עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

כתב אישום בגין לקיחת שוחד והפרת אמונים הוגש היום (שני) לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד אל"מ (במיל') שמואל אביבי, ששירת כנספח צה"ל בשווייץ בין השנים 2002-2005.

על פי כתב האישום, אביבי פעל לקידום מעמדו של סוחר הנשק השוויצרי היינריך טומט וסייע לו בשיווק ציוד ביטחוני בתמורה לטובות הנאה כגון ג'יפ לנדקרוזר בשווי כ-300 אלף שקלים, תשלום של כ-100 אלף שקלים במסווה של משכורת לאשתו, ולבסוף מינויו למנכ"ל בחברה של טומט כחודשיים לאחר שחרורו.

היינריך טומט הוא בעליה של חברה המייצרת נשק ומספקת ציוד ביטחוני לצבא השווייצרי ולמשטרה השוויצרית והינו בעל חברות נוספות המספקות ציוד ביטחוני שנרכש במזרח אירופה לצבא ארה"ב בעיראק.

על פי כתב האישום, בתחילת שירותו כנספח צבאי יצר אביבי קשר עם טומט כדי לשווק באמצעותו את מוצרי התעשיות הביטחוניות של ישראל לגורמי הביטחון בשווייץ. בהמשך פעל לקידום מעמדו של טומט בפני גורמים בתעשיות הביטחוניות, סייע לו ליצור קשרים ולהרחיב את עסקיו בישראל ולשווק ציוד ביטחוני המיוצר על ידו. אביבי נמנע מלדווח על פעולותיו לממונים עליו ולקבל אישור לביצוען.

כך, לדוגמה, אביבי יזם כנס לנספחים צבאיים של מדינות שונות בשווייץ ביודעו כי בכנס יציג טומט באופן בלעדי כלי ירייה המיוצרים במפעלו; הוא סייע לטומט להקים בישראל שתי חברות שמטרתן לרכוש נשק ולמכור אותו דרך חברה אמריקאית לצבא ארה"ב בעיראק ואף נכח בהליכי משא ומתן של חברותיו עם גורמים שונים בתעשיות הביטחון לפני שהשתחרר מצה"ל.

בשתי הזדמנויות שונות העביר אביבי חלקי נשק שיוצרו על ידי טומט לגורמים בתעשיות הביטחוניות: באחת מהן העביר משתיק קול שיוצר בחברה של טומט לידי ניצב (בדימוס) אליק רון כדי שיפעל לשיווקו בימ"מ. בהמשך גייס את שירותיו של רון בקידום עסקיו של טומט בישראל.

בכתב האישום כתבה התובעת, עו"ד רנית בר-און מפרקליטות מחוז תל אביב, כי "במעשים המתוארים לעיל, עשה הנאשם, בזמן שהוא עובד ציבור במילוי תפקידו, מעשה הפרת אמונים הפוגע בציבור וכן לקח שוחד בעד פעולה הקשורה במילוי תפקידו".

עורך דינו של אביבי, איגור יוטקין, מסר בתגובה: "הננו מצטערים על החלטת הפרקליטות להגיש כתב אישום כנגד מר אביבי. הראינו במהלך השימוע בפני הפרקליטות כי אין כל בסיס להעמידו לדין. מרשי יצטרך להילחם על צדקתו באולם בית המשפט, ואנו בטוחים כי הטענות של הפרקליטות יופרכו. מר אביבי תרם רבות במהלך שירותו הצבאי לביטחונה של מדינת ישראל, בין היתר במהלך תפקידו כנספח צבאי, ולכן ההחלטה להעמידו לדין בגין פעילות למען ארצנו הינה תמוהה, בלשון המעטה."

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ