שר הביטחון אהוד ברק: מבנה הממשלה לא ממש מתאים להתקדמות בתהליך המדיני

שר הביטחון הזהיר כי בשל מאמצי הרשות באו"ם, ישראל צפויה להיות נתונה ללחץ בינלאומי גובר ולמסע דה-לגיטימציה ובידוד

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שירות ""

שר הביטחון, אהוד ברק, טען הערב (חמישי) בראיון לערוץ 10 כי אם ישראל מבקשת לשמור על מעמדה בעולם ועל קבלת הסיוע מארה"ב, בין היתר, במישור הביטחוני, עליה להיות מוכנה "לקחת יוזמות במישור המדיני".

בהקשר הזה התייחס ברק להצהרותיו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, בדבר מוכנות ישראל לשלום ואמר כי "אם שליט סוריה יהיה נכון למשא ומתן ולהחלטות הקשורות בו, הוא ימצא אותנו".

עוד אמר כי "יש לבחון בכל הרצינות איך לנוע עם הפלסטינים קדימה, ויש יותר מדרך אחת". אולם, לדבריו, "מבנה הממשלה לא ממש מתאים להתקדמות בתהליך המדיני... עד עכשיו לא הצלחתי להשפיע אבל אני רואה בניסיון הזה את הטעם העיקרי להישארותי בממשלה".

שר הביטחון התייחס בדבריו גם למהלכים של הרשות הפלסטינית בקרב הקהילה הבינלאומית ובאו"ם ואמר כי מדובר ב"צונאמי קצת יותר חסוי מן העין". לדבריו, בחודשים הקרובים עד עצרת האו"ם בספטמבר ישראל תהיה נתונה ללחץ בינלאומי גובר ויתנהל מסע דה לגיטימציה שלה ובידודה.

אהוד ברק. "יש יותר מדרך אחת לנוע קדימה עם הפלסטינים". תצלום: אמיל סלמן

בהתייחסו למהומות בעולם הערבי אמר ברק כי "צריכים להיות שקולים ולא לאבד קשר עין עם הזדמנויות שיכולות להיות פה". לדבריו, יש להבין כי "בתוך הסערה הזאת ישנם איומים וישנן גם הזדמנויות וצריך לא להיות אדישים להן. "אנו צריכים להיות פקוחי עיניים, לעקוב, להיות מוכנים, לא לחשוב שכל דבר ישר נוגע אלינו, שאנחנו במרכז הקשב של כולם".

בין היתר, ציין ברק כי "אחרי כל מה שקורה באזור יש טעם לכנס את הנהגות האזור כדי לנסות לראות אם ניתן להגיע להבנות אזוריות יותר רחבות". לדבריו, "הפלסטינים נמצאים היום במצב יותר קשה משהיו קודם. בעבר הם היו משעינים את הראש על מובארק ופונים לגיבוי מהליגה הערבית. היום זה יותר קשה". הוא ציין כי רוב המשטרים באזור התנהגו "בצורה אחראית" בקשר להסכמי השלום, ו"העמים הרבה פחות סובלניים".

שר הביטחון נשאל בנוגע להאשמותיו כלפי הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, ואמר כי "בעקבות ההתרחשויות שאלות שלא נענו וחייבות להיענות. אני מניח שהן תיעננה בבוא הזמן, זה נמצא בבדיקה של המבקר".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ