דניס רוס: על ישראל ללמוד את הלקח המצרי ולשנות הסטטוס קוו

יועצו של אובמה, דניס רוס נאם בוועידת ג'יי סטריט, חזר על מחויבותה של ארה"ב לישראל ולא התייחס למתווה לחידוש המו"מ

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

יועצו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, נשא היום (שני) דברים בוועידה השנתית של השדולה הפרו-ישראלית השמאלית ג'יי סטריט בוושינגטון. רוס כמעט ושלא התייחס בנאומו לתהליך המדיני אך אמר כי "אם ישראל יכולה ללמוד שיעור אחד מהאירועים במצרים, זו שאי אפשר באמת לשמר את הסטטוס קוו".

רוס פתח את דבריו בהתייחסות ל"טרנספורמציה המדהימה" שעובר המזרח התיכון בחודשים האחרונים. לדבריו, "מצרים נכנסת לשלב רגיש במיוחד, וארצות הברית מחויבת לעזור לה בכל דרך". רוס הבהיר ש"זה לא הזמן לביטול הסיוע הכספי, למרות קשיי התקציב יוצאי הדופן במדינתנו".

דניס רוס. ארה"ב נחושה למנוע את התגרענותה של איראן

יועצו של הנשיא התייחס להשפעת המצב החדש על ישראל: "מובן מדוע ישראלים רבים היו מודאגים ותהו האם לא עדיף להיצמד למשטר הישן. אך ככל שהאירועים התפתחו, והבעיות שיצר משטר מובארק הפכו לבולטות יותר, ישראלים רבים גילו שככל שהבעיות האלה יישארו יותר זמן, כך הקיצונים ירוויחו וזה הדבר האחרון שברצוננו לראות".

רוס זכה לתשואות ארוכות כשהזכיר את מחויבותה "הבלתי ניתנת לערעור" של ארצות הברית לביטחון ישראל. הוא הוסיף ואמר כי המאמצים האמריקאים לקדם את השלום ממשיכים, למרות שבתקופה הזאת הם פחות נראים.

רוס דיבר על שלושה "שעונים מתקתקים" עמם צריכה ישראל להתמודד. שעון דמוקרטי "המאתגר את היסודות של החלום הציוני", שעון הביולוגי, שמשמעותו "התבגרות הדור של המנהיגים הצעירים שגדלים עם הסכסוך, הכיבוש והסיכויים הנמוגים לשלום, והצטמצמות האפשרות שנראה מנהיגים שמאמינים בדו קיום". השעון השלישי עליו דיבר רוס הוא "השעון הטכנולוגי" - התעצמות כוחם של אלה היכולים לחבל בתהליך עם נשק טרור רצחני יותר".

רוס סיים את נאומו בהתייחסו לאיראן כשאמר שארצות הברית תמשיך "להפעיל לחץ על איראן, ולמרות שהדלת תישאר פתוחה לדיפלומטיה, איראן צריכה לדעת שטקטיקת הדחייה רק תוביל ללחץ נוסף. אני רוצה להבהיר שאנו נחושים למנוע את התגרענותה של איראן ולא ננטוש יעד הזה".

עם תום דבריו עזב היועץ את האולם ועורר עליו ביקורת קשה, הן בשל העזיבה והן בשל התייחסותו המועטה לתהליך השלום.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ