מופז: אסור לעכב עוד את עסקת שליט - גורלו ידמה לזה של ארד

בראיון ל"הארץ" מבטיח ח"כ מופז, שיתמודד על ראשות קדימה, להיות "ראש הממשלה השלישי שיביא שלום"

מזל מועלם
מזל מועלם

שאול מופז, בעבר שר ביטחון ורמטכ"ל, נכנס לפני שלושה חודשים בבטחה של בעל בית לתפקיד יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. מופז הוא האיש בעל הידע והרקורד הביטחוני-מדיני המקיף ביותר שכיהן אי פעם כיו"ר הוועדה. אחרי הרוגע שהשרה עליה היו"ר הקודם, צחי הנגבי, שהקפיד לא להיכנס לעימותים עם הממשלה, מופז אינו מהסס לבקר בחריפות את המדיניות הביטחונית של הממשלה ולהציג לה אלטרנטיבות. לפני כשבועיים הוא עצר בקשה של משרד הביטחון לתוספת תקציבית של 700 מיליון שקלים, ודרש הסברים. כעת הוא מזהיר, בראיון מקיף ראשון ל"הארץ", שעיכוב נוסף בביצוע עסקת שליט, בשל השינויים האזוריים, עלול להביא לכך שגורל שליט ידמה לגורל רון ארד.

את ראש הממשלה ושר הביטחון אהוד ברק הוא מאשים בכך שהקיפאון המדיני שחוללו, מקרב את העימות הצבאי הבא, שיהיה לדבריו קשה וכואב הרבה יותר. המהפכות בעולם הערבי מחייבות לדעתו השגת הסכמי שלום עם הפלסטינים והסורים. עם זאת נראה היה השבוע, שנתניהו דווקא מאמץ את תוכנית מופז להסכם ביניים.

לקבוע פרק זמן

בעקבות הטלטלות במדינות ערב, הבעת בפורומים סגורים דאגה לגורל גלעד שליט.

"דווקא משום שהמציאות משתנה כל כך, אי אפשר לדעת כרגע איך זה ייראה בעוד שנה. לכן אני אומר שצריך להחזיר את גלעד הביתה. בעיניי זו משימה לאומית. יש פה הזדמנות להביא אותו חזרה. הממשלה צריכה לקבוע פרק זמן, שאם בסופו אין דרך אחרת היא נכנסת למו"מ עם החמאס, שמחזיק בשליט, ומחזירה אותו הביתה.

ככל שעובר הזמן המחיר עולה, ומצבו של שליט עלול להתקרב חלילה למצבו של רון ארד. איננו יכולים לאפשר זאת לעצמנו. יודעים שהוא חי, שהוא ברצועת עזה. כך היה עם רון ארד, אבל אחרי כמה שנים אבד הקשר אתו. אני יודע שזאת החלטה קשה. אבל חוסר היכולת לקבל החלטה בעניין, במשך חמש שנים, הוא בעיניי טרגדיה.

"ישראל יודעת שיש לה בן בשבי החמאס ואינה פועלת. אני לא מקבל את המונח 'בכל מחיר', כי צריך להתמקח על מחיר. אבל בסופו של דבר צריך לסכם אותו ולהחזיר את גלעד. זה משפיע גם על ביטחון האזרחים, במובן זה שמהלך כזה מציג ממשלה שמסוגלת לקבל החלטות. זה גם נוגע בנימים הרגישים ביותר של החיילים. האמירה שלי היא מאוד חד משמעית. לנו יש דנ"א שלא מאפשר לנו לוותר על הבנים שלנו. ביום שהמדינה תוותר על אחד מבניה, הבנים יוותרו עליה".

שחרור מחבלים עם דם על הידיים לא יגרור גל טרור?

"ישראל יודעת להתמודד עם הגרועים במחבלים. אם יש חשש שמשוחררים יצטרפו למעגל הטרור הפעיל, אני טוען שחייבת להיות לישראל תשובה לזה, כפי שיש לה תשובה למחבלים אחרים. גם הטענה שעסקה תעודד חטיפות נוספות אינה משכנעת".

חשת השבוע ניצחון כששמעת שנתניהו מאמץ את עיקרי תוכניתך להסדר ביניים עם הפלסטינים?

"בעבר הצגתי לו את תוכניתי, ואני לא יודע אם הוא מאמץ אותה או יש לו תוכנית אחרת. אני חושב שאין הסדר ביניים אחר שמסכם את סוגיית הגבולות והסדרי הביטחון. זה המינימום, בעיניי, להסדר ביניים שמוביל להסדר קבע וממנף את החזון של שתי מדינות לשני העמים. כי בהסדר ביניים תקום כבר מדינה פלסטינית בגדה. הסדר ביניים אינו יכול להיות פחות ממדינה פלסטינית בגדה. שטח המדינה הפלסטינית יהיה זהה לגודל הגדה בקווי 67', להוציא כמובן את סוגיית ירושלים שיידון בהסכם הקבע".

כולל פינוי התנחלויות מבודדות?

"בשלב הראשון, אנחנו נותנים יותר מ-60% של השטח: רציפות מג'נין עד חברון. 99% של הפלסטינים בגדה - להוציא ירושלים - תהיה בשטח הזה. בנוסף לזה תהיה להם ערבות בינלאומית שהשטח בהסדר הקבע יהיה זהה לגבולות 67'".

שנתיים של שיתוק

נתניהו בשל לזה?

"לצערי, חלפו שנתיים שנתניהו יכול היה לקדם בהן את ההסדר. בשנתיים האלה הועמקה הדה-לגיטימציה של ישראל ומצבנו הבינלאומי הורע משמעותית. אם לאחר נאום בר-אילן הוא היה מתחיל ליישם את התוכנית שלי, כבר היינו יכולים להיות בשלב היישום. היום הכל כבר נעשה בגלל שינוי אזורי משמעותי מאוד. חבל. יכולנו להיות בנקודה הרבה יותר מתקדמת. אני גם חושב שצריך לדבר במקביל עם הסורים, כדי להוציא אותם מהציר הרדיקלי. אבל העדיפות היא לפלסטינים".

אפקט הדומינו בעולם הערבי ישפיע להערכתך על הפלסטינים?

"החברה וההנהגה הפלסטיניות מושפעות ממה שקורה סביב. אני טוען שאם היינו עכשיו בתוך תהליך, היה לנו קל יותר להמשיך בו. לא התחלנו, אז יהיה לנו יותר קשה עכשיו, אבל זה לא בלתי אפשרי. צריך לעשות זאת דווקא בגלל השינויים במדינות ערב. במצב החדש הזה גדלה חשיבות הסדרי שלום עם הפלסטינים והסורים, ואת זה הממשלה לא מבינה לצערי. לפעמים אני חושב שזו ממשלה שאינה חיה בארץ. היו חייבים להתרחש פה תהליכים היסטוריים, אבל הממשלה לא נוקפת אצבע.

"הסכם עם הפלסטינים הכרחי. התוצאה שלו - מדינה פלסטינית וסוף הכיבוש - תאפשר לשמור על היותנו מדינה יהודית ודמוקרטית. המשמעות היא שכל מי שמתרחק מתהליך מדיני לשלום, מקרב את העימות הבא. נקודה. והעימות הבא יהיה הרבה יותר קשה, הרבה יותר כואב, ונחזור לאותה נקודה".

ואולי נתניהו צודק כשהוא אומר שעכשיו אין עם מי לדבר?

"מה הוא עשה כדי שיהיה עם מי לדבר? שמענו אותו באוניברסיטת בר-אילן, ואחר כך הוא המשיך לטמון ראשו בחול. נדהמתי כששמעתי אותו אומר בכנסת בשבוע שעבר: ?טוב, יש פה שינויים דרמטיים ואני לא בטוח שיש לי פרטנר'. זו אמירה של ראש ממשלה שאינו רוצה תהליך. אני אומר - להפך! דווקא היום, בגלל המצב, צריך לעשות מאמצים עליונים להתקדם. ראש הממשלה, ומי שמשמש היום יד ימינו בנושאים מדיניים - שר הביטחון - יביאו להערכתי לעימות, במוקדם או במאוחר.

שנתניהו יביא תוכנית

אם נתניהו היה שם תוכנית על השולחן ואומר: זאת התוכנית שאני מוכן להתקדם אתה, והפלסטינים לא היו מקבלים את זה, הוא היה משיג הישג מינימום: הכדור במגרש הפלסטיני. לפחות מבחינת הלגיטימציה בעולם הוא היה עושה מהלך משמעותי. היום ישראל נתפסת כסרבנית, כובשת, מי שמחזיקה בידיה את עתידו של עם אחר".

ישראל צריכה להיערך אחרת מבחינה צבאית?

"אין לשינויים משמעות צבאית מיידית. ייתכן מאוד שצריך לעשות התאמות שקולות ואחראיות שצופות פני העתיד. אני אומר את זה מאוד בזהירות. ההתאמות האלה מחויבות המציאות וצריך לעשות אותן באופן מאוד רגוע. יש פה היסטוריה אבל אסור שתהיה היסטריה".

אתה רואה קשר בין חוסר היכולת לקבל החלטה מדינית לאופן מינוי הרמטכ"ל?

"תהליך מינוי הרמטכ"ל היה רע מאוד, קודם כל למוסד הרמטכ"לות ואחר כך לתהליכי קבלת החלטות. זה לא היה קורה אצל אריאל שרון. בתהליך הזה, שהיו מעורבים בו ראש הממשלה ושר הביטחון, היו הרבה מאוד אינטרסים אישיים. הרבה מאוד אגו. הרבה מאוד חוסר רצון לשתף פעולה. כל הדברים האלה במיוחד יצרו תהליך שטוב שמבקר המדינה יבדוק".

אתה מדבר בביטחון על ראשות הממשלה, אבל אתה צריך לנצח קודם לכן את לבני. אבל היא מביאה המנדטים, וח"כים יעדיפו את האופציה הבטוחה.

"כשאבחר, מיד אקבל את תוספת המנדטים מעצם העובדה שאני מנהיג קדימה. אני מאמין שאנשים יראו את המנהיגות שלי כדרך היחידה להעלות לשלטון. אנשים מבינים שכדי להגיע לשלטון, קדימה צריכה להיות מפלגת מרכז-ימין, לא שמאל, כפי שהיא נתפסת כרגע. אני מאמין שבראשותי נגיע לשלטון ונרכיב את הממשלה. ולבני תוכל להיות מספר שתיים, בתפקיד מאוד מאוד בכיר בממשלתי. אני אהיה ראש הממשלה השלישי שיביא הסכם שלום".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ