נתניהו: אנחנו בתקופת מעבר עם אי-יציבות שיכולה להימשך הרבה מאוד שנים

רה"מ התייחס למהומות בעולם הערבי והזהיר: "טובי מומחי המודיעין של מדינות רבות לא צפו ולא יכולים לומר לנו כיצד הרעש הזה יסתיים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הערב (רביעי) להתקוממויות העממיות במדינות ערב והזהיר כי "אנחנו בתקופת מעבר עם אי-יציבות שיכולה להימשך הרבה מאוד שנים". לדבריו, "אנחנו מקווים שהעולם הערבי וגם איראן יעברו לדמוקרטיזציה אמיתית, אך אנחנו צריכים להכין את עצמנו לכל תרחיש".

נתניהו נאם בכנסת בדיון בהשתתפותו שכונס בגלל דרישתם של לפחות 40 חברי כנסת. בדבריו הזהיר מפני תוצאותיה של התמוטטות המשטרים במדינות השכנות לישראל: "יש אולי ויכוח על הפרטנר היום, אבל יש אי-ודאות לגבי הימצאותו של פרטנר מחר... טובי מומחי המודיעין ושירותי המודיעין של מדינות רבות לא צפו ולא יכולים לומר לנו כיצד הרעש הזה יסתיים. איננו יודעים מה יקרה ממערב לנו, ואיננו יודעים מה יקרה ממזרח לנו. ומי יקבע לנו שהמדינה הפלסטינית שבתווך, תחזיק מעמד?

"מה המסקנה מכל זה? כפי שהיחסים של השלום דה-פקטו שהיו לנו עם מדינה אחת, עם איראן, התנדפו בן רגע, כפי שיחסים רשמיים יותר מבוססים יותר שכללו אפילו תמרונים צבאיים משותפים ו-400 אלף תיירים התמוססו בן לילה כשראש ממשלת טורקיה תקף את נשיאנו פרס בדאבוס - אנחנו היום רוצים להבטיח שהסכם השלום עם מצרים וגם עם ירדן יחזיק מעמד ויתבסס".

נתניהו טען עוד כי "העולם רובו ככולו אמר לנו שהסיבה לאי היציבות במזרח התיכון, זה הסכסוך הישראלי פלסטיני. אנחנו גרסנו אחרת. יש פה בעיה שאנחנו רוצים לפתור אותה. צריך לקחת בחשבון את הכוחות האיסלמיסטים הקיצוניים שנכנסים לכל מקום".

לבני לנתניהו: כל הדלתות נטרקות בפניך

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, נאמה לאחר ראש הממשלה ותקפה אותו בחריפות. "הציבור רואה את החידלון במעשים ואת הריקבון המוסרי שהממשלה הזאת מייצגת", אמרה לבני. לדבריה, "כל הדלתות נטרקות בפניך, ושהם נטרקות זה עוד יום שדגל פלסטין מורם. אני ידעתי. ידענו שתשתמש בפחד. אבל אתה יודע מה? אתה לא תיהנה מהפחד כי אתה לא הפתרון. אתה רה"מ שהופך את ישראל דווקא בעת הזאת למדינה חלשה יותר". עוד הוסיפה לבני: "הממשלה הזאת לצערי נראית כמו חיה מבוהלת שנתפסה בפנסי מכונית עוברת בלי שום יכולת להתמודד עם השינויים מסביב".

יו"ר חד"ש, מוחמד ברכה, יצא גם הוא נגד דבריו של ראש הממשלה ואמר: "הוא בעצם קבע שהמדיניות היחידה של ממשלתו נשענת על מאזן אימה תוך שליחת איומים גלויים ומרומזים כלפי המהפכות בעולם הערבי וכלפי הרשות הפלסטינית ואיראן. האיש הזה הוא פירומן מסוכן שחייבים לעצור אותו מיד בתוך הפוליטיקה בישראל וגם בזירה הבינלאומית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ