מפגיני ימין חסמו את שדרות בגין בירושלים במחאה על פינוי חוות גלעד

זעם בימין על פינוי אלים של מבנים לא חוקיים. המפגינים חסמו את ציר התנועה המרכזי בבירה ונשאו שלטים: "יהודי אינו יורה ביהודי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מפגיני הימין התעמתו הערב (שני) עם שוטרים בירושלים כאשר מחו נגד הפינוי האלים, לדבריהם, של חוות גלעד. המפגינים חסמו רחובות רבים בבירה, הבעירו צמיגים ונשאו שלטים עליהם נכתב "יהודי לא יורה ביהודי". בשעות הלילה דווח כי 23 מפגינים נעצרו בהמלך העימותים. בנוסף נעצרו שבע נערות שהפגינו מול ביתו של המשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן, בשל מה שהן כינו "ההתעמרות הממושכת שלו ושל חבריו בציבור המתיישבים".

חוסמים את הכבישים. תצלום: דניאל בר-און

המפגינים התאספו תחילה בשדרות בגין בבירה, ואף חסמו את הכביש, המהווה את ציר הנסיעה המרכזי בעיר. בהמשך חסמו גם את שדרות הרצל ורחוב פרבשטיין. באזור נוצרו עומסי תנועה רבים. שמונה פעילי ימין נעצרו בהפגנה שהתפזרה לקראת השעה 22:00.

הבוקר בשעה חמש הגיעו כוחות משטרה גדולים לחוות גלעד והרסו בית מאוכלס של משפחה, יסודות של מבנה ואוהל שבו התגוררו חמישה רווקים, לאחר שאלו נבנו ללא היתרי בנייה. במהלך האירועים ירו השוטרים כדורי פיינטבול משודרגים וגרמו לפציעה קלה מאוד של שלושה עשר איש שהיו בחווה, חלקם אף נפגעו מירי בגבם.

הדבר עורר זעם רב בימין ובשל כך הוחלט לצאת לשורה של פעולות מחאה. הערב התאספו, כאמור, כמאה צעירים בשדרות בגין בירושלים ונופפו בשלטים עליהם נכתב "יהודים לא יורים ביהודים". כוחות משטרה שהגיעו לפנות את הצעירים, התעמתו איתם, וכאמור, עצרו את חלקם.

כחלק ממאבקם, חילקו המפגינים לנהגים עלונים עליהם נכתב: "אח יקר, מעצבן אותך שאתה תקוע בפקק, כואב לך שאתה מבזבז זמן? מצטערים, גם לנו כואב". פעיל ימין שניסה לנקב גלגל אופנוע משטרתי בשדרות הרצל בעיר נתפס בשעת מעשה ונעצר.

בתוך כך, ארגון "בצלם" דיווח מוקדם יותר כי בעקבות פעולת המשטרה בחוות גלעד, ניסו מתנחלים לפגוע ברכוש פלסטיני במספר מוקדים בצפון הגדה. מתנדבי "בצלם" בכפר בורין תיעדו מתנחלים מגלגלים צמיגים בוערים מראש גבעה לעבר ביתם. האש לא התפשטה ולא נגרם נזק.

הארגון ציין כי "החוק מאפשר למשטרה להשתמש בכוח המינימלי הנדרש לשם הריסת חלק ממבני המאחז. עם זאת, מעדויות של מתנחלים שנכחו באירוע שהתפרסמו בכלי התקשורת עולות טענות על שימוש מופרז בכוח. על טענות אלה להיחקר לאלתר וביסודיות על ידי המחלקה לחקירות שוטרים".

"יהודי לא יורה ביהודי". תצלום: דניאל בר-און

בנוסף, כחלק מהמאבק המתוכנן של הימין, החליטה המועצה האזורית שומרון לבטל את אירוע ההצדעה לכוחות הביטחון שהיה אמור להיערך ביום רביעי באריאל. ההחלטה התקבלה בתגובה לטענות על אלימות בה נקטה המשטרה במהלך הריסת המאחז. באירוע היו אמורים להשתתף תושבי ההתנחלויות בשומרון, קצינים בכירים בצה"ל וכן קציני משטרה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ