פרשנות | ירי הגראד לבאר שבע היה תגובה אמוציונלית

לא רק צה"ל הופתע מהירי לבאר שבע. גם לחמאס ואפילו להנהגת הג'יהאד ברצועה לא היה כנראה מושג על כך. זו היתה נקמה פרטית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המתיחות החריגה בגבול הרצועה, שכללה ירי יוצא דופן של קטיושות הגראד לבאר שבע שלשום, מצטיירת כעת יותר כהתלקחות מקומית ולא כתפנית בעלת משמעות אסטרטגית. ישראל הגיבה לירי בסדרת תקיפות אוויריות כנגד יעדים של החמאס והג'יהאד האיסלאמי, אולם אמש נראה היה ששלטון החמאס בעזה אינו נלהב לצאת כעת להתכתשות מחודשת מול צה"ל. לכן, למרות ההתפתחויות הדרמטיות במצרים, נדמה כי טובים הסיכויים שההסלמה בעזה תרוסן בתוך ימים אחדים.

סדרת העימותים החלה שלשום לפני הצהריים בהפעלת מטען לעבר כוח צה"ל שחצה את גדר המערכת ונכנס לעומק כמה מאות מטרים בשטח הפלסטיני, ממזרח לעיר עזה. צה"ל הגיב בירי טנקים, שממנו נהרג פעיל בג'יהאד האיסלאמי. בשעות הערב, כשמפקד החוליה מהג'יהאד מת גם הוא מפצעיו, הגיבו חבריו מהבטן: הם שיגרו שתי קטיושות גראד לבאר שבע, לראשונה מאז סיום מבצע "עופרת יצוקה" לפני כשנתיים.

מהמידע שמצטבר עד כה עולה כי לא רק צה"ל הופתע מכך. גם לחמאס ואפילו להנהגת הג'יהאד ברצועה לא היה כנראה מושג על כוונת החוליה. זו היתה נקמה פרטית, תגובה אמוציונלית להרג מפקדה. העובדה שהג'יהאד מחזיק כעת, גם ברמת השטח, בקטיושות רבות המסוגלות לפגוע ביעדים במרחק כארבעים קילומטרים מן הרצועה, הקלה על הירי.

ישראל, מצדה, קיימה סבב רחב יחסית של תקיפות - שלוש פעמים בתוך יממה - במטרה להבהיר כי ירי ליישובים, בוודאי לבאר שבע, הוא קו אדום מבחינתה. במסגרת זו, חבט חיל האוויר גם בחמאס, כדי להמחיש שישראל רואה בו את הכתובת האחראית לכל פעילות התקפית כלפיה מהרצועה. היום יתברר אם החמאס מתכוון להבליג גם על תקיפה זו, כדי לסיים את מעגל הדמים הנוכחי.

מאז שיגור הקטיושות נקט החמאס כמה צעדי אכיפה וריסון ברצועה. מיד לאחר ירי הקטיושות הודיע החמאס כי ראש ממשלתו, איסמעיל הנייה, קרא לכל ראשי הפלגים הפלסטיניים לגלות איפוק ולמנוע הסלמה. בד בבד, פונו מפקדות הארגון, מתוך הנחה שישראל תתקוף אותן. החלטה זו חסכה עוד נפגעים לארגון ובכך צמצמה כנראה את לחצם של פעילי השטח על ההנהגה לתקוף את ישראל ברקטות.

בצה"ל מעריכים בשלב זה שהירי לבאר שבע אינו משקף מדיניות פלסטינית חדשה. שלושת השבועות שלאחר פתיחת המהומות במצרים היו מהשקטים שידע גבול הרצועה בשנתיים האחרונות. בטווח הארוך יותר עשוי החמאס לשקול מחדש את עמדתו, כשהרבה מכך תלוי בעמדת המשטר הטרי במצרים. לראשי החמאס ישנן סיבות טובות להניח שהזמן פועל לטובתם. האיתותים מקהיר, ובראשם הנאום חוצב הלהבות של המטיף יוסף קרדאווי לפני שבוע בכיכר תחריר, מבשרים רק טוב מבחינתם. היחסים עם מצרים צפויים להשתפר ולא מן הנמנע שקהיר תחליט בעתיד לפתוח מחדש בקביעות את מעבר רפיח לתנועה אל הרצועה וממנה. אולם, מול ישראל הארגון עדיין דבק כרגע בגישה זהירה.

המצב בג'יהאד מורכב יותר: לפלג הקטן והקיצוני יותר, שצבר לא מעט אהדה על רקע הפרגמטיות היחסית שנוקט החמאס, יש עניין לבחון מדי פעם את כללי המשחק בגבול. עם זאת, במקרה הזה כאמור מדובר כנראה ביוזמה מקומית, נקודתית.

בין שני הארגונים לא שוררת אהבה גדולה, למרות הקרבה האידיאולוגית. זה יותר משנה עוצר החמאס פעמים רבות פעילי ג'יהאד שעמדו לשגר רקטות והעימותים אף הסלימו בחודש האחרון. אחד הפערים המשמעותיים בין החמאס לג'יהאד נוגע לקשר לאיראן. החמאס עדיין דוחה, במובנים רבים, את חיבוק הדוב של טהראן, בזמן שהג'יהאד מקבל ממנה עשרות מיליוני דולרים, קשוב להנחיותיה וכבר אינו טורח להסתיר את הקשר שלו למשטר האייתוללות.

לא תהיה הגנה הרמטית

חילופי האש בדרום מעלים מחדש את שאלת פריסתה של מערכת ההגנה "כיפת ברזל", שסיימה עוד ניסוי מוצלח בשבוע שעבר. מפקד מערך ההגנה האווירית בצה"ל (מה שעד לאחרונה כונה מערך הנ"מ), תא"ל דורון גביש, אומר השבוע בראיון לביטאון חיל האוויר כי גם אחרי ההפעלה המבצעית של כיפת ברזל, הצפויה בקרוב, ימשיכו רקטות ליפול בשטח ישראל. במאמץ להנמיך במקצת את הציפיות בציבור, ניסיון שאולי נעשה מאוחר מדי, אומר גביש כי כיפת ברזל היא מערכת טובה מאוד, שתשפר את ההגנה על האזרחים, אך לא תספק הגנה הרמטית, "בוודאי בטווח הקרוב, שבו כמות הסוללות לא תהיה גדולה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ