הח"כים הערבים מתחרטים על ביקורם אצל הרודן

ועדת המעקב של ערביי ישראל הודיעה כי היא חוזרת בה מכוונתה לבקש סיוע כספי בסך כשישה מיליון אירו מממשלת לוב

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי

ההפגנות בלוב מזעזעות את מעמדו של מועמר קדאפי, אולם מתברר שהן גם טרפדו תוכנית כלכלית שאפתנית של יו"ר ועדת המעקב של ערביי ישראל. יו"ר הוועדה, מוחמד זידאן, אישר שלשום בשיחה ל"הארץ" כי בחודשים האחרונים, ולאחר חזרת משלחת של נציגי ועדת המעקב מביקור שהוגדר כהיסטורי בלוב בשנה שעברה, הוא שקד על הכנת תוכנית תמיכה כלכלית בסך כשישה מיליון אירו, שהוגשה לשגריר לוב בעמאן.

לפי התוכנית, עמותה של ידידי הוועדה היתה אמורה לקבל מענק כספי מממשלת לוב למימון הקמת בניין משרדים שישמש את הוועדה, בנוסף למימון תוכניות ופרויקטים תרבותיים וחברתיים המיועדים לחברה הערבית בישראל. זידאן, שפרסם שלשום הודעת גינוי לאירועים בלוב, הסביר כי פנייתו התבססה על העובדה שלוב וקדאפי עמדו בראש הליגה הערבית, וכל העולם הערבי הכיר בכך עד לימים האחרונים. "אני לא יודע אם היינו מקבלים את המימון", אמר אתמול זידאן, "אבל האירועים האחרונים בלוב והטבח שמבצע קדאפי בעמו אינם מקובלים על אף אחד. אם יציעו עכשיו את הכסף בוודאי שנסרב לכך. טיפת דם של ילד לובי שווה את כל הכסף, מבחינתנו קדאפי ומשטרו צריכים להסתלק ומיד. העמדה הרשמית שלנו היתה מאז ומתמיד שאנו בעד חיזוק זכויות האדם והדמוקרטיה בעולם הערבי".

יש לציין כי הביקור של משלחת מטעם ועדת המעקב של ערביי ישראל באפריל בשנה שעברה והמפגש עם קדאפי בעיר סרת, שאירחה את פסגת הליגה הערבית, ספגו ביקורת חריפה מצד אנשי רוח והציבור הערבי בישראל, וגם בתוך המפלגות הערביות עצמן היו ויכוחים על אודות הביקור ומטרתו. קולות אלה נשמעו שוב בימים האחרונים, והיו מי שדרשו מהח"כים הערבים בוועדת המעקב להתנצל.

אתמול התקיימה עצרת תמיכה בעם הלובי בנצרת, ובסוף השבוע מתוכננות הפגנות ועצרות דומות. בכיר באחת המפלגות הערביות המיוצגות בכנסת אמר בשיחה ל"הארץ" כי האירועים האחרונים בעולם הערבי הכו את כולם בתדהמה. "הטבח בלוב אילץ את כולם להפסיק להיות אדישים, אין ספק שיש תחושה של אי נוחות לאחר הביקור בלוב".

יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, לא הסכים לדברים ואמר כי "לא הגענו ללוב להפגין תמיכה ולויאליות למשטר. קדאפי היה היו"ר התורן של הליגה הערבית ואירח אצלו את רוב מנהיגי ערב בפסגה הערבית האחרונה, ומה שאמרנו אצלו באוהל הוא פשוט מה שאמרנו גם בכנסת: שהמאבק שלנו למען שוויון וצדק מתמקד בארצנו ובמאבק ערבי-יהודי משותף".

יו"ר בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, טען מצדו כי הצעדים שנקט קדאפי נגד בני עמו הם פשעים נגד האנושות. "בדיעבד היינו צריכים לשקול היטב את הביקור והשלכותיו ויכול להיות שעשינו טעות, אבל חשוב לזכור כי הקשר עם העולם הערבי, גם ברמה אקדמית ותרבותית, לא מתאפשר בלי הסכמת המשטרים, ולערבים בישראל חשוב הקשר עם העולם הערבי".

יו"ר תע"ל ח"כ אחמד טיבי, שנמנה עם יוזמי הביקור ללוב, מסר בהודעה שפרסם כי "קיום קשרים עם מדינות ערב וביקור בהן אין בו כדי להביע תמיכה או אהדה לעוולותיהן בדיעבד".

יוסי שריד | אין סיבה לכרכורי מה-יפית לפני רודני העולם הערבי

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ