רה"מ נתניהו בנושא הבנייה בהתנחלויות: "אנו במציאות בינ"ל מאוד קשה, לא אכנס עם הראש בקיר"

רה"מ הדגיש בישיבת סיעת הליכוד כי הוא אינו יכול להתעלם מהלחץ שמופעל על ישראל ושהממשלה מתרכזת במאמצים לשמור על הבנייה הקיימת בהתנחלויות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש הממשלה, בנימין נתניהו רמז היום (שני) בישיבת סיעת הליכוד כי ישראל תתקשה לקדם בנייה נוספת בהתנחלויות באווירה הנוכחית השוררת בזירה הבינלאומית. לדברי נתניהו, "כעת אנחנו במאמצים לשמור על הבנייה הקיימת אך צריך להבין שאנו במציאות בינלאומית מאוד קשה".

נתניהו אמר לחברי הסיעה כי "אני ראש הממשלה ויש לי אחריות למדינה. אנחנו אמנם יכולים להיכנס עם הראש בקיר , אך אני לא נוהג כך". בהתייחסו לבנייה מעבר לקו הירוק אמר ראש הממשלה ש"יש בנייה ביהודה ושומרון. נכון שבכמה מקומות אין מכרזים וזה נבדק אך כעת אנחנו במאמצים לשמור על הבנייה הקיימת".

נתניהו הוסיף בדבריו על הלחץ הבינלאומי בו נתונה ישראל ש"גם הווטו האמריקאי במועצת הביטחון הושג במאמץ רב. אנחנו יכולים להתעלם מהכל ולהגיד אין בעיה אך כראש הממשלה שאחראי על המדינה הזו יש לי את האחריות הכוללת".

נתניהו בישיבת סיעה. "יש לי אחריות למדינה", אמר. תצלום: אמיל סלמן

נתניהו תחת לחץ בינלאומי גובר

מחר יכנס נתניהו את פורום שרי "השביעייה" - ארבעה ימים לפני המפגש של שליחי הקוורטט עם נציגים ישראלים ופלסטינים. ראש הממשלה עדיין לא החליט אם לשלוח את יועצו עו"ד יצחק מולכו לכינוס.

נתניהו מסתייג מהמפגש ורואה בו סכנה לכפייה בינלאומית של מתווה משא ומתן שיכלול ניהול שיחות על בסיס גבולות 1967. נתניהו חושש כי במפגש הבא של הקוורטט שיתקיים בפאריס בעוד שבועיים, בדרג של שרי חוץ, תפורסם החלטה שמגדירה פתרונות אפשריים של סוגיות הליבה. לפיכך, עדיין לא הוחלט אם לשתף פעולה עם התהליך.

המהלך שמובילות חברות הקוורטט - ובמיוחד האיחוד האירופי ורוסיה - הוא חלק נוסף בלחץ הבינלאומי הכבד שמופעל על נתניהו על רקע הקיפאון המדיני. נתניהו מנסה תקופה ארוכה להדוף את הלחצים אולם לא מציע כל סדר יום מדיני, חלופה או יוזמה מדינית מלבד האמירה הכללית שפורסמה ב"הארץ" ביום שישי ולפיה הוא מכין נאום מדיני חדש נוסח נאום בר-אילן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ