יוזמה: מפלגה סוציאל-דמוקרטית חדשה עתידה לקום בעוד שבועיים

לדברי נפתלי רז, המפלגה החדשה תהיה מפלגת מרכז-שמאל ותושתת על עקרונות השלום, הצדק החברתי, השוויון, החינוך והפוליטיקה הנקייה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

עשרות אישי ציבור, אנשי רוח ואקדמיה ופעילים פוליטיים וחברתיים הצטרפו בימים האחרונים ליוזמה להקמת מפלגה סוציאל-דמוקרטית חדשה. מפגש ראשון לדיון בהקמת המפלגה יתקיים בעוד כשבועיים בתל אביב. את היוזמה מוביל נפתלי רז, ממייסדי שלום עכשיו ובעבר פעיל במפ"ם, במרצ ובעבודה. רז נחשב מקורב לעמרם מצנע והיה אחד מפעילי השטח המובילים שלו בעת שמצנע התמודד לראשות מפלגת העבודה ואחר כך לראשות הממשלה.

בין המעורבים ביוזמה: הסופר עמוס עוז; המחזאי יהושע סובול; חתני פרס ישראל, הפרופ' גבי סלומון, הפרופ' בלהה מנהיים, הפרופ' חיים אדלר, הפרופ' זאב שטרנהל והבמאי רם לוי; האלופים במילואים אביעזר יערי ושלמה גזית; חתן פרס ביטחון ישראל אל"מ במילואים בן-עמי גוב; עו"ד אלדד יניב, ממייסדי תנועת "השמאל הלאומי"; הפעילים החברתיים עו"ד יובל אלבשן ותמי מולד-חיו; הד"ר צביה ולדן, בתו של נשיא המדינה שמעון פרס והד"ר רון פונדק, מנכ"ל מרכז פרס לשלום.

רז חשף את היוזמה החדשה בסוף השבוע בבלוג "על צד שמאל". לדבריו, המפלגה החדשה תהיה מפלגת מרכז-שמאל ותושתת על עקרונות השלום, הצדק החברתי, השוויון, החינוך והפוליטיקה הנקייה.

בשיחה עם "הארץ" אישר רז את הפרטים ואמר כי גיבש בחודשים האחרונים את היוזמה יחד עם כמה אחרים. רז הוסיף כי הוא פועל כבר תקופה ארוכה לשכנע את מצנע להיות שותף במפלגה החדשה ואף להוביל אותה. לדבריו, מצנע הביע תמיכה ביוזמה, אך לא התחייב לקחת בה חלק.

מצנע אמר בתגובה כי איננו מעורב ביוזמה. לדבריו, טרם החליט אם ישתתף במפגש הראשון שבו תידון הקמת המפלגה. "אני עושה היום כל מיני פגישות עם כל מיני גופים ואנשים, לומד קצת על המציאות, בבוא הזמן אני אחליט. אין סטופר, אין כרגע זמן", אומר מצנע. לדבריו, אין הכרח כי יקבל החלטה בקרוב.

"אני מאוד מקווה שמצנע יכריע בעד, אבל לא תולה את היוזמה הזו רק בו", מבהיר רז. "אתו אנחנו יכולים לא רק ליצור מפלגה חדשה, אלא ליצור אופוזיציה גדולה וחזקה שבפעם הבאה גם תלטוש עין אל השלטון. אנחנו, כמובן, חייבים להיות ערוכים לאפשרות שמצנע ישיב בשלילה ואז נצטרך להוליד מתוך החבורה המכובדת מנהיג אחר".

רז מודה כי סיכוייה של המפלגה להצליח קטנים יותר בלי מצנע. עם זאת הוא אומר כי אין לו ספק שהמפלגה תקום. "זה מנקז לתוכו כל כך הרבה תקוות מכל כך הרבה כיוונים. יש כל כך הרבה קבוצות מעורבות. הדבר היחיד שאני אומר בביטחון זה שזה לא יכול להיעלם".

במפגש הראשון ישתתפו מוזמנים בלבד והוא יהיה סגור לתקשורת. המפגש נועד לגבש דרך פעולה להקמת המפלגה. "אנחנו רואים בזה רצים לטווחים ארוכים, אנחנו לא בספרינט של מאה מטר", אומר רז, "אנחנו רוצים לא לחזור על שגיאות של העבר, גם שלנו וגם של אחרים דומים לנו".

בימים האחרונים פנה רז לעוד עשרות רבות של אנשים והציע להם להצטרף ליוזמה. רבים עדיין לא השיבו ואילו כמה אחרים סירבו. הסופר א.ב. יהושע מאשר כי פנו אליו, אך אומר כי איננו שותף ליוזמה. "הדרך היחידה היא להיכנס למפלגת העבודה ולרכז את כל הכוחות שם, עכשיו כשמפלגת העבודה נעשתה סבירה יותר", הוא אומר. "אני לא חושב שיש כוחות ויש משאבים להקים מפלגה חדשה. אין סיבה לא לנצל את המערך של מפלגת עבודה: יש מבנים, סניפים, מזכירות, טלפונים ויש פחות או יותר הסכמה אידיאולוגית".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ