הכנסת אישרה סופית את החוק המחייב חשיפת זהות מדינות שתרמו לעמותות בישראל

בעוד שההצבעה על הקמת ועדות החקירה לארגוני השמאל נדחתה, מליאת הכנסת אישרה בקריאה שניה ושלישית חוק המחייב לגלות זהותן של מדינות תורמות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק המחייבת עמותות לגלות לציבור הרחב את זהותן של "ישויות מדיניות" שתרמו להן. העמותות יחויבו לדווח על זהותן של מדינות או של קרנות הנתמכות בידי מדינות זרות, וכן יידרשו להצהיר האם התחייבו לפעול בדרך מסוימת תמורת קבלת התשלום.

סעיף נוסף קובע כי העמותות יתבקשו לפרסם את זהות המדינות שתרמו לקמפיין פרסומי שלהן, במסגרת מודעות הקמפיין עצמן. את ההצעה יזם יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין (ליכוד), והיו שותפים לה חברי כנסת נוספים. הצעת החוק הוגשה עוד לפני יוזמת ישראל ביתנו והליכוד להקים ועדות חקירה פרלמנטריות לבחינת מימון ארגוני זכויות האדם - שההצבעה בעניין נדחתה היום.

הנוסח הנוכחי שאושר הוא גרסה מרוככת לחוק שגובש בין מציעו לבין ח"כ יצחק הרצוג, בהיותו שר הרווחה. הרצוג קיבל את הסכמתם של ארגונים שונים, בהם הקרן החדשה לישראל, לנוסח הקובע כי העמותות יידרשו להעביר את המידע בכל רבעון ויכללו בו, כאמור, גם את הסיכומים שהושגו בין הארגונים למדינות הזרות כחלק מהעברת הכסף אליהן.

למרות ההבנות, סיעת העבודה הצביעה היום נגד הצעת החוק לאחר שפרשה מן הקואליציה. בגרסה המקורית, שלא קודמה בסופו של דבר, העמותות נדרשו לדווח באופן מיידי על קבלת התרומה, שאם לא כן, היו מאבדות את ההכרה כי הן פועלות כמוסדות ללא קבלת רווח. הקנס על העבירה לפי חוק זה עומד על 29,200 שקלים.

ח"כ ניצן הורוביץ (מר"צ) אמר היום במליאה כי "יש כאן צונאמי של חקיקה אנטי דמוקרטית. אחרי מסה קריטית של חקיקה שהולכת ומקצינה אנחנו שואלים את עצמנו מה גרם לחברי הכנסת של הליכוד וישראל ביתנו להתחרות ביניהם מי יגיש הצעה קיצונית יותר".

עמיתו, יו"ר הסיעה ח"כ חיים אורון אמר כי "היום ניתן לנו השיעור השבועי בהלכות מהי אינה דמוקרטיה. הממשלה הזאת רושמת פרקים הולכים ומתגבשים בספר המקרתיזם. למה כסף של ממשלת הולנד, בהגדרה, מסוכן, אבל כסף מארגון קיצוני אוונגליסטי הוא מורשה? למה כסף מהאיחוד האירופי, בהגדרה - הוא סכנה וכסף שלא ברור מה מקורו ואיזה אינטרסים הוא מייצג הוא לגיטימי?".

ח"כ אלקין, יוזם ההצעה, אמר כי "חופש הביטוי הוא ערך עליון במדינה דמוקרטית, אך עליו להיות מאוזן עם השקיפות הנדרשת במקביל. אסור למדינת ישראל לעמוד מהצד כשאינטרסים של מדינות זרות משפיעים על מדיניות כאן בישראל, בעזרת עשרות מיליוני אירו שמועברים לארגונים השונים. החוק הזה הוא לגיטימי במציאות שנוצרה, המכריחה אותנו לנהוג כדמוקרטיה מתגוננת מפני אלה הנוגסים בלגיטימציה של מדינת ישראל".

יו"ר ועדת החוקה, דוד רותם (ישראל ביתנו), מתח בדיון ביקורת על החלטת מפלגת העבודה להצביע נגד החוק אף שהיתה שותפה מלאה לנוסח הפשרה וטען כי הדבר לא נובע מאידיאולוגיה, אלא מאינטרסים פוליטיים צרים בלבד.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ