במקום הסדר קבע: ראש הממשלה בנימין נתניהו שוקל הסדר ביניים מיידי

משנה מדיניות ביחס לפלסטינים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הקיפאון בתהליך השלום עם הפלסטינים והלחץ הבינלאומי הכבד על ישראל מובילים את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשנות אסטרטגיה. מקורות בלשכת ראש הממשלה אמרו אתמול כי הוא בוחן תכנית להסדר ביניים עם הרשות הפלסטינית. במקביל ליישום מיידי של ההסדר, ייפתח משא ומתן על הגדרת עקרונות הסדר הקבע העתידי ויינתנו ערבויות לפלסטינים בנושא גבולות הקבע של המדינה הפלסטינית.

בהתייעצויות שקיים באחרונה, אמר נתניהו כי לנוכח גל המהפכות בעולם הערבי, יש לבחון שינוי אסטרטגיה בנוגע לתהליך השלום ולבחון את האפשרות של הסדר ביניים. "לפלסטינים אין בשלות להגיע להסכם סופי לסיום הסכסוך לאור חוסר היציבות באזור", אמר.

ראש הממשלה בוחן אפשרות להציע לפלסטינים, כי במקביל לגיבוש הסדר ביניים ויישומו המיידי, יוגדר גם מתווה להסדר קבע ולסיום הסכסוך. במסגרת הסדר הביניים, תוקם מדינה פלסטינית בגבולות זמניים, ובמקביל יתנהל משא ומתן על סוגיות הליבה של הסדר הקבע, בניסיון להגדיר איך ייראו הפתרונות שייושמו בעתיד. "אנחנו לא רוצים להתחמק מהסדר קבע, אבל הסדר ביניים זו דרך להתקדם לשם", אמרו בלשכתו.

העמדה החדשה שמציג נתניהו היא למעשה נסיגה מעמדתו הקודמת, שלפיה ברצונו לנסות ולקדם הסדר קבע על כל סוגיות הליבה של הסכסוך הישראלי-פלסטיני בתוך שנה. היוזמה משלבת בין הצעתו של שר החוץ, אביגדור ליברמן, לבין תוכניתו של יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ שאול מופז (קדימה).

ליברמן מציע הסדר ביניים ארוך טווח במסגרתו תוקם מדינה פלסטינית בגבולות זמניים על 50-45 אחוז משטח הגדה המערבית. תכניתו של מופז מדברת על הקמת מדינה פלסטינית בגבולות זמניים על 60 אחוז משטח הגדה, יחד עם התחייבות ישראלית כי שטחה הסופי של המדינה הפלסטינית יהיה זהה לשטח של גבולות 1967.

היום יתכנסו בבריסל נציגים של חברות הקוורטט לענייני המזרח התיכון - ארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם - כדי לדון במהלכים אפשריים לחידוש תהליך השלום הישראלי-פלסטיני. לפגישה הוזמנו נציגים ישראלים ופלסטינים, אולם ראש הממשלה החליט שלא לשתף פעולה ולא לשלוח את יועצו, עו"ד יצחק מולכו. הפלסטינים מצדם שיגרו לבריסל את סאיב עריקאת, שהתפטר לאחרונה מתפקידו כראש צוות המו"מ הפלסטיני.

נתניהו הסתייג מאוד מקיומה של הפגישה, במיוחד כיוון שחש שמדובר במהלך בינלאומי שנכפה עליו. הוא ניסה לקבל ערבויות מהממשל האמריקאי לגבי מטרות הפגישה וההודעה שתפורסם בסופה, אולם לא נענה בחיוב. לבסוף התגבשה פשרה לפיה נציגי הקוורטט יגיעו לירושלים בשבוע הבא וייפגשו עם מולכו. "ברגע שאין מו"מ ישיר לא היתה סיבה טוס לשם", אמר מקור בלשכת ראש הממשלה.

הדיפלומט הבכיר אילן ברוך, ששימש עד לפני כשנה וחצי כשגריר ישראל במדינות דרום אפריקה, עזב אתמול את משרד החוץ במחאה על מדיניות הממשלה. "אני מתקשה לייצג את מסרי המדינה ביושר", כתב לעמיתיו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ