אובמה ימנה את יועצו דן שפירו לשגריר בישראל

שפירו, הנחשב ל"מחזיק התיק הישראלי" בבית הלבן, שמר על קשר קרוב עם רה"מ ועם יועציו. בוושינגטון לא מאשרים, אך גם לא מכחישים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא ארה"ב ברק אובמה מעוניין למנות את יועצו דן שפירו לתפקיד שגריר ארה"ב הבא בישראל, כך דיווח הערב (שלישי) אתר "פוליטיקו". שפירו, שנחשב ל"מחזיק התיק הישראלי" בבית הלבן, שימש איש הקשר המרכזי בין הממשל האמריקאי לבין לשכת ראש הממשלה בירושלים. מקור בבית הלבן אמר ל"הארץ" הערב: "איני יכול לאשר את הדיווח, אך גם איני מכחיש אותו".

שפירו, בן 40, שימש כיועץ של אובמה לענייני מזרח תיכון עוד במהלך הקמפיין לנשיאות וריכז את מערכת הבחירות מול הקהילה היהודית בארה"ב. הוא דובר עברית, נוהג ללכת לבית הכנסת באופן קבוע ונתן לבנותיו שמות ישראלים.

לאחר כניסתו של אובמה לבית הלבן מונה שפירו לראש אגף המזרח התיכון במועצה לביטחון לאומי והופקד על היחסים עם ישראל. שפירו נכח בכל פגישה שנגעה לישראל או לתהליך השלום וכל פקיד, דיפלומט או קצין ישראלי בכיר שהגיע לוושינגטון עבר דרך משרדו.

עד לקריסת התהליך המדיני בספטמבר 2010 ביקר שפירו בישראל לפחות פעם בחודש ולפעמים מדי שבועיים. הוא ליווה את השליח המיוחד ג'ורג' מיטשל בכל שליחויותיו באזור ולקח חלק מרכזי במגעים עם ישראל על הקפאת הבנייה בהתנחלויות ועל הידוק שיתוף הפעולה הביטחוני בין ארה"ב לישראל.

למרות המתיחות הרבה בין הנשיא אובמה לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו שמר שפירו על יחסים קרובים עם האחרון, עם כל יועציו ועם בכירי מערכת הביטחון. כמו כן קיים שפירו קשרים עם גורמים רבים במערכת הפוליטית בישראל, כולל באופוזיציה.

השגריר האמריקאי בתל-אביב ג'יימס קאנינגהם צפוי לסיים בקיץ קדנציה בת שלוש שנים.

כשנשאל על-ידי "הארץ" על המינוי, שפירו הפנה לדובר הבית הלבן טומי וייטור שאמר שאינו יכול לאשר או להכחיש את המידע, אך מקורביו אישרו את העניין ובכירי הקהילה היהודית בוושינגטון מיהרו לברך על המינוי. סטיב רבינוביץ', יועץ תקשורת וידידו של שפירו, אמר שמדובר בבחירה "חכמה ונועזת. אולי יש אנשים שחושבים שהוא לא בכיר מספיק, אבל אני לא מכיר מישהו שלא אוהב אותו, לא בצד הפלסטיני ולא הישראלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ