ראו זה פלא: בנימין נתניהו הפעיל שכל ישר

ברגע האחרון הוא עצר את מחול הטירוף המתלהם שמשתלט על הכנסת ומנע הקמת ועדה מקארתיסטית, שהיתה מלבינה את פני ישראל בעולם

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

זו הברירה שעמדה אתמול בפני נתניהו: א': לגלות רפיסות מול הגורמים הקיצוניים בכנסת, לתת יד לאישורה של יוזמה סהרורית ופשיסטית של ישראל ביתנו, לתדלק את קמפיין "תראו-מי-מנהיג-הימין-האמיתי" של אביגדור ליברמן ולחשוף את ישראל לביקורת חריפה בעולם. ב': לגלות מעט שכל ישר ולחסוך מעצמו את הצרה הזו. וראו זה פלא: נתניהו בחר באפשרות השנייה.

ברגע האחרון הוא עצר את מחול הטירוף המתלהם שמשתלט על הכנסת ה-18 ומנע הקמת ועדה מקארתיסטית, שהיתה מלבינה את פני ישראל בעולם ומעמיקה את בידודה.

אגב, לא בטוח שהיוזמה של ישראל ביתנו היתה עוברת בשבוע הבא; מאזן הבעד והנגד היה צמוד מאוד. ייתכן שהמתנגדים היו גוברים על התומכים, ואז נתניהו והליכוד היו חווים לא רק מבוכה וכלימה, אלא גם תבוסה וחרפה: הם היו מצביעים בעד, אבל היוזמה היתה נופלת.

מה מנע מנתניהו להגיע לתוצאה הסבירה והשפויה הזו לפני חודש, כשהעניין עלה לראשונה על סדר יומה של סיעת הליכוד? הפחד. הפחד שלו מליברמן. בשנה האחרונה, וביתר שאת בחודשים האחרונים, נתניהו משוכנע כי ליברמן, בהשראת ארתור פינקלשטיין, עומד לפרוש, להפיל את ממשלתו ולגנוב לו את מצביעי הימין. תחת הצל הזה מתנהל ראש הממשלה מדי יום ביומו. לכן, לפני חודש, כשסיעת הליכוד דנה בהקמת ועדת חקירה נגד השמאל, הציע נתניהו שבמקום להיגרר אחרי ליברמן, הליכוד הוא זה שיוביל את היוזמה. אחר כך, הוא הציע שוועדת החקירה תחקור גם את ארגוני הימין. אחר כך הוא ירד גם מזה.

בינתיים, חלפו כמה שבועות, ונתניהו הבין את שהבינו כבר אז ארבעת ה"פיינשמקרים" (אניני הטעם בלשונו של ליברמן), שקיבלו פטור מן המשמעת הסיעתית: השרים דן מרידור, בני בגין ומיכאל איתן, ויושב ראש הכנסת, ראובן רבלין. הם הבינו שמדובר ביוזמה שהיא לא פחות מאסון דמוקרטי, ערכי ובינלאומי.

מי שסייע לנתניהו להיחלץ מהברוך היה שר החינוך גדעון סער. בתחילת ישיבת הסיעה שלף סער סעיף נשכח מההסכם הקואליציוני, המאפשר לראש הממשלה להורות על חופש הצבעה לסיעתו מבלי להזדקק לאישור הסיעה. "אני יודע מה זו משמעת סיעתית. אני יודע מה זה חופש הצבעה. אני לא מכיר נוהל שהוא גם וגם", אמר סער. השרים שלום, לבנת, פלד ואחרים הצטרפו אליו. פתאום, לכולם התחשק להיות פיינשמקרים. "ואני רוצה להגיד משהו שעלול להישמע לכם דמיוני", הוסיף סער, "בעתיד גם אנחנו יכולים להיות באופוזיציה".

נתניהו עט על המציאה שסיפק לו סער. הוא לא הופתע מכך: סער עדכן אותו טרם הישיבה כי בכוונתו להעלות את העניין. בסוף הישיבה, אחרי שהחברים התבטאו, הלם נתניהו בידו על השולחן והודיע כי חברי הליכוד לא יחויבו במשמעת סיעתית. משמעות הדבר היתה ברורה: לחוק אין רוב. בתוך דקות הודיעה סיעת ישראל ביתנו, כי החוק לא יעלה להצבעה. עכשיו, לשכת ראש הממשלה נמצאת בכוננות ספיגה - כיצד ומתי יגיב ליברמן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ