מנחם פרומן, הרב של ההתנחלות תקוע, ייסד רשמית את תנועת "ארץ שלום"

"ארץ שלום" לא עונה להגדרות של תנועת שמאל או של תנועה פוליטית בכלל. מטרת התנועה: הסכם עם הפלסטינים המבוסס על "שכנות טובה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"יש כאן התנחלות של מתנחלים בתוך מחנה השלום, וכמו שאתם יודעים מתנחלים לא עוזבים כל כך מהר", כך אמר שלשום הרב מנחם פרומן, באירוע שבו ייסד רשמית את תנועת "ארץ שלום".

האמירה המבלבלת של רב ההתנחלות תקוע הלמה היטב את ההתכנסות שנערכה שלשום בתיאטרון צוותא בתל אביב, ואת הקהל שגדש את האולם: אנשי גבעות פרועי פיאות מהשומרון ויהודה, לצד פלסטינים משני צדי הקו הירוק, נציגי השמאל הישראלי הישן וותיקי המתנחלים. הרשימה החלקית של המשתתפים כללה את עמוס עוז, א.ב. יהושע, אורי אליצור, דב לאוטמן, אהוד בנאי, ברי סחרוף ושלמה גרוניך.

"ארץ שלום" לא עונה בקלות להגדרות של תנועת שמאל או של תנועה פוליטית בכלל. הקימו אותה מתנחלים המקיימים דיאלוג עם שכניהם הפלסטינים על בסיס דתי-פוליטי, בניסיון למצוא פתרון של "שכנות טובה" שבה איש לא יצטרך להתפנות מביתו. הרב פרומן ותלמידיו לא נרתעים מאופציה שבה ההתנחלויות ימשיכו להתקיים בריבונות פלסטינית, וגם לא חוששים ממדינה דו-לאומית בין הירדן לים.

"היוניות של הרב פרומן ותלמידיו מרחיקת לכת יותר מאשר שלי", אמר הסופר עמוס עוז. הרב פרומן עצמו, בהתבסס על דברים שכתב הראי"ה קוק עוד לפני קום המדינה, דיבר על "הטומאה של הלאומיות" ועל הצורך לנטוש אותה בתנאים הקיימים כיום.

האירוע עסק ברב פרומן, הסובל ממחלה קשה. א.ב. יהושע אמר כי "הסוד של הרב מנחם הוא כמות עצומה של רגש וחוש הומור", ואילו עמוס עוז, שציין כי "לא בכל יום רואים במעוז השמאל הישראלי" מספר כה גדול של מתנחלים וגם של פלסטינים, אמר כי "כוחו של הרב פרומן בגישור על הניגודים בלי לטשטש את ההבדלים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ