הפלסטינים: לא נהיה מוכנים לדון בהסדר ביניים

אבי יששכרוף
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
ג'קי חורי

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) הביע אתמול התנגדות נחרצת לרעיון הקמת המדינה הפלסטינית בגבולות זמניים. דוברו של עבאס, נביל אבו-רודיינה, אמר לעיתונאים ברמאללה כי הרעיון של ראש הממשלה בנימין נתניהו להסדר ביניים שבמסגרתו תוקם מדינה פלסטינית בגבולות זמניים, אינו מקובל על יו"ר הרשות כלל ועל כן אין מה לדון בו. "העמדה הפלסטינית היא הקמת מדינה בכל השטחים שנכבשו ב-1967. זו העמדה שבקונסנזוס ועל פי החלטת הליגה הערבית והקהילה הבינלאומית". לדברי אבו-רודינה, התכנית של נתניהו משמעותה ויתור על ירושלים - עמדה שלדבריו "העם הפלסטיני והנהגתו לא יכולים לקבל".

גם שר הביטחון אהוד ברק התייחס אתמול בראיון לערוץ 10 לפרסומים בדבר תכנית מדינית חדשה של ראש הממשלה. לדברי ברק, אם ישראל מבקשת לשמור על מעמדה בעולם עליה להיות מוכנה "לקחת יוזמות במישור המדיני". עם זאת, ציין ברק כי "מבנה הממשלה לא ממש מתאים להתקדמות בתהליך המדיני... עד עכשיו לא הצלחתי להשפיע, אבל אני רואה בניסיון הזה את הטעם העיקרי להישארותי בממשלה".

בתוך כך, משלחת מקרב ראשי החמאס ברצועת עזה יצאה היום מהרצועה דרך מעבר רפיח, לפגוש את צמרת חמאס בחו"ל, ובראשה ראש הלשכה המדינית חאלד משעל, היושב בדמשק. מדובר בארבעה בכירים, בהם מחמוד א-זהאר וחליל אל-חייה. בין היתר, אמורים אנשי החמאס לדון עם משעל ואנשיו בסוגיית החייל החטוף גלעד שליט.

המשלחת היתה אמורה לצאת מעזה כבר בסוף ינואר, אולם בעקבות המהפכה במצרים וסגירת הגבול התעכבה יציאתה. באחרונה דווח כי המתווך הגרמני בין ישראל לחמאס בסוגיית שליט, ארנסט ארלאו, ביקר כמה פעמים ברצועת עזה, נפגש עם צמרת החמאס ולאחר מכן קיים פגישות בישראל עם הממונה על תיק שליט, חגי הדס. חמאס שב וטען באחרונה כי יש התקדמות במגעים, וכי ארלאו הציג רעיונות חדשים בפני הצדדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ