דו"ח: הרג 13 האזרחים בהתנקשות בסלאח שחאדה היה בלתי מכוון ובלתי צפוי

ועדת הבדיקה הציבורית הצביעה על שורה של הערכות שגויות אך הצדיקה את ההחלטה לחסל את ראש הזרוע הצבאית של החמאס בהפצצה מן האוויר. היא קבעה כי איש בצבא או בממשלה אינו צריך לשאת באחריות למותם של "בלתי מעורבים"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

13 פלסטינים חפים מפשע נהרגו ב-22 ביולי 2002 בהפצצה בה חוסל ראש הזרוע הצבאית של החמאס בעזה סלאח שחאדה, אולם דו"ח של ועדה ציבורית לבדיקת האירוע שהוגש היום (ראשון) לראש הממשלה בנימין נתניהו, קובע כי חרף כשלים רבים, איש במערכת הביטחון או מבין מקבלי ההחלטות בדרג המדיני אינו נושא באחריות.

הוועדה הציבורית שהגישה את הדו"ח, מונתה לפני למעלה משלוש שנים, ב-23 בינואר 2008, על ידי ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט. הוועדה הוקמה לאחר עתירה שהגיש לבג"ץ יואב הס, פעיל בתנועת "יש גבול" וחברים נוספים בתנועה. בעתירה דרש הס לפתוח בחקירה פלילית נגד מפקד חיל האוויר בזמן החיסול, דן חלוץ, הרמטכ"ל משה יעלון, שר הביטחון בנימין בן-אליעזר וראש הממשלה אריאל שרון. לאחר התערבותו של בית המשפט העליון בפרשה, הודיעה פרקליטות המדינה על הסכמתה להקמת ועדת בדיקה שתבחן את נסיבות הפגיעה ב"בלתי מעורבים" בזמן ההתנקשות בשחאדה.

פינוי נפגעים לאחר ההתנקשות בשאחדה ב-2002. תצלום: אי-פי

לראש הוועדה מונה תת-אלוף במילואים עו"ד צבי ענבר שהיה הפרקליט הצבאי הראשי ואליו הצטרפו האלוף במילואים יצחק איתן ובכיר השב"כ יצחק דר. באוגוסט 2009 מת יו"ר הוועדה ממחלה קשה, ונתניהו מינה את שופטת בית המשפט העליון בדימוס טובה שטרסברג-כהן להחליף את ענבר בראשות הוועדה.

היום הגישה הוועדה לראש הממשלה את הדו"ח המסכם שלה, בן למעלה מ-100 עמודים. שעה קודם לכן הופץ לתקשורת תקציר מנהלים בן שישה עמודים בלבד, שלא ברור אם נערך על ידי לשכת ראש הממשלה או על ידי הוועדה. לפי מסקנות הדו"ח שהובאו בתקציר, "הפגיעה המונעת בשחאדה, התחייבה מהתגברות והסלמת פעילות ארגוני הטרור מאז שנת 2000 באופן שהמצב שנוצר היה מצב של מלחמה ממש". הוועדה קבעה כי שחאדה היה הכוח המניע, הרעיוני והמבצעי של החמאס והיה מודע להיותו מבוקש.

לפי הדו"ח, מערכת הביטחון "בחנה צעדים מתונים יותר על מנת לנסות ולהפסיק את פעילותו של שחאדה", כגון מבצע קרקעי, אך אלה לא מומשו הן משום שהצלחתם הועמדה בסימן שאלה והן משום שהיו כרוכים בסיכון לפגיעה בחיילי צה"ל ובאזרחים בלתי מעורבים. "לפיכך נבחר הסיכול הממוקד כדרך פעולה שתבטיח את הריגתו של שחאדה עם צפי של פגיעה מידתית באזרחים חפים", נכתב בדו"ח.

פצצת הטון "התבררה בדיעבד כבלתי מידתית"

הוועדה קבעה כי הסיכון לאזרחי ישראל בפעילותו של שחאדה היה ודאי ומיידי וכי "הפללתו כיעד, על ידי השב"כ, היתה מקצועית ונעשתה על פי מידע מוצק ועל פי עקרונות המשפט הבינלאומי והישראלי".

לפיכך, קבעה הוועדה, היתה הפגיעה בשחאדה "מונעת ולגיטימית". עם זאת, תוצאת הפצצה, שבה עשה חיל האוויר שימוש בפצצה במשקל טון שהוטלה על הבית שבו שהה שחאדה, "התבררה בדיעבד כבלתי מידתית".

שחאדה. סיכון ודאי ומיידי. תצלום: ניר כפרי

הוועדה הוסיפה עם זאת כי "תוצאת הלוואי האמורה היתה בלתי מכוונת, בלתי רצונית ובלתי צפויה. היא לא נבעה מזלזול בחיי אדם או מאדישות להם". לפי מסקנות הוועדה, כל המעורבים במבצע גילו מודעות לסיכון הפגיעה באזרחים חפים מפשע ולצורך שהפגיעה בהם תהיה מידתית. "למרות כל אלה, נוצר פער בין הצפי לבין התוצאות בפועל", נכתב בדו"ח. "הסיבה המרכזית לפער זה היא מידע מודיעיני חסר, בלתי ממוקד ובלתי אחיד בדבר איושם של המבנים הסמוכים לבית שחאדה בהם מצאו את מותם רוב ההרוגים".

הוועדה קבעה כי במערכת הביטחון היו הערכות שגויות, הופעל שיקול דעת מוטעה, אירעו כשלים בהעברת מידע מודיעיני בין הגופים המעורבים במבצע והוצג מידע מודיעיני חסר למקבלי ההחלטות. "ניתן משקל יתר לפגיעה המיידית בשחאדה ומשקל חסר לסיכון הפגיעה באזרחים חפים מפשע", נכתב בדו"ח.

למרות ההצבעה על כשלים חמורים, קבעה הוועדה כי אין חשד לעבירה פלילית של גורם כלשהו במערכת הביטחון או בדרג המדיני. "אין הוועדה מוצאת להמליץ על נקיטה בצעדים אישיים נגד מי מהמעורבים במבצע", נכתב בדו"ח. אחד הנימוקים שנתנה הוועדה לקביעתה זו הינו "השנים הרבות שחלפו מאז המבצע ועד היום" וכן העובדה כי "מקבלי ההחלטות לביצוע המבצע, ראש השב"כ אבי דיכטר והרמטכ"ל משה יעלון, סיימו את שירותם במסגרת כוחות הביטחון ואינם נמנים עמם עוד". דיכטר מכהן כיום כח"כ מטעם קדימה ויעלון כשר מטעם הליכוד.

עוד קבעה הוועדה כי חלה ירידה בשימוש בסיכול ממוקד מהאוויר ופותחו אמצעים טכנולוגיים שימנעו פגיעה מסיבית בחפים מפשע במקרים דומים בעתיד. כמו כן, הוועדה ציינה כי בעקבות פסיקת בג"ץ בנושא הסיכולים הממוקדים "הופנמו, הוטמעו ויושמו העקרונות והכללים הנורמטיביים של הדין הבינלאומי והישראלי לביצוע פגיעה מונעת".

הוועדה מסכמת את הדו"ח באמרה כי "על אף התוצאה שאירעה בנסיבות מקרה זה, הפגיעה המונעת היתה ועודנה כלי לגיטימי במלחמה בטרור הרצחני, ובלבד שהפעולה תתבצע בהתאם לעקרונות ולכללים שנקבעו בדין הבינלאומי ובדין הישראלי ולנורמות הערכיות והמוסריות שבתשתיתם".

יעלון: צה"ל פעל על פי אמות מידה ערכיות ומוסריות

משה יעלון מסר בתגובה כי "מסקנות הוועדה עולות בקנה אחד עם תוצאות התחקירים שבוצעו בצה"ל באותו הזמן, תחת פיקודי כרמטכ"ל. מסקנות אלו מאשרות שגם באירוע זה צה"ל פעל על פי אמות מידה ערכיות ומוסריות גבוהות, ועל פי כללי המשפט הבינלאומי והישראלי".

ח"כ דיכטר אמר בתגובה, כי "הוועדה קבעה במסקנותיה שפגיעה בצאלח שחאדה שנועדה להפסיק את פעולתו הרצחנית היתה לגיטימית. תוצאת הלוואי בה נהרגו חפים מפשע, שהתבררה בדיעבד כבלתי מידתית בנסיבות המקרה והעניין, הייתה בלתי מכוונת, בלתי רצונית ובלתי צפויה ולא נבעה מזלזול בחיים אדם או מאדישות להם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ