יום הזעם; פעילי ימין הבעירו צמיגים וחסמו את הכביש לירושלים

המחאה שהוכרזה בשל פינוי חוות גלעד צפויה להתפשט לאזורים נוספים במהלך היום. במועצת יש"ע מתנגדים ומי שמוביל את יום הזעם הם פעילים הדוגלים ב"ערבות הדדית" ו"תג מחיר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פעילי ימין החלו בבוקר (חמישי) בפעולות במסגרת יום הזעם שהם עורכים, במחאה על אירועי חוות גלעד ביום שני האחרון. כ-15 פעילי ימין חסמו ב-7:30 את התנועה בכביש מספר 1 באיזור לטרון למשך רבע שעה, עד שפונו על ידי השוטרים. חצי שעה מוקדם יותר הובערו צמיגים בכניסה לירושלים וההערכה היא שגם פעולה זו בוצעה כחלק מיום הזעם.

בשעה 9:00 ניסתה קבוצת פעילים לחסום את פסי הרכבת בין מודיעין לנמל התעופה בן גוריון. מאבטחי הרכבת ושוטרים שהגיעו למקום פינו את המפגינים אך חלה האטה קלה בתנועת הרכבות.

בהמשך היום מתכננים הפעילים לערוך מספר אירועים ברחבי הארץ, במסגרתם יבצעו חסימות כבישים, ופעולות אחרות. במועצת יש"ע מתנגדים למחאה ומי שמוביל את יום הזעם הם פעילי ימין מיליטנטיים יותר הדוגלים ב"ערבות הדדית" ו"תג מחיר". נכון לעתה, הפעילים מנסים לשמור על חשאיות הפעולות, ומגבשים גרעינים של אנשים שיצאו לצמתים מרכזיים. אתר "הקול היהודי" פרסם אתמול כי הפעילים מתכוננים לערוך הפגנות בצומת לטרון, צומת שילת וצומת קסטינה. המסר הוא, שאירועים בסגנון חוות גלעד יגררו הפרות סדר רחבות במדינה במטרה להרתיע את המשטרה.

לאחר האירועים בחוות גלעד הורה המפכ"ל דודי כהן להעלות את רמת הכוננות במשטרה מחשש לפעולות תגמול. אתמול, בהערכת מצב נוספת לקראת יום הזעם, החליטו במשטרה שהמחוזות יפרשו כוחות בשטח כדי לנסות ולזהות התקהלויות. גם במשמר הגבול נערכים ליום הזעם בכל המחוזות בדגש על מחוז ש"י. יחידות מיוחדות שההתמחות שלהן היא פיזור הפגנות והתמודדות עם מצבים קשים בשטח, נמצאות בכוננות. במג"ב נערכים גם למצב שבו יהיו הפרות סדר מצד תושבים ערבים שינסו להתעמת עם המפגינים.

בארגונים יש דין ובצלם, פנו אתמול למפקד אוגדת איו"ש בדרישה להגן על הפלסטינים מפני יום הזעם. עו"ד עידו תמרי מהצוות המשפטי של יש דין כתב כי "אנו פונים אליכם בדחיפות ומבעוד מועד בדרישה להקצות את כל הכוחות הנדרשים".

ביפו, קיימו אתמול כמה עשרות פעילי ימין צעדה, בראשות ח"כ מיכאל בן ארי (איחוד לאומי), ברוך מרזל ואיתמר בן גביר. הם צעדו מכיכר השעון, דרך רחוב יפת ועד מתחם אנדרומדה. הם הניפו דגלי ישראל וקראו "יפו יהודית".

מאות שוטרים יצרו שרשרת אנושית סביב המפגינים והרחיקו בכוח תושבי יפו ופעילי שמאל שליוו את הצעדה. כמו כן, הציבה המשטרה באזור הצעדה גם פרשים והעלתה לאוויר מסוק וצפלין (ספינת אוויר). בכיר לשעבר במשטרה מעריך כי עלות אבטחת הצעדה כ-200 אלף שקלים. ראש עיריית תל אביב יפו, רון חולדאי, אמר כי צעדת פעילי הימין היא "פרובוקציה ממדרגה ראשונה".

מארגני ההפגנה מחו על הנפת דגלי הרשות הפלסטינית בהפגנת ערביי יפו לפני כחודש. "שמענו את ראשי התנועה האיסלאמית אומרים שיפו היא פלסטין", אמר ברוך מרזל, "אנחנו אומרים לכו ללוב, לקדאפי. אנחנו רוצים לגרש את האויבים". ראשי הקהילה הערבית ביפו החליטו לא לקיים הפגנת נגד. הם הסבירו כי לא רצו להיגרר לפרובוקציה. עם זאת, תושבים שעמדו לאורך מסלול הצעדה התפרצו לעבר המפגינים.

ערב קודם לכן חסמו מפגיני ימין צירי תנועה מרכזיים בירושלים וחיבלו בציוד משטרתי במחאה על הפינוי האלים לדבריהם של חוות גלעד. כתבי אישום בגין הפרות סדר ותקיפת שוטרים הוגשו נגד 17 מהם, מתוכם שבעה קטינים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ