ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ארבעה ימים לפני המפגש של שליחי הקוורטט עם נציגים ישראלים ופלסטינים, ראש הממשלה בנימין נתניהו עדיין לא החליט אם לשלוח את יועצו עו"ד יצחק מולכו לכינוס. פורום שרי "השביעייה" יתכנס מחר בבוקר (שלישי) בלשכת ראש הממשלה כדי לדון בנושא ולקבל החלטה.

שליח האו"ם למזרח התיכון רוברט סרי הודיע בסוף השבוע בניו-יורק כי נציגים של חברות הקוורטט - רוסיה, ארה"ב, האיחוד האירופי והאו"ם ייפגשו בנפרד עם נציגי ישראל והרשות הפלסטינית ביום חמישי בבריסל. מטרת המפגש היא לשמוע את עמדות הצדדים בסוגיות הליבה של המשא ומתן כדי לגבש מתווה לחידוש השיחות.

ראש הממשלה נתניהו מסתייג מהמפגש ורואה בו סכנה לכפייה בינלאומית של מתווה משא ומתן שיכלול ניהול שיחות על בסיס גבולות 1967. נתניהו חושש כי במפגש הבא של הקוורטט שיתקיים בפריז בעוד שבועיים, בדרג של שרי חוץ, תפורסם החלטה שמגדירה פתרונות אפשריים של סוגיות הליבה. לפיכך, עדיין לא החליט נתניהו אם לשתף פעולה עם התהליך.

שליח הקוורטט למזרח התיכון, טוני בלייר הגיע היום לאזור ונפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן). מחר, לפני כינוס השביעייה הוא ייפגש גם עם נתניהו וינסה לשכנע אותו לשגר את מולכו למפגש. גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי מתקיימים מגעים עם הממשל האמריקאי כדי להבין מה מטרת המפגש, מה יהיו תוצריו ובהתאם לכך תתקבל ההחלטה.

נתניהו ובלייר. ינסה לשכנע את נתניהו לשלוח את מולכו למפגש. תצלום: לע"מ

המהלך שמובילות חברות הקוורטט - ובמיוחד האיחוד האירופי ורוסיה - הוא חלק נוסף בלחץ הבינלאומי הכבד שמופעל על נתניהו על רקע הקיפאון המדיני. נתניהו מנסה תקופה ארוכה להדוף את הלחצים אולם לא מציע כל סדר יום מדיני, חלופה או יוזמה מדינית מלבד האמירה הכללית שפורסמה ב"הארץ" ביום שישי ולפיה הוא מכין נאום מדיני חדש נוסח נאום בר-אילן.

נתניהו מתוסכל מאוד הן מהיעדר סדר יום מדיני והן מהעובדה שחלה ירידה עקבית בתמיכה בו ובממשלה בסקרי דעת הקהל. העצבנות של נתניהו באה לידי ביטוי בישיבת שרי הליכוד היום ולאחר מכן בישיבת הממשלה. נתניהו נזף בשרים וקרה להם להתראיין יותר בתקשורת כדי להציג את הישגי הממשלה.

"הממשלה הזו עושה דברים שלא עשו ממשלות קודמות, אבל מציגים תמונה מעוותת של חוסר עשייה", אמר נתניהו. "תתחילו להציג את ההישגים לציבור". נתניהו חזר על הדברים לפחות שלוש פעמים במהלך ישיבת הממשלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ