פרשנות | הימור חייו של בנימין נתניהו

רה"מ יצטרך לבחור בין האידיאולוגיה שעליה גדל ואמונתו הפנימית, ובין האילוצים של מנהיג מדינה קטנה שתלויה לחלוטין בתמיכה בינלאומית

אלוף בן
אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף בן
אלוף בן

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע לנקודת ההכרעה, שממנה ניסה לחמוק במשך שנתיים: הבחירה בין האידיאולוגיה שעליה גדל ואמונתו הפנימית, ובין האילוצים של מנהיג מדינה קטנה שתלויה לחלוטין בתמיכה בינלאומית. וכמו כל קודמיו, גם נתניהו נכנע ללחץ החיצוני, והחליט לצאת ביוזמה מדינית שתפרוץ את הבידוד המעיק שאליו נקלעה ישראל.

נקודת השבירה שלו הגיעה בעקבות שתי התפתחויות מקבילות, מבחוץ ומבפנים. הווטו שהטיל נשיא ארה"ב ברק אובמה על גינוי ההתנחלויות במועצת הביטחון, המחיש לנתניהו שלישראל אין יותר חברים בקהילה הבינלאומית. רק אצבעו של אובמה מנעה מנתניהו תבוסה דיפלומטית מחפירה, והבית הלבן טרח להבהיר שארה"ב תומכת בגינוי ומצביעה נגדו משיקולים פוליטיים פנימיים. עכשיו הגיעה שעת הפירעון, שבה אובמה יגבה מנתניהו את מחיר הווטו. בזירה הפנימית, נתניהו צולל בסקרים ולא מצליח לשחזר את הפופולריות שממנה נהנה בתחילת הקדנציה. יריביו הגדולים, ציפי לבני ואביגדור ליברמן, רק מתחזקים ומאותתים על שיתוף פעולה בקואליציה עתידית שתקום על חורבות הליכוד. הביקורת על נתניהו נובעת מתחושת הקיפאון, ומגילויי חוסר המנהיגות בפרשת מינוי הרמטכ"ל ובניהול הלשכה. נדרש מהלך נועז, מנהיגותי, כדי לנסות להפוך את המגמה.

אריאל שרון נקלע לאותה נקודה בסתיו 2003: הציבור עייף ממנהיגותו, האמריקאים התייאשו מהקיפאון המדיני, והפופולריות שלו הלכה וירדה. הקהילה הבינלאומית החלה לאותת על הסדר כפוי ברוח יוזמת ז'נבה, וותיקי מערכת הביטחון הזהירו ששרון מוביל לאבדון. שרון נשבר, והודיע שיפנה את גוש קטיף. מאותו רגע התהפך מזלו, הפופולריות בבית זינקה לשחקים, ובעולם חיבקו אותו.

בימים האחרונים התרבו הסימנים, שנתניהו הולך בעקבות שרון ושובר מהימין הקיצוני למרכז. זה התחיל בנאומו בכנסת בשבוע שעבר, שבו רמז להסדר ביניים עם הפלסטינים שישאיר את בקעת הירדן בידי ישראל, ויירד מהעץ של הכרה פלסטינית בישראל כמדינת העם היהודי. זה נמשך במבצע ההריסה במאחז חוות גלעד - סמל מובהק של הימין הקיצוני. ביום שני הלך נתניהו לסיעת הליכוד, וכמו שרון לפניו, הסביר שלא יילך עם הראש בקיר מול הלחץ הבינלאומי הכבד. עכשיו הגיע תור "מדינה דו-לאומית זו סכנה גדולה", ופתאום נתניהו נשמע כמו אהוד אולמרט, שהכריז בראיון ל"הארץ" בוועידת אנפוליס: שתי מדינות או שישראל גמורה. וזה נתניהו, שהתכחש תמיד לאיום הדמוגרפי וראה בו דחליל של השמאל.

הבעיה של נתניהו, שמנהיגי העולם לא מאמינים לו. בניגוד לאולמרט ולשרון - שנהנו מיחסים קרובים עם הנשיא ג'ורג' בוש - נתניהו סובל מיחסים גרועים עם אובמה. המאמץ העיקרי שלו יהיה לשכנע את הנשיא האמריקאי שייתן לו עוד צ'אנס. שלא ישליך אותו למלתעות המאיימות של מועצת הביטחון והקוורטט, ויניח לו לקבוע לעצמו עונש בצורת הבטחות לנסיגה נוספת בגדה המערבית וסלילת הדרך למדינה פלסטינית. רק כך יסכימו לנסות ולסכל את הכרזת העצמאות החד-צדדית שמתכננים הפלסטינים. אובמה יילך לקראת נתניהו בלית ברירה. המהפכות בעולם הערבי הותירו את אמריקה בלי בעלי ברית באזור, שעליהם תוכל לסמוך. נותרה רק ישראל. לכן הנשיא הטיל וטו על גינוי ההתנחלויות ונפגש עם ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים, ושיגר שליחים אל נתניהו. אם היוזמה הישראלית תהיה משמעותית מספיק, ולא תצטייר כעוד טריק מילולי שנועד רק להרוויח זמן, אובמה ייתן לה גיבוי. במצב כזה, גם לבני תצטרך לתמוך, כיוון שהיא מקפידה שלא לאגף את אובמה משמאל.

האתגר של נתניהו, כמו של שרון, יהיה להעביר את היוזמה בקואליציה הימנית שלו. הוא בונה על החרדה של חברי הליכוד מקריסה בבחירות הבאות וזליגת מנדטים ללבני, ליברמן ואריה דרעי. הוא בונה גם על כתב האישום המתקרב נגד ליברמן. לא בטוח שזה יספיק: שר הביטחון אהוד ברק, שדחף את נתניהו לצאת ביוזמה מדינית, מזהיר שהרכב הקואליציה לא מותאם לזה.

נתניהו עושה את הימור חייו. ייתכן שזה כבר מאוחר, וכמו בקדנציה הקודמת, הוא יושלך מהשלטון בידי חבריו מהימין אחרי מהלך שלום כושל. אבל הוא מבין, כנראה, שאין לו ברירה - ואם לא יהמר על מהלך מדיני, ישראל תיקלע למשבר מדיני חמור מול הכרזת עצמאות פלסטינית, ונתניהו יאבד את השלטון כסתם לוזר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ