יו"ר הכנסת ראובן רבלין: גבי אשכנזי יגיע לכנסת - השאלה היא רק מתי

רבלין נפרד בתשבחות מגבי אשכנזי, אך הביע את התנגדותו לקיצור תקופת הצינון: "אין לתפור חוק למידותיו של אדם"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

"אין לתפור חוק למידותיו של אדם, לטובה או לרעה. גבי יגיע לכנסת - השאלה היא רק מתי", כך אמר היום (שני) יו"ר הכנסת ראובן רבלין בהתייחסו לחוק המצמצם את תקופת הצינון לרמטכ"לים. במהלך פגישת פרידה מהרמטכ"ל היוצא גבי אשכנזי, אמר רבלין כי "קיצור תקופת הצינון - רק מהכנסת ה-20", והוסיף כי גם אם יש מקום לקצר את תקופת הצינון לפחות משלוש שנים, אין להחיל תיקון כזה עכשיו. "ידע כל יוצא צבא מדרגת אלוף ומעלה שפושט את מדיו, שאלו כללי המשחק", הוסיף.

יו"ר הכנסת שיבח את אשכנזי ואמר כי "גבי הוא חייל וקצין עתיר השגים, ואני בטוח שימשיך לשרת את עם ישראל כשם שעשה זאת עד כה. כל דבר בעתו. גבי הוא איש צעיר, ואני סמוך ובטוח שאם ירצה בכך, הוא עוד יחבוש את ספסלי המשכן הזה, כמו רבים מקודמיו. השאלה היא רק מתי".

ח"כ יואל חסון, יוזם החוק המצמצם את תקופת הצינון לרמטכ"לים, פנה היום לשר המשפטים יעקב נאמן כדי שיפעל לקיים דיון נוסף באישורו של החוק המצמצם את תקופת הצינון משלוש שנים לשנה וחצי בלבד. נאמן עומד בראש ועדת השרים לחקיקה שדחתה את החוק לפני שבועות אחדים.

במכתב ששיגר לנאמן כתב חסון, בין היתר, כי "התיקון לחוק אשר האריך את תקופת הצינון לשלוש שנים הטיל מגבלה בלתי מאוזנת על ראשי כוחות הביטחון, אשר פוגעת בזכותם הדמוקרטית להיבחר לכנסת כאזרחים מן השורה, וזאת בהשוואה לבעלי תפקידים אחרים בשירות הציבורי והאזרחי. בשום מגזר אחר בשירות הציבורי לא חלה תקופת צינון כה ארוכה והדבר יוצר אפליה חמורה נגד אנשי כוחות הביטחון. כל ניסיון לחסום את השתלבותם של בכירי כוחות הביטחון במערכת הפוליטית באופן לא מידתי, אינו מוצדק ואינו ראוי".

לדברי חסון, "לא ניתן להתעלם מהתבטאותו של נשיא המדינה שמעון פרס נגד חוק הצינון ובזכות השתלבותם של קציני צה"ל במערכת הפוליטית לאחר שחרורם. מדובר בעמדה של הדרג הבכיר ביותר שיש להתחשב בה." חסון הוסיף כי "הצעת החוק לקיצור תקופת צינון ביקשה לקצר את תקופת הצינון לשנה וחצי, וזאת בכדי ליצור את האיזון המתאים בין האינטרס הציבורי לשמור על אופיין הבלתי תלוי של מערכות הביטחון ובין זכותם הדמוקרטית של ראשי כוחות הביטחון להיבחר לכנסת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ