ציר חדש בש"ס? דרעי ובנו של הרב עובדיה יוסף שיתפו פעולה מאחורי גבו של היו"ר אלי ישי

פשרת הגיורים שנחתמה שלשום פתחה חלון הזדמנויות גלוי לדרעי, לראשונה מאז הורחק מהמפלגה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

מאחורי הקלעים של פשרת הגיורים בצה"ל, שנחתמה שלשום במסמך הבהרה מטעם הפוסק הספרדי הרב עובדיה יוסף, היתה בש"ס התפתחות פוליטית מפתיעה. לראשונה מאז הורחק אריה דרעי מהמפלגה, נרקם שיתוף פעולה בינו לרב משה יוסף, צעיר בניו של המנהיג הרוחני. משה יוסף הוא נאמנו של היו"ר אלי ישי ובעל ההשפעה בבית הרב.

הרב משה יוסף ואשתו יהודית נחשבים שנים רבות יריביו המושבעים של דרעי. היה להם תפקיד מפתח בהרחקתו מראשות המפלגה והכתרת ישי. כעת נתן משה יוסף לדרעי אור ירוק לנסות לקדם פשרה במשבר עם הרבנים האשכנזים. אבל את המהלך השלים שלשום היו"ר אלי ישי, בגיבוש "מסמך הבהרה" הלכתי, החתום בידי הרב עובדיה יוסף ושלושה מרבני ש"ס, ששכנע את הרבנים האשכנזים לבטל עצרת מתוכננת נגד הרב יוסף.

ביום ראשון נרשם תקדים, כשש"ס תקפה ישירות ובחריפות את היו"ר שלה לשעבר, דרעי, שהצהיר בעבר על כוונתו לחזור לפוליטיקה, כנראה במסגרת שאיננה ש"ס. בהודעה לתקשורת נמסר על "זעם רב בבית מרן הגאון רבי עובדיה יוסף שליט"א ובבית הגאון רבי שלמה עמאר נגד אריה דרעי על הצגת ביטול העצרת כפשרה שיזם".

עוד נמסר, כי "לא היתה שום פשרה בפסיקתו ההלכתית והפסיקה לא שונתה במאומה, ומצרים כי זה המשך דרכו של אחד שמתרפס לאשכנזים ורומס ברגל גסה את הכבוד הספרדי לצורך קידומו האישי".

כמה שעות לאחר פרסום ההודעה בירך אלי ישי על המוגמר עם פשרה בחסותו, דומה למדי לזו של דרעי. לדברי ישי, בפשרה שהושגה "הרב עובדיה לא שינה מעמדתו", וכל המסמך נועד להיות "סולם" שיאפשר לפלג הקנאי "העדה החרדית" לרדת מהעץ - העצרת.

אתמול המשיכו נאמני דרעי וישי להתקוטט על קרדיט למסמך הפשרה, ומי הגן יותר על כבוד הרב יוסף. בש"ס יש הטוענים ששניהם השפילו את המנהיג הרוחני.

דרעי נכנס כמתווך בין בית הרב ל"עדה החרדית" ביום חמישי שעבר, בעקבות שיחה עם הרב שלום כהן, חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס. בסביבת דרעי אמרו, שהוא קיבל גם פניות מכמה בנים של הרב יוסף, להיעזר בקשריו עם החוגים האשכנזיים כדי למנוע עצרת נגד אביהם. דרעי נרתם ופנה לרב משה יוסף, ביודעו שללא אישורו לא יוכל להתקדם במגעים. דרעי גם הכניס בסוד העניינים את שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, כוח עצמאי בש"ס, כדי שיתמוך במהלכיו, וכמה מבכירי הרבנים בתנועה.

בסביבת דרעי, משה יוסף ואטיאס, נמנעו אתמול מהכרזה על ברית חדשה, העשויה לאתגר את היו"ר ישי, אבל לא התכחשו לדרמה הטמונה בשיתוף הפעולה ביניהם. מקורב למשה יוסף העריך, שמה שהניע אותו לחבור לדרעי היתה ההערכה שירקח פשרה ש"תציל את כבוד הרב עובדיה", ולא החלטה לנטוש את הנאמנות לישי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ