרונים בעיות בקבלת החלטות ברמה שמעל המערכת הצבאית. נחשפנו לתהליכים קשים ולא ראויים שפגעו במובנים רבים במוסד הרמטכ"לות. אני מקווה שבעתיד הדרך תהיה נכונה".

אשכנזי. צבא חזק כערובה לקיומה של ישראל. תצלום: אוליביה פיטוסי

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, נזכרה בימים בהם היתה שרת החוץ: "יותר משאני רוצה לברך, אני רוצה לוומר שבורכנו בך. בחדר קבלת ההחלטות במצבים מאוד מורכבים, בהחלטות של מלחמה ושלום, צריך אמון מוחלט של הנהגה מדינית ברמטכ"ל. אפשר להסכים או לא, אבל צריך לדעת שהוא נקי כפיים ולב, שיש לו מצפן פנימי ומצפון. מעולם לא ראית בצה"ל רק קבלן ביצוע של החלטות ממדיניות", אמרה לבני.

חבר הכנסת לשעבר, צחי הנגבי, ששימש כיו"ר הוועדה לאורך מרבית תקופת כהונתו של אשכנזי, אמר כי "הציבור בישראל מאוד מוטרד מהטלטלה שחובקת עוד בירה ועוד בירה במזרח התיכון. חשוב שידע ששום דבר לא השתנה במאזן היכולות של זרועות הביטחון. צה"ל עדיין מסוגל לתת מענה לכל איום. אנחנו כוועדה שמפקחת יכולים לחתום על האמירה הזאת בלב שלם בזכותך גבי. כולנו עוברים מהפכים בחיים, דבר אחד לא האמנתי, שאני אצדיע לאיש גולני".

"אדם שרואה את החייל הפשוט"

ח"כ עמיר פרץ, שמינה את אשכנזי למנכ"ל משרד הביטחון ובהמשך לרמטכ"ל בתקופתו כשר הביטחון, אמר כי "אשכנזי התייצב בביתי הרבה לפני מלחמת לבנון כדי לשרת את המדינה כמנכ"ל משרד הבטחון. אני רוצה לומר שאשכנזי הוא אדם שרואה את החייל הפשוט, את בעיות המיקרו אבל רואה גם את התפישה הכוללת. מדינת ישראל חייבת לך תודה גדולה".

בנימין בן אליעזר, שר הביטחון לשעבר, ניצל את הבמה כדי לעקוץ את שר הביטחון אהוד ברק על רקע דברי הביקורת שהשמיע על אשכנזי. "אני רוצה לברך אותך על שתיקתך הראוייה לכל ציון מול כל ענני התרעלה שניסו להעיף כלפיך. הפגנת בגרות, אומץ לב, יושר אישי כאשר בסיכומו של עניין, בסופו של יום, ההיסטוריה תעשה את החשבון".

אשכנזי עצמו אמר בדברי הפרידה שלו כי הוא "עוזב בתחושת סיפוק. צה"ל תרם לי לא מעט. בעיני הצבא לא העניק לי רק אתגר אלא גם יחס הוגן והזדמנות שווה. מאוד חשוב שהצבא ימשיך להיות אתגר לכל אחד, אבל גם ייתן הזדמנות שווה. היתה לי זכות לפקד על צה"ל. יש לנו צבא יוצא מן הכלל. הוא מבין את כובד האחריות המונחת על כתפיו. אחרי מלחמת לבנון השניה הצבא מבין לעומק את ייעודו. חשוב שהחברה כולה תתמוך בצה"ל ולכן היה לי חשוב לשקם את אמון הציבור בצבא. בשכונה שאנחנו גרים, חשוב לשמר צבא חזק כערובה לקיומה של מדינת ישראל. אין מדינה במערב שחוותה את המציאות שחווינו. לכן, בנתונים האלה בצד הדאגה לחינוך ולשאר הנושאים החשובים עדיין צריך לשמר את הכח הצבאי שירחיק מלחמה. אם נידרש להשתמש בו, גם להכריע אותה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ