שיחת היום | "אחמד טיבי, עשית חשבון נפש לנוכח המרד בלוב?"

ג'קי חורי, שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי, שיחת היום

ח"כ אחמד טיבי מסיעת רע"מ-תע"ל היה מיוזמי ביקור משלחת ועדת המעקב של ערביי ישראל בלוב באפריל בשנה שעברה. ההתקוממות בלוב נגיד שליטה, מועמר קדאפי, החזירו לסדר היום את הביקורת שנמתחה על הח"כים הערבים שהשתתפו בביקור. טיבי יוצא נגד המבקרים ומדגיש כי גם ח"כים יהודים ביקשו להצטרף אז לביקור בלוב, וכי יש לשפוט את הביקור לפי הכוונה והמטרה, ולא לפי מה שאירע אחרי שנה - התחזקות העמדה העקרונית בעד "תחריריזציה" בכל הכיכרות בעולם הערבי.

נוכח האירועים בלוב, הביקור מחייב אותך להתנצל?

"הביקור של ועדת המעקב שבו השתתפתי היה ביקור בהזמנה ויוזמה של שגרירי לוב בירדן ד"ר מוחמד מרגני. מאחר שקדאפי שימש נשיא הפסגה הערבית באותה שנה וביקור צריך לבחון על פי הכוונה, מטרת הביקור הייתה להעלות את הנושא של המיעוט הערבי והצרכים שלו".

אז כל מי שמזמין הולכים אליו בלי שיקול דעת?

"ראשית, הוא הזמין אותנו. שנית, אף אחד לא העלה על דעתו שהוא יעשה מה שהוא עושה כעת. כל מי שאומר שאפשר היה לחזות את האירועים האלו לא מדבר אמת וזורה חול בעיניים. העמדה של כולנו היום היא בעד העם ונגד המשטר".

גם קודם קדאפי לא היה דמוקרט וחסיד זכויות האדם.

"אני מודה שהקשר עם העולם הערבי הוא קשר עם משטרים לא דמוקרטיים. יש הבדל בין לבקר או להיות נאמנים או מזדנבים אחר משטר זה או אחר. אני אומר בצורה ברורה וחד משמעית שהביקור אין בו הבעת תמיכה במדיניות של קדאפי בלוב והדברים נאמרו שם. אני אישית מתחתי ביקורת על הפיגור בעולם בגלל המשטרים ואי מתן זכויות לאזרחים. אמרנו שהמהפכות שקמו והתגברו על הקולוניאליזם בעולם הערבי תפקידן לתת חופש, חירות ודמוקרטיה בעולם הערבי".

אבל היו גם דברי שבח מופלגים וטשטוש של המצע המדיני של ערביי ישראל.

"אני דיברתי על פתרון של שתי מדינות, וכך גם עשה עמיתי מוחמד ברכה. דיברנו על ההדרה של 20 אחוז מאזרחי המדינה וגילויי הגזענות כלפיהם. את הדברים האלו אמרנו ואומרים גם מעל דוכן הכנסת. השייח ראאד סלאח דיבר על המקומות הקדושים ומסגד אל-אקצה".

ביקשתם גם כסף. זה לגיטימי בעיניך כאזרח ישראל?

"מותר לבקש, ולדעתי צריך לבקש סיוע כספי מהעולם הערבי מול ההדרה והאפליה מצד מדינת ישראל כלפי אזרחיה הערבים. אני מזכיר לך שאצטדיון דוחה בסכנין לא היה קם בלי סיוע נדיב מהאמיר הקטארי, בסך שישה מיליון דולרים. נוסף על כך, מאות סטודנטים ערבים מקבלים מלגות מממשלת ירדן ללמוד שם באוניברסיטאות, ועוד אמנים ושחקנים וזמרים ערבים מישראל רוצים את הקשר עם העולם הערבי. זה חשוב מאוד ואף מתבקש".

אם תקבלו הזמנה משליט ערבי אחר תקבלו אותה עכשיו?

"אין ספק שהחישובים שלנו יהיו יותר זהירים ומעמיקים, וניקח בחשבון תסריטים שונים ונבקר את עצמנו. אבל חשוב להדגיש שאנו לא מתחרטים על הביקורים בעולם הערבי. למה כשביקרנו בתוניסיה ובמצרים אף אחד לא אמר כלום? אנחנו לא תומכים במשטרים, ואני לא חושב שיש היום במפלגות הערביות מישהו שמזדנב אחר משטר כזה או אחר, או חי על חשבון משטר כזה או אחר. לא צריך לשפוט אותנו על ביקור שהיה לפני שנה נוכח תמונות שמתפרסמות היום. צריך לשפוט אותנו על עמדתנו לאחר שהתחילו לירות באנשים ברחובות ואיך הגבנו".

עשיתי חשבון נפש אחר הביקור?

"נעשה חשבון נפש מול הציבור שלנו ולא מול מי שהתנגד לביקור מצד גורמי הימין וגורמים ישראליים. מנהיגים ישראלים זוחלים על ארבע כדי לפגוש מנהיגים ערבים. אני אומר לך שהיו ח"כים ישראלים שביקשו להצטרף לביקור בלוב. תע"ל מעולם לא הייתה גרורה או סמוכה על שולחנו של שום משטר טוטליטרי, ולכן הביקורים והקשר עם העולם הערבי יימשכו עם מבט יותר ביקורתי ויותר זהיר".

אתה יכול לתת לי שם?

"אם יש להם אומץ שהם יגידו. אני אומר לך בוודאות שכל הח"כים יוצאי לוב ביקשו והיו גם אחרים".

הדברים שלך ושל חבריך כיום נגד המשטרים ובעד חירויות ימנעו מכם ביקורים בעתיד במדינות ערב?

"יכול להיות שזה נכון וישפטו אותנו על הדברים החד משמעיים והתמיכה בהמונים. ואני שוב אומר שאנו בעד דמוקרטיזציה בעולם הערבי מארצות המגרב ועד המפרץ הערבי. בכיכר תחריר בקהיר היה משהו נפלא, מהפכה של דור צעיר, דור הפייסבוק שהתגבר על המפלגות המיושנות ונגע בחופש ובחירות. אני מקווה שמה שקרה בכיכר תחריר, התחריריזציה, תכה בכיכרות רבים בעולם הערבי".

גם בשטחי הרשות הפלסטינית?

"ברשות יש היום תנועה עממית הדורשת את הפסקת הפילוג. אני מקווה שהתנועה הזו תתגבר וגם יצאו המונים למחסומים כדי להביע עמדה ברורה בדרכי שלום - אני מדגיש, בדרכי שלום - נגד המשטר הכי מדכא במזרח התיכון והוא הכיבוש".

ולצאת נגד הרשות ונגד שלטון החמאס בעזה?

ולכן צריך בחירות, והקלפי היא האמצעי הטוב ביותר. למה בישראל אין מהפכות למרות שיש נסיבות וסיבות לכך? כי אפשר לתלות מנהיג בקלפי ולא על גרדום בכיכר העיר".

אתה מפרגן לדמוקרטיה בישראל?

"בישראל יש דמוקרטיה אתנית: דמוקרטיה ל-80% מהציבור הדרה ואפליה ל-20% ושלטון דיכוי ודיקטטורה בשטחים הכבושים. אני ועמיתיי, חברי הכנסת הערבים, יושבים מטרים ספורים במליאת הכנסת מאישים ישראלים שהרגו את בני העם שלי ושלנו, ומשליטים משטר של כיבוש. מישהו יטען שזה מעיד על תמיכה במעשיהם? זאת פשרה שלנו כי את הקול שלנו אנחנו חייבים להשמיע בכל במה ובכל זירה. אני לא רוצה שהישראלים יתגאו בדמוקרטיה שלהם מול לוב אלא מול שוודיה ונורווגיה וצרפת. שתושבי טייבה יקבלו אותו יחס של כוכב יאיר השכנה ולא יחס של מדינת עולם שלישי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ