יום הזעם של הימין: פעילים מעטים מול מאות שוטרים

פעילי הימין שהשתתפו אתמול בחסימת צירים והפגנות בצמתים מרוצים מכך שבכוחות קטנים יחסית הצליחו לזכות בסיקור תקשורתי ולהעמיד בכוננות כוחות משטרה גדולים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

פעילי הימין שארגנו אתמול את יום הזעם ביקשו באמצעותו להרתיע את הצבא והדרג המדיני מלהרוס מאחזים. אבל לנוכח הביצועים אתמול, נראה כי המשטרה יכולה להתמודד עם האירועים.

יום הזעם נולד כהברקה יח"צנית של ברוך מרזל, שהכריז כבר בבוקר יום שני על שבוע זעם של מחאות וחסימות כבישים. ביום שני, כאשר תמונות כדורי הפלסטיק עברו באס-אמ-אסים, הצליחו הפעילים לארגן חסימות משמעותיות ביהודה ושומרון ובכניסה לירושלים. ליוזמה ביום שני הצטרפו גם ועדי המתיישבים שומרון ובנימין, אך הם הרגישו שבכך מיצו את האירוע. את יום הזעם אתמול ארגנו פעילי שטח אחרים, רדיקליים יותר, אך עם גייסות מוגבלים.

מניתוח חסימות הכבישים לפני ההתנתקות עולה כי כדי לחסום צומת אפקטיבי, צריך 30-40 צעירים. בדרך כלל, מדובר בצעירים הלומדים יחד ויוצאים בהסכמה שבשתיקה של רבניהם. בלי לגייס תלמידי בתי ספר, יש בעיה לארגן חסימות בהיקף כלשהו. מה שנשאר הוא איסוף בודד של אנשים ופעילים המשוגעים לדבר, שמספרם בכל הארץ מגיע לכמה מאות. איתמר בן גביר, איש יחסי הציבור המבריק ביותר ביהודה ושומרון, ניצח בקרב התקשורתי.

הצלחות נקודתיות נרשמו בבוקר, כאשר הפעילים הצליחו לחסום את כביש ירושלים-תל אביב ליד לטרון לשעה קצרה. כוח משטרה שהגיע למקום פינה אותם בקלות. משם המשיכו הפעילים ועמדו על תוואי הרכבת ליד מודיעין. מסוק משטרתי זיהה אותם וסגר מיד את הרכבת. כאשר הגיעו השוטרים, התפנו הפעילים ללא אלימות. הצלחה אחרת נרשמה בצומת אל על, 20 בנות המתגוררות במאחזים, רובן בוגרות אולפנת מעלה לבונה שמשתתפות בכל הפעילויות ונעצרו מספר פעמים כל אחת, חסמו את הכביש. שוטרי מג"ב נאלצו להרים אותן.

בשאר המקומות המחאה היתה זניחה. בכניסה לירושלים הונחו צמיגים על הכביש ופונו בתוך שניות ספורות. בלטרון בערב לא קרה דבר, למרות ההבטחות. לקסטינה לא הגיעו אנשים. בבוקר הכריזו כי יש כוונה לחסום את מחסום הווי-איי-פי ליד בית אל, המשמש דיפלומטים ומכובדים פלסטינים. בפועל, הגיעו למקום 13 איש. סמג"ד דוכיפת הגיע איתם לפשרה, הוא איפשר להם לחלק פלאיירים לרכבי הדיפלומטים. האווירה היתה טובה. הסמג"ד אף אבטח נציג מהמפגינים שחצה לצד של רמאללה ונתן ראיונות לתקשורת הפלסטינית. בצומת הטי על כביש שישים התקבצו שישה פעילים. צוות יס"מ הביט בהם בעניין. הפעילים הבינו שאין להם סיכוי לעשות דבר ונטשו. בצומת הדואר ממערב לרמאללה, נקודת חיכוך ידועה, לא היתה נפש חיה.

במקביל, עצרה אתמול המשטרה את עקיבא הכהן, תושב יצהר ופעיל ימין ותיק ומוכר. לטענת הכהן הוא זומן לשיחה עם רכז שב"כ, ולא הגיע. לאחר כמה שעות נעצר ליד עפרה. לא ברור עדיין מה ההאשמות נגד הכהן. מקורביו אמרו כי זוהי סתימת פיות.

פעיל ימין אמר אתמול כי "נכון שלא הגיעו אלפים, אבל הוכחנו שמאה איש נחושים יכולים להרתיע את המשטרה. תאר לך מה יקרה ביום שינסו להרוס מבנה בעמונה, איזה כוח יהיה כאשר אלפים ייצאו לרחובות".

ובחוות גלעד, המקום שבו הכל החל, היה אתמול שקט. כמה צעירים הצליחו להרים מחדש את האוהל שנהרס ועמלו להקים מחדש את הבית שנהרס. בחוות גלעד מנסים לאסוף 75,000 שקל לשיקום ההריסות. סכום ניכר כבר נאסף. השאר יושלם עד יום ראשון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ