צה"ל בודק איך להגן על קצינים מתביעות בחו"ל

במטכ"ל הוקם צוות הבוחן רעיונות בתחום, בעקבות פרסום רשימה ובה כ-200 "פושעי מלחמה" ישראלים, באתרי אינטרנט זרים

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

צה"ל בוחן דרכים חדשות להגן על קצינים וחיילים מפני ניסיונות לנקוט צעדים משפטיים נגדם בחו"ל, בשל פעילותם בשטחים. בחטיבת המבצעים במטכ"ל הוקם באחרונה צוות הבוחן רעיונות בתחום, בעקבות פרסום רשימה ובה כ-200 "פושעי מלחמה" ישראלים, באתרי אינטרנט זרים.

בנובמבר האחרון פורסמה רשימה, חריגה בגודלה, של קצינים וחיילים שהשתתפו במבצע עופרת יצוקה ברצועת עזה כמעט שנתיים קודם לכן. הרשימה, שכנראה חוברה בידי פעילי שמאל זרים שקיבלו סיוע מצד ישראלים, כללה בחלק מהמקרים גם את כתובותיהם של מי שתוארו כ"פושעי מלחמה". עצם אזכורם של הקצינים והחיילים כמי שהשתתפו במבצע, בכתבות בכלי התקשורת או אפילו בדפי פייסבוק, הספיק כדי להכלילם ברשימה, שבה הופיעו שמות אלופים ותתי-אלופים לצד סמלים ורב"טיות (שהשתתפו באימון הכוחות).

לקראת סיום עופרת יצוקה בינואר 2009, כשארגוני שמאל זרים איימו לראשונה להרכיב "רשימות שחורות" של קצינים ולפעול נגדם בחו"ל, הגבילה הצנזורה הצבאית את פרסום שמותיהם ותמונותיהם של מפקדי גדודים שנטלו חלק במבצע. כעת, על רקע הפרסום של הרשימה האחרונה, שבה וגברה הדאגה בצה"ל והוקם הצוות, שבו משתתפים גם אנשי מחלקת ביטחון מידע, הפרקליטות הצבאית, נציגי הצנזורה הצבאית ונציג דובר צה"ל. נראה שהכוונה היא בעיקר למנוע מצוד משפטי בחו"ל אחר קצינים נוספים שיהיו מעורבים בלחימה בסביבה אזרחית בעתיד, בשטחים או בדרום לבנון.

בין הרעיונות שהעלו אנשי מודיעין וביטחון מידע היה הטלת איסור גורף על פרסום שמות קצינים, ברמות שבין מפקד פלוגה למפקד חטיבה. אולם, רעיון זה נתקל בהתנגדות בתוך הצבא ונתפש ככמעט בלתי-מעשי לביצוע. אחת הטענות הנגדיות היא שתפקוד צה"ל תלוי במידה רבה במוטיבציה הגבוהה של צעירים להשתלב בשירות קרבי. בהיעדר פרסום גלוי של דברי מפקדי השדה בכלי התקשורת, יהיה קשה לשמר מוטיבציה כזו. בשלב זה, כונסה רק ישיבה אחת והצוות טרם גיבש המלצות לצעדים מעשיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ