הממשלה לבג"ץ: לא נעכב פטור משירות לכ-10,000 חרדים

ראש הממשלה נתניהו החליט להמשיך את תוכנית הרפורמה בשירות החרדים, חרף שאלות שהציגו בעניין שופטי בג"ץ

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

המדינה הודיעה לבג"ץ כי אינה מתכוונת לעכב את יישום הצעדים הראשונים במסגרת הרפורמה בשירות הצבאי והאזרחי של חרדים, שעליה החליטה הממשלה בינואר. כחלק מהצעדים, מתוכננת הענקת פטור מלא משירות לכ-10,000 תלמידי ישיבות חרדים, שקיבלו עד היום דחיית שירות כמי ש"תורתם אומנותם". ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט להמשיך בתוכנית, חרף שאלות שהציגו בעניין זה שופטי בג"ץ.

בג"ץ דן בימים אלה בעתירות נגד הממשלה, בטענה שאינה מיישמת כנדרש את חוק טל באשר לשירות תלמידי הישיבות. בחודש שעבר אישרה הממשלה את הרפורמה, המבוססת על המלצות ועדה בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי. נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק ואנשיהם תיארו את הרפורמה כתוכנית שתגדיל את השוויון בחלוקת הנטל הביטחוני בין אזרחי המדינה, ותאפשר את קליטתם של חרדים רבים יותר בשוק העבודה.

לעומתם, טענו גורמים בצה"ל וגם כמה חברי כנסת מהאופוזיציה כי הרפורמה בעייתית ובפועל תביא לשחרורם המוקדם מדי של חרדים רבים מחובת שירות משמעותי, בצה"ל או בשירות האזרחי.

בתשובה שהעבירה השבוע ראש מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, עו"ד אסנת מנדל, לשופטים נאמר כי נתניהו החליט שלא יהיה זה נכון לעכב יישום חלקים בהחלטת הממשלה עד לסיום הדיון בעתירה. לדברי מנדל, נתניהו סבור שיש לבצע את הרפורמה כמקשה אחת ולא "טלאי על טלאי". לדעת ראש הממשלה, יישום חלקי יפגע באיזונים הפנימיים הכלולים בתוכנית, בעוד שהחלת כל הצעדים במהירות תסייע בצמצום אי השוויון.

המשמעות המעשית של הודעת נתניהו היא כניסתם לתוקף, כנראה בימים הקרובים, של מהלכים שיקלו מאוד על החרדים. בשעה שעד היום קיבלו פטור מלא משירות רק אבות לארבעה ילדים ומעלה או חרדים בני יותר משלושים (הקריטריון לא הוגדר במדויק), כעת ישוחררו גם אבות לשלושה וכן חרדים בני 28 ומעלה. התוצאה: כ-10,000 מתוך 62 אלף החרדים הכלולים במאגר דחיית השירות, ייגרעו ממנו מיידית ולא יידרשו בעתיד לשירות כלשהו.

ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה), שעמד בראש הצוות הפרלמנטרי לבדיקת יישום חוק טל, אמר אמש ל"הארץ" כי הודעת ראש הממשלה היא "יריקה בפרצופו של בג"ץ". לדברי פלסנר, לא ברור מדוע פעל ראש הממשלה בבהילות כזו כדי להרחיב את מעגל מקבלי הפטורים, כשאין שום צורך דחוף בכך. "ההחלטה מדיפה ריח של רצון לרצות את המפלגות החרדיות", טען פלסנר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ