אירופה לשר החוץ אביגדור ליברמן: מודאגים מחקירת ארגוני השמאל

שר החוץ דיווח על הישג בפגישתו עם ראשי האיחוד. הם התרשמו פחות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ ליברמן הציג את שיחותיו בבריסל אתמול על יחסי ישראל והאיחוד האירופי כהישג, אולם הודעת הסיכום שפרסם האיחוד האירופי כללה לא מעט נזיפות וגינויים לישראל. ביקורת אירופית חריפה במיוחד נמתחה על העניינים אותם מוביל ליברמן באופן אישי, כגון ועדת החקירה הפרלמנטרית לארגוני השמאל.

"האיחוד האירופי מציין את חשיבות קיומו של מגזר תוסס של ארגונים בלתי ממשלתיים וחברה אזרחית לאור התפקיד הקריטי שלהם בחברות פתוחות ודמוקרטיות", נכתב בהודעת הסיכום שפורסמה לאחר הפגישות עם ליברמן. "האיחוד האירופי מודאג מההצעה להקים ועדה חקירה פרלמנטרית כדי לחקור את מימון הארגונים הבלתי ממשלתיים".

הודעת האיחוד האירופי מתחה ביקורת על סוגיה נוספת שקרובה ללבו של שר החוץ ליברמן והיא היחס לערביי ישראל. "האיחוד האירופי מעודד את ישראל להגביר את מאמציה לטפל במצב הכלכלי והחברתי של המיעוט הערבי, לחזק את התערותם בחברה ולהגן על זכויותיהם". האיחוד קרא לישראל לפתור גם את בעיית הכפרים הבדוויים הלא מוכרים.

ההודעה שפרסמה לשכת שר החוץ לא הזכירה כלל את דברי הביקורת והציגה תמונה הפוכה לחלוטין. "שר החוץ אביגדור ליברמן, קיים בבריסל את מפגש האסוציאציה השנתי של ישראל והאיחוד האירופי", נמסר בהודעה. "במפגש סקרו השר ליברמן ועמיתיו את היחסים בין ישראל לאיחוד האירופי ואת הדרכים להמשיך ולקדם את שיתוף הפעולה בין הצדדים. האירופים הדגישו בסיפוק רב את ההחלטה של מועצת שרי החוץ לפתוח בשיחות טכניות עם ישראל בנוגע לאפשרויות שיתוף הפעולה העתידיות".

למרות ההודעה האופטימית, המציאות היא שיחסי ישראל עם האיחוד האירופי מצויים בהקפאה עמוקה מאז הקמת ממשלת נתניהו. האיחוד מסרב להמשיך בשדרוג היחסים עם ישראל כל עוד הקיפאון בתהליך המדיני נמשך.

ישראל ניסתה לשכנע את האיחוד האירופי לשנות את עמדתו בדרכים שונות, חלקן מעט מגוחכות. כך למשל, הציע משרד החוץ לאיחוד לא להשתמש במונח "שדרוג היחסים" ובמקומו להשתמש במונח "עדכון היחסים".

אחרי מאמצים דיפלומטיים שנמשכו שבועות ארוכים, הצליח משרד החוץ לחלץ מהאיחוד אמירה לא מחייבת על כך שתיבחן האפשרות "לפתוח בשיחות טכניות כדי לנסות ולזהות אפשרויות לשיתוף פעולה עתידי".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ