האלוף עמידרור: צריך להכניס כדור בראש לחייל שאינו מסתער

המועמד לתפקיד יועץ לביטחון לאומי אמר בדיון על ערכי צה"ל כי על הצבא להרוג כל מי שמפריע לו במשימתו

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

האלוף (מיל') יעקב עמידרור, המועמד למשרת ראש המועצה לביטחון לאומי, סבור כי על חייל צה"ל להרוג כל מי שמפריע לו בביצוע המשימה. את הדברים אמר עמידרור בכינוס של המכון הישראלי לדמוקרטיה לפני שנה. עמידרור דיבר במושב "ערכים לאומיים בצה"ל", ואמר כי "חייל שלא יסתער כשיאמרו לו ?קדימה' כי הוא אומר שנהרגו שני חיילים מימיני ושני חיילים משמאלי, אז אני לא קם, במערכת צבאית נורמלית צריך להכניס לו כדור בראש ובמערכת ליברלית צריך להכניס אותו לבית סוהר".

לדברי עמידרור, "היה דיון במטכ"ל בנושא כבוד האדם אחרי ש (אהרן) ברק הפיח רוח במפרשי הביטוי. אמרתי שאסור ליפול לטרנד שמוביל ברק, כי הסיבה שהצבא צריך לתת כבוד לאדם היא אחרת לגמרי, והיא שסמרטוטים לא מסתערים. הערך הזה היה צריך להיות לפני ברק ואחרי ברק. בצבא מי שסמרטוט לא יסתער, ומי שאין לו כבוד לא יסתער. ומי שאין לו כבוד הוא סמרטוט".

עמידרור חזר על הדברים כעבור כמה דקות ואמר שוב: "מה שאני רוצה לומר, החינוך שאנחנו נותנים לחיילים הוא לא חינוך של סיכון או נכונות להקריב חיים. כשסופרים יודעים שחלק מהחיילים לא יחזרו וכולם יקומו. ומי שלא יקום צריך לחטוף כדור בראש או בבית סוהר".

לדברי עמידרור, "אתה מחונך בארגון שנועד להרוג. זה ארגון טוטלי שאומר לאנשים - אתם הורגים ונהרגים". עמידרור נשאל אם על הצבא ללמד להרוג כל אחד בכל מקרה, והשיב: "כל מי שמפריע לו לביצוע המשימה". בתשובה לשאלה אם גם ילד בן חמש ענה עמידרור: "הוא צריך ללכת לבית סוהר". חיים יבין שהשתתף בדיון אמר: "הדברים שאתה אומר הם בניגוד לדברים של אלופי פיקוד צפון במלחמת לבנון הראשונה - "תילחמו בזהירות". עמידרור השיב: "זוהי פקודה בלתי חוקית בעליל. האמירה היא תהרגו יותר ממזרים מהצד השני, שאנחנו ננצח. נקודה".

עמידרור מתח ביקורת גם על מסמך רוח צה"ל שחיבר הפילוסוף אסא כשר: "היה לי ויכוח עם כשר על מסמך רוח צה"ל. אמרתי שצריך להשאיר את זה לא כתוב, שלא יהיה משהו כתוב ויהיה טכני. והיום רואים איך מהמסמך מודדים לפיו אנשים. אם הוא עומד בסף או לא".

דבריו של עמידרור מזכירים פרשה שהסעירה את צה"ל. בפברואר 1999 נהרגו בלבנון מפקד סיירת צנחנים, רס"ן איתן בלחסן, ושני סגנים, דוד גרנית ולירז טיטו. לאחר כמה חודשים, נחשף ב"הארץ" כי המקלען, עופר שרון, החליט לא להסתער. "לא העזתי לרדת", סיפר. "ידעתי שמי שיירד למטה לא חוזר. ידעתי שלהסתער עכשיו זה למות במלחמה דבילית". הדברים הציתו ויכוח על גבולות ההסתערות. בדף למפקד שחילק קצין חינוך ראשי דאז, אלעזר שטרן, נכתב לכלל מפקדי צה"ל כי "אני חשבתי על האנשים מגבעת התחמושת. נזכרתי במקלען אחר, איתן נווה". בשיר מתאר המפקד כיצד שלח את "איתן, שלא היסס לרגע", לחם ונהרג.

"למה הוא (עופר שרון) לא קם?", שואל שטרן ומשיב: שילוב של פחד ואידיאולוגיה. "כל אחד פוחד. אבל מול הפחד בדרך כלל יש כוחות אחרים שדוחפים קדימה... אמא אדמה - גם אם היא לא שלו אלא לבנונית, משכה אותו יותר מאשר הרעות, האחריות, הדבקות במשימה ואפילו יותר מהבושה". שטרן הוסיף כי "היו לנו די פחדנים גם בעבר. אבל כשפחדנות מעורבת באידיאולוגיה, זו בעיה אמיתית וצריך להפעיל את מעצור החירום. זה מה שעשיתי".

עמידרור אמר אתמול ל"הארץ" כי "יש מדינות שבהן נהוג להוציא חיילים שלא הסתערו להורג, ויש שנהוג להעמיד לדין. אנחנו מעמידים לדין. אני חושב שעלינו להיות מהמדינות שמעמידות לדין".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ