עימותים בחברון ביום השנה לטבח גולדשטיין

מאות פלסטינים נאספו בכיכר השוטר והתעמתו עם חיילים במחאה על סגירת העיר לתנועה. המשטרה הפלסטינית פיזרה את ההפגנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאות פלסטינים התעמתו היום (שישי) עם כוחות הביטחון בעיר חברון, במסגרת אירועי יום השנה ה-17 לטבח במערת המכפלה. בפברואר 1994 ירה למוות ברוך גולדשטיין מקרית ארבע ב-29 מתפללים ערבים במערת המכפלה.

בשעות הבוקר החלה צעדה לכיוון רחוב השוהדה הסגור, אך הצבא בלם את הצועדים. לאחר מכן החל יידוי אבנים לעבר כוחות הביטחון, והצבא פיזר את המתפרעים בעזרת שימוש בגז. מאות בני אדם נאספו בכיכר השוטר והתעמתו עם החיילים.

למקום הגיעו כוחות צבא גדולים בפיקוד מפקד מחוז ש"י, חגי דותן. שתי אזרחיות זרות נעצרו במהלך העימותים. יחידת פיזור ההפגנות של המשטרה הפלסטינית התפרסה במרכז חברון ומנעה מפלסטינים להגיע לאזורי חיכוך, ובסופו של דבר הצליחה לפזר את ההפגנה.

לאחר טבח גולדשטיין סגר הצבא את השוק הסיטונאי בחברון לתנועת פלסטינים, ומאז מציינים הפלסטינים את יום זה כיום של הפגנות ומחאה על סגירת העיר לתנועה. עיקר המחאה מופעלת כלפי מדיניות הצבא שלא לאפשר תנועת פלסטינים ברחוב הראשי של העיר, רחוב השוהדה, שכולו אסור לכניסת כלי רכב וחלקים ממנו גם לכניסה רגלית. היום סגורים כל בתי העסק בעיר לאות מחאה.

ובתוך כך, מאות בני אדם הפגינו בשעות הצהריים בשכונת שיח' ג'ראח בירושלים במחאה על "גל האלימות הגזענית" השוטף, לדבריהם, את בירת ישראל. הנואם המרכזי בהפגנה היה חוסין רוידי, אביו של חסאם רוידי שהותקף ונדקר למוות על-ידי ארבעה קטינים יהודים לפני כשבועיים במרכז ירושלים. במשטרת ירושלים אמרו כי רוידי אמנם הותקף על-רקע לאומני, אך הדקירה עצמה בוצעה על-רקע פלילי, אמירה שהכעיסה את אביו של ההרוג והובילה אותו לקחת חלק בהפגנה היום.

"יש קשר ישיר בין מה שקרה לחוסאם לבין הגזענות שמשתוללת בירושלים, החל מההסתה נגד השכרת דירות לערבים ועד למה שקורה בשיח' ג'ראח", אמר רוידי בהפגנה. "הבן שלי נרצח בגלל שהוא ערבי, הוא לא נהרג בגלל קטטה, הוא מעולם לא השתמש באלימות נגד אדם אחר, מעולם לא היה מעורב באירוע פלילי ומעולם לא היה פעיל במפלגה פוליטית. הוא הותקף בשעה שבילה עם חבר, רק בגלל שהוא ערבי". רוידי עובד מזה כעשרים שנה בחברה לשיווק משקאות הנמצאת בבעלותו של איש עסקים יהודי, ולפני כמה שנים צירף לעבודה את חוסאם, שהיה בנו הבכור. "לבן שלי הו הרבה חברים יהודים מהעבודה והוא אהב אותם בדיוק כמו את העובדים הערבים", סיפר רוידי לקהל המפגינים. "אנחנו מאמינים בחיים משותפים של ערבים ויהודים, אבל אסור לשתוק כאשר הגזענות מרימה את ראשה המכוער".

הרב אריק אשרמן מארגון "רבנים לזכויות אדם", שלקח חלק בהפגנה, אמר ל"הארץ": "אנחנו חייבים לשאול את עצמינו ? אם הנדקר היה יהודי והדוקרים ערבים, האם ייתכן שכתב-האישום היה נראה אחרת?". רוידי עצמו היה נחרץ יותר ואמר: "אם הבן שלי היה יהודי, לא היו שוקלים בכלל להאשים את הדוקרים בהריגה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ