נתניהו: בקרוב אציג תוכנית מדינית חדשה; מרקל: אינך עושה דבר כדי לקדם את השלום

שיחה קשה בין נתניהו למרקל השבוע מביאה לשיא את המתיחות וחוסר האמון ביניהם. לדברי גורם גרמני בכיר, מרקל לא האמינה למלה מהדברים שאמר לה נתניהו

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

משבר חסר תקדים בחריפותו בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. בשיחת טלפון שהתקיימה השבוע בין שני המנהיגים אמרה מרקל לנתניהו כי הוא אכזב אותה ולא עשה דבר לקידום השלום. נתניהו מצדו ניסה לשכנע שהוא עומד בפני מהלך שיקדם את השלום, ואמר כי בחודש הבא יישא נאום שבו יציג תוכנית מדינית חדשה.

לדברי גורם גרמני בכיר, נתניהו הוא שיזם ביום שני את שיחת הטלפון עם מרקל, בעקבות הצבעת גרמניה במועצת הביטחון בעד גינוי הבנייה בהתנחלויות - גינוי שנתקל בווטו אמריקאי. השיחה היתה קשה ביותר, כללה חילופי האשמות והגיעה לטונים צורמים ביותר.

נתניהו אמר למרקל שהוא התאכזב מאופן ההצבעה של גרמניה, ומכך שהקנצלרית לא נענתה לבקשות שהועברו אליה מישראל לפני ההצבעה במועצת הביטחון. מרקל, שיחסיה עם נתניהו מעורערים ממילא, רתחה מזעם. "איך אתה מעז?", השיבה לנתניהו, "אתה הוא זה שאכזב אותנו. לא עשית מהלך אחד לקידום השלום".

נתניהו ההמום ניסה להתגונן והבטיח כי בכוונתו לצאת בקרוב במהלך מדיני חדש, שימשיך את נאום בר-אילן - הנאום מיוני 2009 שבו הסכים להקמת מדינה פלסטינית. "אשא נאום מדיני חדש בתוך שבועיים-שלושה", אמר נתניהו למרקל, אך לא הסכים לפרט את תוכנו.

הקנצלרית ויועציה למודי אכזבות מהבטחות שונות של נתניהו שלא קוימו. לדברי הגורם הגרמני, מרקל לא האמינה למלה מהדברים שאמר לה נתניהו, וביקשה לבדוק עם גורמים אחרים - בירושלים ובוושינגטון - מה מידת רצינותו של ראש הממשלה הישראלי. מרקל ביקשה לברר אם מדובר במהלך רציני של נתניהו, או בניסיון נוסף להרוויח זמן אל מול הלחץ הבינלאומי.

מבדיקה שערך "הארץ" עם כמה גורמים ישראליים עולה כי נתניהו ויועציו מוטרדים מאוד ומחפשים מוצא מהמבוי הסתום בתהליך השלום, לאור הבידוד הבינלאומי הגובר של ישראל. מקורב לשר החוץ אביגדור ליברמן אמר כי "נתניהו אכן התחיל לדבר לאחרונה על נאום בר-אילן 2".

גורם אחר בישראל אמר כי נתניהו ויועציו עובדים על נאום שיציג תוכנית מדינית חלופית להסדר ביניים עם הפלסטינים, שדומה לתכניתו המדינית של ליברמן. לפי התוכנית, שעיקריה פורסמו לפני כחודש ב"הארץ", תוקם מדינה פלסטינית בגבולות זמניים על כ-50% משטח הגדה. נתניהו החל בשבועות האחרונים לשוחח עם ליברמן על תוכניתו, כדי להבין את פרטיה.

עם זאת, כל הגורמים שעמם שוחח "הארץ" ציינו כי לא ברור אם מדובר במהלך רציני של נתניהו, או בניסיון טקטי להציג יוזמה מדינית לכאורה, כאשר המטרה האמיתית היא הסטה של הלחץ הבינלאומי אל הפלסטינים, וניסיון להציג את יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) כסרבן. גורם בלשכת ראש הממשלה מסר בתגובה כי נתניהו אכן אמר למרקל שבכוונתו לשאת נאום מדיני בעתיד, אולם לא בשבועות הקרובים. לדברי הגורם, הנאום יהיה רק בהקשר של חידוש תהליך מדיני עם הפלסטינים.

השיחה הקשה בין נתניהו למרקל מביאה לשיא את המתיחות וחוסר האמון ביניהם. קנצלרית גרמניה מיואשת מנתניהו, וביקורה בישראל לפני שלושה שבועות הסתיים באכזבה מרה. מרקל הדגישה בפני נתניהו כי המצב באזור מחייב את ישראל לצאת ביוזמה מדינית, במיוחד לאור ההפיכה במצרים.

דיפלומטים גרמנים אמרו לאחר הביקור כי הקנצלרית מחויבת יותר מכל מנהיג בעולם לביטחונה של ישראל, אולם מנגד היא אינה מבינה מדוע הדבר סותר את הצורך בהתקדמות מדינית. "איך המשך הבנייה בהתנחלויות מקדם את ביטחון ישראל?", תהה אחד הדיפלומטים הגרמנים.

בפגישתם בירושלים דחה נתניהו את דבריה של מרקל, ואמר כי יש לשמור קודם כל על היציבות, "ולבצר את ביטחונה של ישראל". נתניהו האשים את עבאס במבוי הסתום המדיני לאור סירובו לחדש את המשא ומתן. נוסף על כך, נתניהו זעם על נאומה של מרקל במכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב, שבו מתחה ביקורת עקיפה על התנהלותו והטילה על ממשלת ישראל את האחריות לקיפאון המדיני.

אלא שהמתיחות בין נתניהו למרקל החלה הרבה לפני ביקורה האחרון בישראל ושיחת הטלפון השבוע. כבר ביוני 2010 נגלע עימות בין השניים, לאחר שנתניהו הדליף תוכני שיחת טלפון שניהל עם מרקל, באופן שגרם לקנצלרית לחוש שראש הממשלה הישראלי ביצע ספין פוליטי על גבה. מרקל אמרה אז כי נתניהו פגע באמון שלה באופן חמור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ