מתום ההקפאה בהתנחלויות: מאות יחידות דיור נבנו בגדה

כך עולה מנתוני הלמ"ס שאינם כוללים בנייה בלתי חוקית. עוד עולה כי במהלך ההקפאה החלו המתנחלים לבנות לפחות 114 יחידות דיור חדשות

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

מאז תום ההקפאה בהתנחלויות לפני חמישה חודשים, זינק היקף הבנייה בשטחי יהודה ושומרון פי 4 ביחס לתקופת ההקפאה, כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מהנתונים עולה כי במהלך ההקפאה החלו המתנחלים לבנות לפחות 114 יחידות דיור חדשות, והשלימו את בנייתן של 1,175 יחידות נוספות שהחלו להיבנות לפני ההקפאה.

עוד עולה מהנתונים כי בשלושת החודשים האחרונים של 2010, מיד לאחר שהסתיימה ההקפאה, התחילו להיבנות 427 יחידות דיור חדשות, לעומת 114 יחידות בכל תשעת החודשים הראשונים של 2010.

עם זאת, בלמ"ס מסבירים כי נתוני הבנייה בהתנחלויות הם חלקיים בלבד בשל כמה סיבות: הלשכה אינה מתבססת על דיווחים מהרשויות המקומיות אלא על היתרי בנייה , וכן הרשויות המקומיות ביהודה ושומרון לא מדווחות באופן מספק. כמו כן, נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לא כוללים בנייה בלתי חוקית והצבת קרוואנים.

דני דיין, יו"ר מועצת יש"ע, מסר היום בתגובה כי "המניפולציה המכוערת והמגמתית של הנתונים גרועה משקר. אילו היה נבנה בתקופת ההקפאה רק בית אחד ולאחריה 4 בתים, גם אז ניתן היה פורמאלית לטעון שהבניה גדלה פי 4". לדבריו, "כל בר דעת מבין שהדבר היחיד שקובע הוא המספרים האבסולוטיים של הבתים שהחלו להיבנות, והמספרים אכן אפסיים. הם לא מתקרבים אפילו לרף המינימום של כל הממשלות הקודמות, שבהן היינו עם לפחות 2000 התחלות בניה בשנה. לא לממשלת אולמרט, לא לממשלת שרון ולא ממשלת ברק. הנתונים של הבנייה המזערית מהווים כתב אישום חמור כנגד ממשלת נתניהו, שטרם פרסמה אפילו מכרז אחד לבניה בערי יהודה ושומרון מאז כינונה לפני שנתיים".

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, מסר היום בתגובה לפרסום הנתונים כי הם "מוכיחים שעם תום ההקפאה, החלה חגיגת הבנייה בהתנחלויות ובעיקר בהתנחלויות הקטנות והמבודדות. אין מקום לתלונות במועצת יש"ע, בשטח יש כבר כמה חודשים תנופת בנייה שגם זקני עפרה לא זוכרים כמותה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ