נתניהו: מדינה דו-לאומית תהיה אסון, בקרוב אציג תוכנית מדינית

ראש הממשלה מעוניין להכריז על תוכניתו החדשה בנאום שיישא בשבועות הקרובים, ייתכן שבמהלך ביקור בארה"ב

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי להציג בשבועות הקרובים תוכנית מדינית חדשה. זאת בניסיון לפרוץ את הקיפאון בתהליך השלום ולהיחלץ מהבידוד הבינלאומי החריף בו נתונה ישראל. בימים האחרונים הזהיר נתניהו בשיחות סגורות כי "מדינה דו-לאומית תהיה אסון לישראל" ולכן יש לבצע מהלך מדיני שיסיר את האיום.

בשבועות האחרונים נתון נתניהו ללחץ בינלאומי כבד ביותר. ההתייצבות האירופית הנחרצת נגד ישראל בהצבעה במועצת הביטחון של האו"ם על ההתנחלויות, הווטו האמריקאי שהושג בקושי רב והשיחה הקשה בשבוע שעבר עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, טלטלו את נתניהו.

בנוסף, האיחוד האירופי, רוסיה והאו"ם פועלים יחדיו לקידום החלטה חסרת תקדים בכינוס הקוורטט בפריז בעוד שבוע ימים. לפי טיוטות של ההחלטה שהחלו לעבור בין הצדדים, יכריז הקוורטט כי המדינה הפלסטינית תוקם על בסיס גבולות 1967 עם חילופי שטחים. בחלק מהטיוטות אף מוזכרת מזרח ירושלים כבירת המדינה הפלסטינית. ואם כל זה לא מספיק, ההידרדרות בסקרים האחרונים רק הוסיפה ללחץ הרב בו נמצא נתניהו.

תצלום: רויטרס

לדברי מקורות בלשכת ראש הממשלה, נתניהו מקיים בשבועות האחרונים מגעים עם הממשל האמריקאי כדי לגבש מהלך לחידוש תהליך השלום. יועצו של נתניהו, רון דרמר, נסע בחשאי לוושינגטון לפני שבוע ימים ונפגש עם בכירים בבית הלבן. במקביל, באו אתמול לישראל השליחים האמריקאים דניס רוס ופרד הוף ונפגשו עם נתניהו לשיחה ארוכה. "התגבשה אצל ראש הממשלה הבנה שהקיפאון המדיני לא עובד לטובתה של ישראל", הסביר אחד מיועציו של נתניהו. "אחרי כמה שבועות של תהפוכות בעולם הערבי הוא סבור שיש גם הזדמנויות ולא רק איומים וצריך לנצל את המצב שנוצר כדי להניע מחדש תהליך מדיני ולעצור יוזמות חד-צדדיות של הפלסטינים".

בשיחות סגורות בתקופה האחרונה החל נתניהו לדבר על הסכנה ההולכת ומתקרבת בדמות מדינה דו-לאומית. "המגמה הזו תלך ותתחזק", אמר נתניהו ליועציו. "אולי יש כאלה בישראל שחושבים שמדינה אחת זה רעיון טוב, אני חושב שזה יהיה אסון". נתניהו מעוניין להכריז על תוכניתו המדינית בנאום אותו יישא בשבועות הקרובים. אחד הרעיונות שמקדמים יועציו של נתניהו הוא לשאת את הנאום במושב משותף של שני בתי הקונגרס האמריקאי בוושינגטון. נתניהו צפוי לטוס לוושינגטון לכינוס השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק בחודש מאי, אולם יועציו מנסים להקדים את הנסיעה. סוגיית הנאום בקונגרס היתה חלק מרכזי בשיחות בין לשכת ראש הממשלה לבית הלבן. לדברי מקור ישראלי שעודכן בפרטים, בשלב זה הנשיא אובמה ויועציו מסתייגים מהרעיון, כיוון שהוא נולד בשיחות בין יועצי נתניהו לחברי קונגרס רפובליקנים. כמו כן, הבית הלבן לא השתכנע כי נאום נתניהו יהיה "בשרני" מספיק ופורץ דרך מבחינת המסרים המדיניים שלו. "ראש הממשלה רוצה להתקדם בצורה משמעותית אבל הוא רוצה לדעת שיש לו גיבוי אמריקאי", אמר אחד מיועצי נתניהו. "אם הממשל האמריקאי יילך אתו הוא מוכן לעשות פשרות קשות".

בכיר בלשכת ראש הממשלה אמר כי נתניהו קיים כמה דיונים מצומצמים בנוגע לדרכי ההתקדמות במשא ומתן. חלק מהדיונים התקיימו במעון ראש הממשלה כדי להימנע מהדלפות. נתניהו שיתף בדיונים את יועציו רון דרמר ועו"ד יצחק מולכו, וכן את השרים דן מרידור ובני בגין. בחלק מהדיונים השתתף גם שר הביטחון אהוד ברק.

תצלום: אמיל סלמן

יועציו של נתניהו מודים כי ראש הממשלה עדיין לא החליט מה יהיה תוכן נאומו ומה יהיו מאפייני התוכנית המדינית. ההתלבטות של נתניהו נעה עדיין בין הצגת תוכנית להסדר מדיני כולל לבין תוכנית להסדר ביניים נוסח "תוכנית מופז", לפיה תוקם מדינה פלסטינית בגבולות זמניים, אך יוגדרו העקרונות לפתרון סוגיות הליבה. "נתניהו מעדיף תוכנית כוללת, אך חושש שהפלסטינים לא בשלים לכך ולכן יש לבחון הסדרי ביניים", אמר אחד מיועציו. "אם אין אופק להסדר קבע צריך לגייס את הקהילה הבינלאומית לפתרון זמני עם מתווה ברור להתקדמות להסדר קבע".

עם זאת, הן גורמים ישראליים והן גורמים אמריקאיים הדגישו אתמול כי "אלוהים והשטן נמצאים בפרטים". השאלה המרכזית היא אם מדובר בכוונה רצינית של נתניהו להכריע בעניין גבולות 1967 וההתנחלויות, או בניסיון להסיר את הלחץ הבינלאומי ולמנוע הצגת פתרונות בינלאומיים כפויים בכינוס הקוורטט הקרוב. נתניהו מודאג מאוד מעמדת המדינות הגדולות באיחוד האירופי. בשבועות הקרובים הוא מתכוון לשגר צוותים למדינות כמו צרפת, בריטניה, גרמניה, ספרד ואיטליה כדי להציג את רעיונותיו לקידום התהליך המדיני ולקבל גיבוי אירופי למהלך.

הימור חייו | אלוף בן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ