רה"מ נתניהו מסתייג מיוזמה בארה"ב לחידוש המגעים עם סוריה

מקורב לאובמה, הסנאטור ג'ון קארי, מגבש עם הנשיא הסורי מתווה לחידוש המו"מ. נתניהו מתנגד: "אסד לא רציני בכוונותיו"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

יו"ר ועדת החוץ בסנאט האמריקאי ומקורבו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, הסנאטור ג'ון קרי, מגבש בחודשים האחרונים עם נשיא סוריה בשאר אל-אסד מתווה לחידוש המשא ומתן עם ישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שעודכן על המגעים בין קרי לאסד, מסתייג מהם ואינו סבור כי אסד רציני בכוונותיו להגיע לשלום עם ישראל.

בשנתיים האחרונות נפגש קרי בדמשק עם הנשיא הסורי חמש פעמים. בכל הפגישות עלתה סוגיית חידוש התהליך המדיני עם ישראל, ולפני כמה חודשים עברו השיחות בין השניים למסלול מעשי יותר. לדברי פקידים ישראלים בכירים ודיפלומטים אירופים, הסנאטור קרי החל לנסח עם אסד נייר עמדה לא רשמי, שיגדיר את עקרונות המשא ומתן עם ישראל ואת תנאי הפתיחה שלו. בפרטי השיחות בין קרי לאסד מעודכנים אובמה ויועציו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום לפרסום זה במהלך ישיבה מיוחדת עם ממשלת פולין. "זה לא חדש, קרי מנסה לתווך חודשים ארוכים, כמו מתווכים נוספים מאירופה ומדרום אמריקה", אמר נתניהו, "אם סוריה תהיה רצינית לגבי השלום, היא תמצא אצלנו שותף נאמן".

בשיחות עם אסד ניסה קרי לגבש עקרונות כתובים שיהיו עמומים מספיק כדי לענות על הצרכים הפוליטיים של שני הצדדים. עיקרון ראשון נוגע לדרישה הסורית המרכזית - נסיגה ישראלית מרמת הגולן. עיקרון זה מנוסח בצורה דומה לניסוח בתקופת ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, ולפיו השיחות יתנהלו לפי העיקרון שטחים תמורת שלום, בהתאם לוועידת מדריד והחלטות האו"ם בנושא.

במקביל ניסה קרי לגבש עיקרון שיענה על דרישת ישראל, שסוריה תתנתק מאיראן ומחיזבאללה. הדרישה עלתה במשא ומתן שניהל אולמרט עם הסורים בתיווכה של טורקיה.

השיטה: נוסח עמום

דיפלומט אירופי בכיר שנחשף לפרטי השיחות בין קרי לאסד אמר שהנשיא הסורי הביע נכונות "לדון במשא ומתן על מיצובה האסטרטגי של סוריה ועל סוגיות ביטחוניות אזוריות". גם במקרה הזה הניסוח נותר עמום, אולם כזה שניתן לפרשו כהסכמה סורית לדון על אופי היחסים עם איראן וחיזבאללה אם ייחתם הסכם שלום בינה לבין ישראל. ב-2008 הציעו הסורים לאולמרט נוסחאות דומות.

קרי עדכן את נתניהו והיועץ לביטחון לאומי הפורש עוזי ארד על המגעים עם אסד. בכמה מקרים בא קרי לירושלים לפני או מיד אחרי שיחותיו עם אסד בדמשק. בסוף החודש שעבר אמור היה קרי לבוא שוב לדמשק ולאחר מכן לירושלים, אולם ברגע האחרון בוטל הביקור לבקשת הבית הלבן, על רקע המשברים בלבנון ובמצרים.

במהלך הקדנציה הראשונה שלו כראש ממשלה ניהל נתניהו משא ומתן עם נשיא סוריה דאז חאפז אל-אסד באמצעות מקורבו, איש העסקים האמריקאי רון לאודר. באותן שיחות הסכים נתניהו לנסיגה. שר הביטחון דאז יצחק מרדכי טען כי נתניהו הסכים לסגת מכל רמת הגולן, בעוד נתניהו ויועצו ארד טוענים שהסכים לנסיגה חלקית בלבד. כך או כך, מאז כניסתו ללשכת ראש הממשלה נמנע נתניהו מקידום הערוץ הסורי, והסתפק באמירות כלליות על נכונותו לפתוח במשא ומתן מיד עם דמשק - אך ללא תנאים מוקדמים.

נתניהו מתייחס ליוזמה של קרי בספקנות, אולם נזהר בכבודו ואינו תוקף אותו. מבחינת נתניהו, הניסוחים העמומים לגבי עתיד הקשרים של סוריה עם איראן וחיזבאללה אינם מספקים. "קרי עובד על נייר, זה נכון", אמר גורם בכיר בלשכת ראש הממשלה, "אבל גם הצרפתים, הבולגרים והברזילאים מגיעים מדמשק עם אותם מסרים. נתניהו לא חושב שאסד רציני ולא רואה נכונות אמיתית שלו ללכת לשלום עם ישראל".

הציטוט שלא נאמר

בשיחות סגורות מביא נתניהו כדוגמה את הראיון שהעניק אסד לוול סטריט ג'ורנל, לפני חודש. נתניהו מתייחס לדברים שאסד אמר כביכול בראיון על כך שלעומת המהפכה במצרים, היציבות בסוריה נשמרת בגלל העימות עם ישראל. קריאת התמליל המלא של הראיון מעלה כי אסד מעולם לא אמר את הדברים. להפך, בראיון הוא התייחס בצורה חיובית לתהליך השלום ולמשא ומתן שניהל עם אולמרט.

"תהליך השלום לא מת", אמר אסד לוול סטריט ג'ורנל, "אין לנו אופציה אחרת. אם נאמר שתהליך השלום מת משמעות הדבר היא שכולם צריכים להתכונן למלחמה, וזה משהו שמנוגד לאינטרס שלנו. עלינו להאמין שרק שלום יכול לעזור לנו".

אסד גילה שהצדדים היו קרובים מאוד לפריצת דרך בתקופת המשא ומתן בינו לבין אולמרט, והוסיף כי סוגיות חיזבאללה וחמאס "קשורות לתהליך השלום. במסגרת הזו אפשר לפתור את כל הסוגיות בבת אחת".

בתגובה לפניית "הארץ", דוברו של הסנאטור קרי, פרדריק ג'ונס, לא הכחיש את הפרטים. "הסנאטור קרי תומך זה זמן רב בחידוש שיחות השלום בין ישראל לסוריה", אמר ג'ונס, "אך יש להבהיר - הסנאטור אינו מעורב במשא ומתן עם איש ואין לו תוכנית לבקר בקרוב בישראל או בסוריה".

אמון בין קרי לאסד

קרי נחשב לאחד האישים המקורבים ביותר לנשיא אובמה בכל הנוגע ליחסי חוץ, וביצע שליחויות מטעמו לאפגניסטאן, פקיסטאן, סודאן ומדינות נוספות. בנושא הסורי היה קרי פעיל במיוחד והוא זה ששכנע את אובמה לפתוח בדיאלוג עם הנשיא הסורי, וכן למנות שגריר בדמשק אחרי שנים ארוכות ללא שגריר אמריקאי בבירת סוריה. קרי משוחח בטלפון עם אסד בתדירות גבוהה ופיתח עמו יחסי אמון קרובים, אולי יותר מכל אמריקאי אחר. באחד הביקורים אף אירח אסד את קרי ורעייתו לארוחת ערב משותפת עמו ועם רעייתו אסמה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ